Fizikālās medicīnas procedūras – palīgs veselības, emocionālās labsajūtas un skaistuma uzlabošanai

Speciālistu rīcībā ir plašs, daudzveidīgu fizikālās medicīnas procedūru klāsts, un to atbilstoša pielietošana ir efektīvs papildinājums terapeitiskā rezultāta sasniegšanai un ātrākai organisma atveseļošanai pēc traumām vai slimošanas.
Ūdens terapijas ir universāla ārstniecības metode, kas maigi un efektīvi iedarbojas uz vairākām organisma sistēmām.

FOTO: Publicitātes foto

Ūdens terapijas ir universāla ārstniecības metode, kas maigi un efektīvi iedarbojas uz vairākām organisma sistēmām.

Rīgas veselības centra Galvenā ārsta vietniece fizikālās un rehabilitācijas medicīnas jomā Lolita Cibule: “Mūsdienīga kompleksa rehabilitācijas programma ietver arī fizikālās medicīnas procedūras, kurās tiek izmantoti gan pārveidoti (gaisma, ultraskaņa u.c.), gan nepārveidoti (ūdens, dūņas, sāls) dabas līdzekļi.  Domājot par klienta ātrāku atveseļošanos, fizikālās medicīnas procedūras var daudzveidīgi kombinēt, kā arī pielietot vairākas vienā terapijas seansā.”

 

Siltuma terapija

Siltums tiek plaši izmatotas fizikālā medicīnā, lai palielinātu asins plūsmu audos, palīdzētu novērst iekaisuma infiltrātus, mazinātu muskuļu spazmas un samazinātu locītavu stīvumu, palielinot kolagēna audu elastību. Pētījumu rezultāti rāda, ka siltuma iedarbības terapeitiskais logs aptuveni 41,0–45,0 °C un siltuma procedūru efektivitāte ir atkarīga no dažādiem faktoriem, tostarp to lietošanas ilguma, dziļuma, līdz audi tiek uzkarsēti, siltuma sasniegšanas pakāpes mērķa līmeņos un pēcprocedūras audu stiepšanās intensitātes. Šie faktori nosaka terapeita lēmumu par to, kādas siltuma procedūras izmanto terapijā – vai tiek izmantota siltuma vadīšanas metode (piemēram, siltuma pakas un parafīna vannas), vai  siltuma pārnese pašā vielā piemēram, ūdenī – zemūdens masāžas laikā), vai siltumstarojums (piemēram, saunā).
 

Siltuma procedūras, kurās izmanto siltuma vadīšanas metodi, ir vairākas – siltuma pakas, kompreses un parafīna, dūņu, ozokerīta aplikācijas. Šīs procedūras lokāli sekmē asins un limfas cirkulāciju, veicina audu barošanos, muskuļu sasprindzinājuma un sāpju samazināšanu. Siltuma kompresēm labi noderēs arī termofori un dažāda veida termospilventiņi, kuri pēc uzsildīšanas ir jāliek uz sildāmo ķermeņa daļu. Lokāli virspusēju siltumu izmanto, lai mazinātu sāpes, palielinātu kustību apjomu un (kombinējot ar stiepšanas metodēm) audu elastību, paātrinātu dzīšanas procesu. Lokāla virspusēja siltuma aplikācijas pielieto ortopēdiskajiem un reimatoloģiskajiem pacientiem, cilvēkiem ar mīksto audu traumām (hroniskajā fāzē) un citām pacientu grupām. Procedūra ilgst 30 - 60 minūtes, un, lai iegūtu ārstniecisko efektu, procedūras ir nepieciešams veikt kursa veidā vismaz 5 reizes. 

Temperatūras paaugstināšanu audos, izmantojot elektromagnētisko lauku, var nodrošināt ar vairākām fizikālās medicīnas elektroterapijas procedūrām.
 
 

 

Magnētterapija

Procedūras laikā magnētikā lauka iedarbības rezultātā paaugstinās ķermeņa temperatūra iedarbības vietā. Magnētoterapijai piemīt pretiekaisuma un tūskas mazinošs efekts, tā, piemēram, palīdz mazināt fibrozēšanos procesu plaušu audos. Procedūrā tiek izmantots dažādas frekvences magnētiskais lauks: zemas frekvences magnētiskais lauks veicina asins un limfas cirkulāciju,  savukārt augstākas frekvences magnētiskais lauks mazina sāpes. Magnētterapijas pretiekaisuma darbība ir maiga, mēreni izteikta, stabila, ar ilgstošu pēcdarbību. Procedūra ilgst 10-40 minūtes, un, lai iegūtu ārstniecisko efektu, procedūras ir nepieciešams veikt kursa veidā 5-10 reizes, ieteicams ik pārdienu.

 

 

Funkcionālā magnētiskā stimulācija

Šī procedūra ir jaunums fizikālā medicīnā. Tiek izmantots daudz spēcīgāks magnētiskais lauks kā parastā magnētterapijā, un tas sekmē muskuļu kontrakcijas un uzlabo muskulatūras darbību, asinsrites stimulāciju. Procedūra ilgst 20-40 minūtes, un, lai iegūtu ārstniecisko efektu, procedūras ir nepieciešams veikt kursa veidā, vismaz 5 reizes, 2-3 reizes nedēļā. 

 

Ultraīsviļņu terapija

Ultraīsviļņu terapijai galvenokārt ir pretiekaisuma un sāpju mazinoša iedarbība, ko rada ultraaugstfrekvences elektriskais lauks, iedarbojoties lokāli uz konkrēto ķermeņa daļu un paaugstinot ķermeņa temperatūru iedarbības vietā. Ultraīsviļņu terapijas procedūru var izmantot agrīni akūtā saslimšanas fāzē, gan arī vēlāk atveseļošanās periodā – procedūras ilgums vidēji 10 - 20 minūtes kursa veidā vismaz 10 reizes. 
 

Ultraskaņas terapija 

Tās pamatā ir augstas frekvences mehāniskās svārstības, kas iedarbojas uz audiem kā mikromasāža, mazinot sāpes un veicinot iekaisuma infiltrāta uzsūkšanos, uzlabo asins un limfas cirkulāciju, asinsvadu tonusu un šūnu vielmaiņu, veicina atjaunošanos bojātos nervos. Šī terapija rada arī labvēlīgu, dziļu termālu efektu, viļņu enerģiju pārveidojot siltuma enerģijā. Ultraskaņas terapija var tikt lietota, lai mazinātu iekaisumu un kavētu fibrozes veidošanos  plaušu audos.  Procedūra ilgst 5–15 minūtes, un, lai iegūtu ārstniecisko efektu ir nepieciešams veikt vismaz 5 procedūras kursa veidā.  
 

Svarīgi! Ultraīsviļņu terapiju, dažāda veida magnētterapiju un ultraskaņas terapiju nedrīkst izmantot lokāli uz tām ķermeņa zonām, kurās pacientam ir ievietoti (implantēti) metāliski objekti, piemēram, sirds elektrokardiostimulators, kā arī virs kaulu augšanas zonām, acīm, dzimumorgāniem, svaigām brūcēm (asiņošana vai tās draudi), kā arī šīs procedūras nav rekomendētas grūtniecēm, pacientiem ar ļaundabīgiem audzējiem, pacientiem ar mirdzaritmiju, nestabilu asinsspiedienu. 

 

Dūņu terapija jeb peloīdterapija

Peloīdi (dūņas, māls, ozokerīts) ir viens no fizikālajiem faktoriem, ko cilvēki jau izsenis izmanto hronisku balsta un kustību sistēmas slimību ārstēšanai. Tāpat peloīdi ir ieteicami kā centrālās un perifērās  nervu, tā elpceļu sistēmu saslimšanu gadījumos. Vienam no peloīdterapijas veidiem – dūņu terapijai ir reģenerējoša, relaksējoša, pretiekaisuma un sāpju remdējoša iedarbība, tādēļ to izmanto kā alternatīvu pretsāpju, pretiekaisuma un nomierinošiem medikamentiem. 

Mūsdienās nav jābrauc uz sanatoriju, lai saņemtu dūņu terapiju. Vienkāršā, pacientam draudzīga veidā var nodrošināt dūņu terapiju, izmantojot dūņu pakas (plāksterus). Pacientam pēc dūņu terapijas procedūras, izmantojot dūņu pakas, uzreiz pēc procedūras nav jānomazgā dūņas dūšā. Tādējādi ietaupās laiks procedūrai.

Dūņu terapijai ir terapeitiskā pēc­iedarbe. Katras nākamās procedūras efekts summējas ar iepriekšējo. Tāpēc kursa (vismaz 10 procedūras) ārstēšanas rezultāti ir izteiktāki un noturīgāki par vienas vai dažu procedūru terapeitiskajiem ieguvumiem. 

 

Aukstuma terapija jeb krioterapija

Aukstuma vai krioterapija nodrošina terapeitisku ieguvumu, samazinot lokāli audu temperatūru kādā ķermeņa daļā un radot asinsplūsmas izmaiņas jeb hemodinamisku efektu, samazinot informācijas vadīšanas ātrumu pa nervu šķiedrām – neiromuskulāru efektu un kavējot iekaisuma procesa reakcijas jeb metobolu efektu audos. Dzesēšana visbiežāk tiek panākta ar tiešu “aukstuma nesēja” uzklāšanu (ledus masāžu, aukstuma pakas vai ledus dvieļus). Piemēram, atdzesēšana līdz ādas temperatūrai 10,0–15,0°C ir efektīva sāpju mazināšanā. Fizioterapeiti ārstniecībā lieto krioterapijas ierīces, kur par aukstuma avotu tiek izmantots oglekļa dioksīds. Procedūras laikā, pateicoties ļoti zemai temperatūrai -78’C, lokāli audos tiek sasniegts termālais šoks, kad temperatūra strauji samazinās no 32 līdz 2 grādiem apmēram 20-30 sekunžu laikā. Šādai procedūrai ir gan pretsāpju iedarbība, pretiekaisuma iedarbība, gan arī muskulatūras tonusu mazinoša iedarbība. Krioterapijas procedūru veic ar speciālu aparātu. CO2 gāze ir  sausa, bez krāsas un smakas, un bakteriostatiska. Procedūras ilgums no 30 sekundēm līdz pāris minūtēm, kopā ar sasilšanas laiku aptuveni 15 minūtes. Terapijas pielietojuma pamatotību nosaka ārstniecības persona.
 

Sāls istaba jeb haloterapija

Nosauktās fizikālās medicīnas procedūras var papildināt ar sāls terapiju, kas ir sen zināma alternatīvās medicīnas metode, ar kuras palīdzību, ieelpojot dabīga akmenssāls aerosolu, mazinās elpceļu gļotādas tūska un šķidrinās gļotas, tādējādi mazinās iesnas, šķaudīšana, kā arī klepus. Terapijas telpā izveidojušies vieglie negatīvie aerojoni gādā par papildu terapeitisko iedarbību uz organismu un telpas vides attīrīšanu. 

Ir veikti zinātniski pētījumi, kas pierāda sāls terapijas efektivitāti Covid-19 radīto seku ārstēšanā, attīrot elpceļus un mazinot hipersekrēciju. 

