Atmosties! Smēķēt sen nav stilīgi! 10 mīti un 1 patiesība par smēķēšanu

Mēs visi zinām, ka smēķēt ir kaitīgi, un vislabāk to, protams, zina paši smēķētāji, kuri sevis attaisnošanai mēdz izdomāt dažādus argumentus. Un nereti šie attaisnojumi ir tik ticami, ka kļūst  par mītiem, kuriem liela daļa arī notic! Šoreiz par 10 mītiem un 1 patiesību, ko būtu jāzina visiem  smēķētājiem pārdomām un nesmēķētājiem pārliecībai!

Atmosties! Smēķēt sen nav stilīgi! 10 mīti un 1 patiesība par smēķēšanu

FOTO: Marika Eglīte

 

Mīts Nr.1. Esmu vesels kā rutks arī smēķējot!
Mēs taču visi zinām stāstu par opīti, kurš visu mūžu ļoti aktīvi smēķējis un tūdaļ svinēs savu 100.-to dzimšanas dienu, vai ne? Bet neaizmirsīsim, ka šis pats opītis ir pārdzīvojis arī vismaz vienu  Pasaules karu, kas neizdevās vairākiem simtiem tūkstošu citu cilvēku. No tā varam secināt, ka  izņēmumi būs vienmēr, tomēr ir vērts atcerēties, ka smēķēšana ir viens no galvenajiem cēloņiem  ļoti daudzām slimībām, un ir pierādīts – ik pēc 8 sekundēm pasaulē kāds mirst tieši smēķēšanas izraisīto slimību dēļ. 

 

Mīts Nr.2. Jā, es smēķēju, taču to kompensēju ar veselīgu uzturu un sportošanu! 
Diemžēl arī šis ir tikai mīts, jo realitātē kompensācijas sistēma nedarbojas, kā mums to gribētos,  un ne visus mīnusus ir iespējams pārrēķināt plusos. Pētījumos ir pierādīts, ka veselīgs uzturs  un pietiekama fiziskā aktivitāte ir ļoti svarīgi faktori kopējās labsajūtas veicināšanai, tomēr tie  nemazina smēķēšanas radītos riskus veselībai. 

 

Mīts Nr.3. Smēķēšana samazina stresu un uzlabo garastāvokli!
Un kurš gan šo ir teicis? Noteikti kāds, kuram nav ne mazāko zināšanu par mūsu organisma  uzbūvi un smēķēšanas patieso ietekmi uz veselību, lai gan jāatzīst, ka reizēm dūmi patiešām  var smadzenes apdullināt tā, ka nekas vairāk nav skaidrs. Pētījumi pierāda, ka nikotīns un citas  cigaretēs esošās ķimikālijas nodrošina tūlītēju kortizola jeb stresa hormona nonākšanu asinīs,  vienlaikus paaugstinot asinsspiedienu un pulsu, padarot smēķētāju nevis mierīgāku, bet, tieši  pretēji, uzbudinātāku un satrauktāku. Turklāt nav arī dzirdēts, ka smēķēšana varētu atrisināt  kādu patiesu problēmu. Starp citu, atkarība no nikotīna tiek uzskatīta par līdzvērtīgu atkarībai no heroīna un kokaīna. 
 

 

Mīts Nr.4. Smēķēšana ietekmē tikai mani
Ja vien tā būtu.... Bet tā nav. Smēķēšana ietekmē ne tikai Tevi, bet arī līdzcilvēkus Tev apkārt,  tostarp bērnus, kas ir pakļauti pasīvajai smēķēšanai. Katru gadu no pasīvās smēķēšanas radītajām  sekām Eiropas Savienībā mirst aptuveni 80 000 cilvēku, kuri, iespējams, nekad paši nav.  Atmosties! smēķēt jau sen vairāk nav stilīgi! Bet varbūt modē  tagad ir neveselīga sejas āda, dzeltenīgi zobi un krunciņas, nemaz nerunājot par plašo slimību  buķeti, kas nereti nāk bonusā smēķēšanai? Ja tā, tad cita lieta!Mīts Nr.6. Es nesmēķēju, jo smēķēju tikai ballītēs!
Atmetot visus kalambūrus, galu galā tomēr ir pateikti atslēgas vārdi – „Es smēķēju”. Nav svarīgi,  cik daudz un cik bieži, jo ikviens, kas smēķē, ir pakļauts atkarības riskam, un, starp citu, katra  izsmēķētā cigarete samazina Tavu dzīvi par 11 minūtēm! Arī smēķēšana ballītēs var radīt gan  atkarību no tabakas, gan nopietnus draudus Tavai un apkārtējo veselībai, tāpēc – ja nesmēķē, tad  nesmēķē nekad, nekur un neko! 
 


