Vai jāpiesargās, apmeklējot manikīra un pedikīra speciālistus?


Zināms, ka C hepatīts ir viena no bīstamākajām aknu infekciju slimībām, kas galvenokārt izplatās asins kontakta ceļā. Tā kā sākotnēji slimība norit nemanāmi, bieži vien par tās esamību cilvēki uzzina tikai tad, kad tā radījusi neatgriezeniskus aknu bojājumus.

Nekautrējies jautāt par higiēnas prasību ievērošanu. Tas ir tavas veselības interesēs

FOTO: Shutterstock.com

Nekautrējies jautāt par higiēnas prasību ievērošanu. Tas ir tavas veselības interesēs


2014. gadā Veselības inspekcija veikusi 371 plānveida kontroli uzņēmumos, kuros sniegti manikīra un pedikīra pakalpojumi. Kā visbiežākie higiēnas prasību pārkāpumi 104 skaistumkopšanas salonos minēti – darba piederumu tīrīšana, mazgāšana un dezinfekcija pēc katra klienta, taču vēl dramatiskāka situācija varētu būt pie speciālistiem, kuri darbu veic mājas apstākļos, jo viņu darbs netiek kontrolēts.


Lai klienti higiēnas normu neievērošanas rezultātā nekļūtu par C hepatīta upuriem, apmeklējot  manikīra un pedikīra speciālistus, savos ieteikumos dalās Manikīra un pedikīra asociācijas valdes priekšsēdētāja Dina Apine un  daiļuma studijas „Estra” īpašniece, manikīra speciāliste Eva Strautmale, bet Veselības inspekcijas pārstāve Agnese Gusarova skaidro esošo situāciju skaistumkopšanas nozarē.

 

 

Kā visbiežākie higiēnas prasību pārkāpumi minēti – darba piederumu tīrīšana, mazgāšana un dezinfekcija pēc katra klienta, taču vēl dramatiskāka situācija varētu būt pie speciālistiem, kuri darbu veic mājas apstākļos, jo viņu darbs netiek kontrolēts.




„Tā kā visi manikīra un pedikīra speciālisti skaistumkopšanas nozarē darbojas kā saimnieciskā darba veicēji individuāli, vai pie darba devēja salonā, atbildība par dezinfekcijas un sterilizācijas noteikumu ievērošanu  paliek  speciālista vai salona vadības pārziņā. Kamēr salonos darbā tiks pieņemti speciālisti ar apšaubāmu izglītību plauks un zels  arī darbs mājas apstākļos bez jebkādas kontroles”, atzīst Dina Apine, Latvijas manikīra un pedikīra asociācijas valdes priekšsēdētāja.
 

„Situācija ar manikīra un pedikīra speciālistiem ir dažāda, liela daļa no šiem „speciālistiem” strādā individuāli mājas apstākļos. Daudziem nav atbilstošas profesionālās izglītības. Viņi ir mācījušies apšaubāmos kursos „īsi un ātri”, nesaņemot profesionālās izglītības dokumentus. Tāpat liela daļa potenciālo speciālistu arvien iet mācīties pēc principa : „ka tikai ātrāk un lētāk”. Tāpēc izpratne un zināšanas par dezinfekcijas un sterilizācijas pielietošanu procedūrās tieši šiem specālistiem ir visai nosacītas,” apgalvo D.Apine.

 

„Tie manikīra un pedikīra speciālisti, kuri ir mācījušies Valsts akreditētās mācību iestādēs, saņem atbilstošas zināšanas, ko nosaka profesijas standarts. Viņi saprot un pielieto procedūrās dezinfekcijas līdzekļus un sterilizē instrumentus. Taču eksistē arī skaistumkopšanas saloni, kuru  vadības izpratne brīžiem ir visai nosacīta par higiēnas prasībām konkrētām procedūrā - kā sterilizatori salonos tiek izmantoti UV staru „sterilizatori”, kas neveic sterilizācijas funkciju. Arī individuāli strādājošie speciālisti bieži izmanto tikai UV staru sterilizatorus, kas ir nepareizi” uzskata manikīra un pedikīra asociācijas priekšsēdētāja Dina Apine.
 

Reklāma
Reklāma

Tamdēļ manikīra un pedikīra asociācijas vadītāja aicina rūpīgi sekot līdzi sava speciālista darbam un pirms procedūru apmeklēšanas pievērst uzmanību zemāk minētajam.


Kam pievērst uzmanību, apmeklējot manikīra un pedikīra speciālistus!
•    Apskati vai telpā ir sterilizators un dezinfekcijas vanniņa;
•    Noskaidro, vai tas ir UV staru sterilizators;
•    Pajautā vai instrumenti ir dezinficēti un sterilizēti!
•    Pārliecinies, ka instrumenti un piederumi tiek paņemti no atklātas vietas nevis no slēgtas vietas (atvilktnes, futlāra), kur uz virsmas varētu būt nokļuvušas dažādas baktērijas;
•    Pavēro, vai speciālists nomaina katram klientam paredzēto dvieli vai salvetes uz darba virsmas,
•    Seko līdzi tam, vai tiek dezinficēta darba virsma, vai speciālists nodezinficē savas un klienta rokas ( kājas) pirms procedūras.
•    Pārliecināties vai speciālistam ir izglītības dokuments - kur viņš/a ir mācījies, kā ir noformulēts profesijas nosaukums.
•    Vai speciālists ir pabeidzis akreditētu izglītības iestādi, kura realizē akreditētu izglītības programmu „manikīra un pedikīra speciālists”.


Apmeklētājiem nav jākautrējas, ikviens var uzdot jautājumu speciālistam par to, kā un vai instrumenti tiek dezinficēti, tas ir tikai normāli! Ja tomēr bailes pastāv, ikviens ir aicināts pie speciālista ierasties ar savu manikīra vai pedikīra piederumu komplektu, tādējādi radot sirdsmieru gan apmeklētājiem, gan speciālistiem.