Pamatojoties uz pierādījumiem par sāls terapijas veicinātajiem veselības ieguvumiem, šī terapija tiek rekomendēta arī koronovīrusa infekcijas profilaksei un ārstēšanai. Daļai pacientu pēc Covid-19 izslimošanas var palikt sekas, kas saistītas ar elpceļu sistēmas funkcionēšanu, piemēram, elpas trūkums, vispārējs nogurums, kā arī sāpes krūtīs, un tad var pielietot sāls terapiju. Zināms, ka Covid-19 pacientiem, īpaši tiem, kuri ārstējušies stacionārā, varētu būtu arī psiholoģiski traucējumi, piemēram, dusmas, bailes, depresija un bezmiegs – arī šajos gadījumos kā vienu no terapijas metodēm rekomendē tieši haloterapiju.

Haloterapijas norises laikā persona sēž atpūtas krēslā, telpā ir patīkamas, nomierinošas gaismas, un viens no uzdevumiem ir mierīgi un dziļi ieelpot caur degunu un izelpot caur muti. Lai iegūtu terapeitisko efektu, ieteicamais  vienas procedūras laiks ir 30 minūtes un minimālais sāls terapijas kurss vismaz 10 procedūras augšējo elpceļu problēmām.

 

Ūdens terapija

Viena no senākajām un cilvēku iecienītākajām atveseļošanās metodēm ir ūdens terapija. Ūdens terapijas ir universāla ārstniecības metode, kas maigi un efektīvi iedarbojas uz vairākām organisma sistēmām. Ūdens procedūras uzlabo asinsriti un asinscirkulāciju, veicina metabolos jeb vielmaiņas procesus, uzlabo limfas atteci, samazina muguras, kaulu un locītavu sāpes. Pandēmijas laikā, un, protams, ne tikai, ūdens procedūras uzlabo psihisko veselību, samazina stresu, mazina spriedzi un uzlabo miegu, stiprina imunitāti. 
Pirms jebkuru fizikālo procedūru kursa uzsākšanas rekomendējama ir konsultācija pie fizikālās  un rehabilitācijas medicīnas ārsta, kas pārzina metodes un izskaidro, kā ķermenis var reaģēt uz procedūrām, kā arī izskaidro iespējamos ieguvumus vai blakusefektus. Bez konsultēšanās ar ārstējošo ārstu ūdens procedūras nav ieteicamas, ja ir:

  • Grūtniecība;
  • Dekompensētas (neārstētas) sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas;
  • Onkoloģiskās saslimšanas;
  • Nedrīkst veikt zemūdens masāžas un iedarbību ar temperatūras maiņām varikozu vēnu saslimšanu gadījumos.

Katrai procedūrai ir noteikts ārstnieciskais mērķis, tāpēc tās būtu jāveic vismaz 5 reizes ar regularitāti 2-3 x nedēļā. 

Populārākās ir šādas ūdens procedūras: Šarko duša, zemūdens masāža un kontrasta ūdens terapija. 

 

Šarko duša. Procedūras laikā cilvēka ķermenis tiek masēts ar vienu vai divām augsta spiediena ūdens strūklām no vismaz trīs metru attāluma. Ūdens strūklas spiediens svārstās no 2-3 atmosfērām, un ūdens temperatūra svārstās no 32–35 grādiem pēc Celsija. Šarko dušas procedūras ilgums ir 10–15 minūtes, un to ir ieteicams apmeklēt 2–3 reizes nedēļā. 

Šarko duša uzlabo asinsriti, limfas atteci, vielmaiņu, palīdz risināt liekā svara un celulīta problēmas. Šarko dušu iesaka apmeklēt pacientiem, kuriem ir liekā svara problēma, celulīts, ateroskleroze sākuma stadijā, mugurkaula spondiloze, osteoartroze, neiroze, neirocirkulārā distonija, bezmiegs. Procedūra piemērota arī sportistiem. 


Zemūdens masāža ir vispārējā ķermeņa masāža ūdenī. Ūdens dziedniecības speciālists ar ūdens spiediena strūklu iedarbojas uz cilvēka ķermeni, izmantojot klasiskās masāžas paņēmienus. Tā kā ne tikai pašam ūdenim ir spiediens, bet papildu ir arī strūklas radītais spiediens, šī masāža ir spēcīgāka par jebkuru roku masāžu. Zemūdens masāža notiek ūdenī, kuras temperatūra ir 35–38 C. 