Mīts Nr.7. Es neesmu atkarīgs – varu atmest jebkurā brīdī! 
Tad kāpēc Tu neatmet šobrīd? Arī tad, ja smēķē tikai brīvdienās vai ballītēs, Tu esi smēķētājs – jo  ātrāk atmetīsi, jo mazākas iespējas nosmēķēt visu dzīvi! Pieņem lēmumu, notici sev, maini savus  ieradumus, izvairies no vietām un lietām, kas mudina smēķēt, pievērsies vaļaspriekam un atceries  – nevienu cigareti, nevis tikai vienu!!! Ja saproti, ka saviem spēkiem tomēr netiksi galā, vērsies  pie speciālistiem pēc palīdzības!

 

Mīts Nr.8. Ja pārstāšu smēķēt – pieņemšos svarā!
Šis mīts tomēr ir daļēji patiess, jo Tu tiešām pieņemsies svarā, ja nolemsi smēķēšanu aizvietot  ar ēšanu, taču, ja turpināsi (vai sāksi) ēst veselīgi, atvēlot laiku arī fiziskajām aktivitātēm, svarā  nepieņemsies, tieši pretēji – smēķēšanas atmešana ļaus nostabilizēt Tavu vielmaiņu un arī svaru! 
 

Reklāma
Reklāma

 

Mīts Nr.9. Elektroniskās cigaretes – labs veids, kā atmest smēķēšanu 
Gribētos ticēt, bet tā tomēr nav – jaunākie pētījumi liecina, ka elektronisko cigarešu radītais  efekts ir pilnīgi pretējs – smēķētāji, kas izvēles e-cigaretes kā īsto cigarešu aizstājēju patiesībā  smēķēšanu atmet daudz retāk. Diezgan neticami, vai ne? 

 

Mīts Nr.10. Smēķēju jau pārāk ilgi, atmest nav vērts! 
Ja desmit gadus esi piedalījies loterijā un neko neesi laimējis, tad nav jau vērts arī ņemt  vienpadsmitajā gadā laimēto automašīnu, vai ne? Līdzīga ir situācija arī ar smēķēšanas (ne) atmešanu – atmetot smēķēšanu, iespējams izvairīties no vairāk nekā 90% smēķēšanas izraisītām  slimībām. Jau vienu dienu pēc smēķēšanas atmešanas uzlabosies sirdsdarbība un normalizēsies  asinsspiediens. Gadu pēc smēķēšanas atmešanas uz pusi samazinās sirds un asinsvadu slimību   risks. Atceries - nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu!
 

 

Patiesība Nr.1. Man ir pienākums sevi mīlēt! 
Cik gan smēķētājus Tu zini, kas ar savu netikumu tā pa īstam no visas sirds lepojas? Lielākā daļa  smēķētāju savu pirmo cigareti izsmēķējuši pusaudžu gados, un šodien vēlētos, lai nekad to nebūtu  darījuši! Tāpēc atceries – Tev ir pienākums sevi mīlēt, tāpēc dari to! 
 

 

Raksts tapis informatīvās kampaņas „Brīvs” ietvaros. Kampaņas mērķi un uzdevumi ir informēt  bērnus un pusaudžus vecumā no 11 līdz 15 gadiem par tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību,  veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu veselībai, skaidrojot un demonstrējot to ar mērķauditorijai  saprotamiem un saistošiem paņēmieniem un piemēriem, padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu  mērķauditorijas acīs, un popularizēt dzīvi bez tabakas kā pareizo izvēli mērķu sasniegšanai dzīvē,  balstoties uz pozitīviem piemēriem.

Kampaņu „Brīvs” realizē LR Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs.