Šobrīd tik populāro dezinfekcijas līdzekļu ietekme uz bērna ādu

Distance, maskas un dezinfekcijas līdzeklis ir šā gada jaunais dzīves moto. Diemžēl sociālajos tīklos un ārstu kabinetos arvien biežāk var redzēt cilvēkus, arī bērnus, kuru rokas cietušas no agresīvo dezinfekcijas līdzekļu apzinīgas lietošanas. Kā rīkoties, lai neinficētos ar Covid-19 un vienlaikus saudzētu roku ādu no nopietniem bojājumiem, stāsta Ksenija Kramiča, dermatoloģe veneroloģe (“Rīgas veselības centra” filiālēs “Bolderāja” un “Ķengarags”). 

Šobrīd par roku ādu jārūpējas īpaši rūpīgi

FOTO: Shutterstock.com

Šobrīd par roku ādu jārūpējas īpaši rūpīgi

Dezinfekcijas līdzekļi kopumā ir diezgan agresīvi šķidrumi, tie bieži satur alkoholu augstā koncentrācijā, kas sausina ādu. Kopš ir sācies otrais Covid-19 vilnis un visās sabiedriskās vietās ir izvietoti speciāli dezinfekcijas aparāti, arvien biežāk ārsti saskaras ar sūdzībām par ļoti izteiktu roku ekzēmu. Saplaisājusi āda ir vārti iekaisumiem, var veidoties iekaisušas brūces un asiņojošas plaisas. 

Biežas mazgāšanas un roku dezinfekcijas dēļ āda tomēr var palikt sausa. Tad lielisks palīgs ir lokāli, kopjoši un ādu atjaunojoši līdzekļi

Bērnu āda ir plānāka, caurlaidīgāka, līdz ar to jutīgāka par pieaugušo ādu. Tāpēc liela daļa no dezinfekcijas līdzekļiem var būt kairinoša tai. Ārste akcentē, ka ne tikai mazuļiem, bet arī pieaugušajiem ir svarīgi rokas regulāri mazgāt, attīrīt, taču vēlams to darīt ar maigiem līdzekļiem. Piemēram, ja jānotīra rokas ārpus mājas, to vislabāk darīt ar skābām ziepēm bez sausinoša efekta vai mitrām salvetēm bez spirta. Runājot par piemērotiem dezinfekcijas līdzekļiem, tad ir pieejami spreja vai gela tekstūras produkti ar samazinātu alkohola koncentrāciju un mitrinošām sastāvdaļām (piemēram, glicerīnu, E vitamīnu). 

Ko darīt, ja āda jau cietusi
Biežas mazgāšanas un roku dezinfekcijas dēļ āda tomēr var palikt sausa. Tad lielisks palīgs ir lokāli, kopjoši un ādu atjaunojoši līdzekļi. Šeit var atkal pieminēt biezākas konsistences ziedes, kas satur vairāk eļļas nekā ūdeni (parasti ap 80% eļļas un 20% ūdens). Tās var lietot tik bieži, cik nepieciešams, arī dienas vidū, bet būtu vēlams vismaz divas reizes dienā.

Mazu krēma tūbiņu var ielikt somā arī skolas bērnam. Alerģiskai un jutīgai ādai ar noslieci uz ekzēmu labāk izvēlēties līdzekļus ar samazinātu sastāvdaļu daudzumu, proti, bez smaržvielām, krāsvielām, konservantiem.