Procedūra piemērota pacietiem ar mugurkaula spondilozi, locītavu saslimšanām un traumām. Procedūra mazina stresa radītās sekas un psihoemocionālo pārslodzi, novērš hronisku nogurumu un izdegšanas sindromu, novērš neirozi, depresiju, perifērās un centrālās nervu sistēmas slimības, ārstē vielmaiņas traucējumus, aptaukošanos, mazina muskuļu sasprindzinājumu, uzlabo ādas apasiņošanu un ādas muskuļu tonusu,

 

Pērļu vannas ir ķermeņa masāža ar mikroburbulīšiem. Procedūrai pērļu vannā piemīt nomierinošs efekts. Tā uzlabo asinsriti, sniedz pozitīvas emocijas, mazina nogurumu un uzbudinātību. Mikromasāžas efekts tiek radīts ar speciāla paklāja palīdzību, ko ieklāj vannā. Pērļu vannas radīto gaisa burbuļu stiprumu un ūdens daudzumu vannā ir iespējams pielāgot katra klienta vajadzībām, tādēļ tā ir piemērota arī zīdaiņiem, bērniem un senioriem. Ūdens temperatūra pērļu vannā ir 35–37 °C. Procedūra izraisa pozitīvas emocijas un miera sajūtu, atslābina, mazina sāpes, veicina vielmaiņu un asins apgādi, tai piemīt nomierinošs vai tonizējošs ārstniecisks efekts.
 

Kontrasta ūdens terapija jeb Kneipa terapija 
Kontrasta ūdens terapija ir daļa no Kneipa terapijas un ietver ekstremitātes iegremdēšanu vai apliešanu pārmaiņus ar karstu un aukstu ūdeni. Šāda iedarbība trenē  nervu sistēmu, maina asinsvadu tonusu un asins plūsmu, kopumā uzlabojot asinsvadu funkciju. 

Sporta medicīnā kontrasta ūdensterapija ir izmantota daudzus gadus, lai paātrinātu sportistu atjaunošanos pēc treniņiem un sacensībām, kā arī uzlabotu turpmāko sniegumu. Piemēram, ir pierādīts, ka pēc treniņa veikta kontrasta ūdensterapija samazina laiku, kas nepieciešams laktāta izvadīšanai no sportista asinīm un  samazina nogurumu un muskuļu sāpes. 

Kneipa terapijajeb kontrasta ūdens terapija ir īpaši rekomendējamas veselības veicināšanai sēdoša darba darītājiem kājām ar mērķi uzlabot asinsriti apakšējās ekstremitātēs.

Procedūra ilgst 10-15 (20) minūtes un ietver lēnu iešanu pārmaiņus pa silta (35–40°C) ūdens baseinu un pēc tam auksta (10–15°C) ūdens baseinu. Siltā baseinā iešana ir lēnāka jeb iedarbība ir ilgāka nekā aukstā ūdens baseinā. Vienmēr procedūras noslēgumā ir iešana pa aukstā ūdens baseinu. 

 

 

SIA "Rīgas veselības centrs" ir Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība, kas apvieno sešas filiāles Bolderājā, Iļģuciemā, Imantā, Ķengaragā, Torņakalnā un Ziepniekkalnā, sniedzot gan lieliem, gan maziem rīdziniekiem kvalitatīvus diagnostiskos, ārstnieciskos, rehabilitācijas un veselības aprūpes profilakses pakalpojumus valsts noteiktā finansējuma ietvaros un arī par maksu. Daudzi valsts finansētie pakalpojumi (t.sk., pieprasītu speciālistu konsultācijas) centrā ir pieejami bez ilgas gaidīšanas rindā. Centrā ir plašs, tieši bērniem domātu rehabilitācijas pakalpojumu klāsts, un tas sadarbojas ar visām lielākajām veselības apdrošināšanas kompānijām.