Šogad apmaksās vakcināciju pret garo klepu grūtniecēm un papilomas vīrusu zēniem

Vakcinācijas kalendārs papildināts ar valsts apmaksātu vakcināciju pret garo klepu grūtniecēm un pusaudžiem, kā arī 12 gadu vecu zēnu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju.
Vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusu tagad varēs saņemt arī zēni.

FOTO: Shutterstock.com

Vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusu tagad varēs saņemt arī zēni.

Vakcinācija pret garo klepu grūtniecēm un pusaudžiem

Līdz šim Vakcinācijas noteikumi paredzēja, ka pret garo klepu obligāti vakcinējami bērni divu mēnešu, četru mēnešu, 12 mēnešu un septiņu gadu vecumā.

Grozījumi Vakcinācijas noteikumos paredz, ka no 2022. gada vakcināciju pret garo klepu valsts apmaksā arī 14 gadu veciem pusaudžiem un grūtniecēm.
 

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā pēdējo gadu laikā saslimstība ar garo klepu ir vairākkārtīgi palielinājusies.

2017. gadā tika konstatēti 95 saslimšanas gadījumi ar garo klepu; 2018. gadā – 159 gadījumi; 2019. gadā – 720 gadījumi; 2020. gadā – 342 gadījumi.

Ar garo klepu slimo arī pieaugušie un pusaudži, bet slimība ir īpaši bīstama zīdaiņiem, kuri vēl nav saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu un kurus var inficēt, piemēram, nevakcinēti vecākie brāļi un māsas vai citi ģimenes locekļi. 

Letālu iznākumu pārsvarā novēro zīdaiņiem līdz 6 mēnešu vecumam, īpaši jaundzimušajiem. Laika periodā no 2010. gada ir bijuši 3 letāli garā klepus gadījumi zīdaiņiem (2012. gadā, 2013. gadā un 2018. gadā), teikts noteikumu projekta anotācijā.

Reklāma
Reklāma

Zīdaini līdz vakcinācijas vecuma sasniegšanai (zīdaiņu vakcinācija pret garo klepu tiek uzsākta 2 mēnešu vecumā) vislabāk spēj pasargāt grūtniecības laikā vakcinējusies māte, jo jaundzimušajam ar mātes pienu tiek nodotas antivielas (vakcinēta grūtniece arī grūtniecības laikā transplacentāli nodod auglim antivielas).
 

 

Vakcinācija pret papilomas vīrusu arī zēniem

No 2022. gada Vakcinācijas kalendārs papildināts ar vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) arī 12 gadu veciem zēniem. Līdz šim valsts nodrošināja tikai meiteņu vakcināciju pret šo vīrusu, kas dzīves laikā var izraisīt onkoloģiskas saslimšanas, piemēram, galvas, kakla, dzemdes kakla, zarnu vēzi. 

Tiek uzskatīts, ka CPV ir atbildīgs par katru divdesmito ļaundabīgo audzēju pasaulē.  

Saistītie raksti