8 vienkārši padomi stresa pārvarēšanai. Tas katram ir pa spēkam!

Ja tu vēlies sākt pārvaldīt savu stresa līmeni, apņemies veikt tikai vienu no šī 8 veselīgu paradumu saraksta. Patiesi – pat tikai viena šī padoma ievērošana tev uzreiz palīdzēs justies labāk.

Ikdienas skrējiens dzīvi dažkārt parauj virpulī un mūžīgais stress liedz izbaudīt dzīves skaistākos mirkļus...

FOTO: Marika Eglīte

Ikdienas skrējiens dzīvi dažkārt parauj virpulī un mūžīgais stress liedz izbaudīt dzīves skaistākos mirkļus...

 

Lai justos labāk un lai mazinātu stresu, tu vari izvēlēties tikai vienu nelielu dzīvesveida izmaiņu. Jā, tas ir viss, kas nepieciešams, lai būtu uz ceļa, kas tevi ved uz labāku pašsajūtu!

 

Tiklīdz tu savā dzīvē ieviesīsi vienu izmaiņu, tā sniegs tev tādu enerģiju un vitalitāti, kas dos spēku paveikt nākamo, un tad vēl vienu! Jāatzīst – izmaiņas nenotiks ātri, tomēr tās notiks! Kas lēni brauc, tas tālu tiek.  

 

Kuru no tālāk minētajiem stresa pārvarēšanas un mazināšanas padomiem tev vajadzētu izvēlēties? To, kas tev ir pa spēkam, visvairāk uzrunā un kas, tavuprāt, sniegs vislielāko labumu. 

Centies izveidot rutīnu: katru vakaru iet gulēt un katru rītu mosties vienā un tajā pašā laikā, un ievēro, kā pieaug tava enerģija, prāta skaidrība.    

 

8 stresa mazināšanas padomi:  

1. Labi izgulies!

Ideālā variantā tev vajadzētu būt gultā ap 22:00 un katru nakti gulēt 8 stundas - miegs regulē tavu hormonu līmeni (tajā skaitā arī stresa hormonu), atjauno tavu prātu un veicina skaidrāku domāšanu, un dod tavam ķermenim iespēju sadziedēt un atjaunot sevi. Bet dažas dienas tev vienkārši nav liekas 8 stundas. 

 

Padari par savu mērķi - biežāk izgulēties, nekā neizgulēties. Cik vien iespējams, centies izveidot rutīnu: katru vakaru iet gulēt un katru rītu mosties vienā un tajā pašā laikā un ievēro, kā pieaug tava enerģija, prāta skaidrība, un mazinās nepieciešamība uzmundrināt sevi ar saldiem kārumiem dienas laikā.    

 

2. Nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm 4 dienas nedēļā.  

Ir tikai pavisam nedaudz sieviešu, kuras var katru dienu apmeklēt sporta klubu. Tā vietā nosaki sev mērķi – lai nedēļā ir vairāk dienu, kurās tu veic fiziskās aktivitātes, nekā to, kad tu tās izlaid. Ja formāla sporta zāles apmeklēšana nav priekš tevis, 5 vai 6 dienas nedēļā izvēlies darīt kaut ko aktīvu (iet uz darbu ar kājām, spēlēt kustību spēles ar bērniem). Rezultātā tu labāk gulēsi, tava gremošana un vielmaiņa aktivizēsies, samazināsies stresa līmenis un pazudīs arī kāds lieks kilograms. 

Labs miegs nesākas ar brīdi, kad tu noliec galvu uz spilvena. Tas sākas ar pamošanās brīdi – dzīvo aktīvi!

 

3. Katru dienu ēd mājās gatavotas maltītes.  

Pārtika baro dvēseli tieši tikpat daudz, cik kuņģi. Kad tu ēd ārpus mājām, tu ne tikai biežāk ēd neveselīgāk un uzņem vairāk kaloriju, bet tu arī zaudē to labo un mīlošo enerģiju, kas nāk no cilvēkiem (tas ietver arī tevi), kas tev ar mīlestību sagatavo maltīti. Vairāk mājās gatavotu maltīšu palīdzēs tev saglabāt stabilitātes sajūtu un veselību.  

 

4. Ieplāno kluso laiku (bez mobilajām ierīcēm).  

Reklāma
Reklāma

Jo aizņemtāks esi, jo vairāk tev ir nepieciešams neko nedarīšanas laiks. Klusums dod tev laiku, lai ‘metabolizētu’ dienas notikumus un sadzirdētu tavas patiesās domas un emocijas. Vāļāšanās pie TV neskaitās. Tāpat neskaitās e-pasta pārbaudīšana tavā viedtelefonā. Velti 10 minūtes dienā, lai vienkārši būtu. Apgūsti nekā nedarīšanas mākslu!  

 

5. Pietiekamā daudzumā patērē šķidrumu. 

Pat viegla dehidrācija var izraisīt nogurumu, koncentrēšanās grūtības, nespēju ātri un efektīvi pieņemt lēmumus. Slāpes var tikt sajauktas ar fizisko izsalkumu un izraisīt kāri pēc ēdiena - kas savukārt izraisa ļoti krasas cukura līmeņa asinīs svārstības un liekā svara uzkrāšanos. Sāc katru rītu ar lielu glāzi citronūdens un dienas laikā negaidi, kamēr esi izslāpusi, bet turi ūdeni vienmēr pa rokai.    


6. Regulāri pavadi laiku kopā ar draugiem un ģimeni.  

Jautra laika pavadīšana ar cilvēkiem, kuri tev patīk, veicina radošumu, prieku un bezrūpību – tās visas ir lieliskas stresa ‘pretindes’. Neskaitāmi pētījumi apliecinājuši, ka cilvēki, kuriem ir spēcīgs sociālais tīkls, ir laimīgāki, veselīgāki un dzīvo ilgāk, nekā tie, kuriem tā nav. Tātad atrodi veidu, kā ieguldīt savās attiecībās - tas atmaksāsies!  


7. Samazini kofeīnu saturošu dzērienu patēriņu.  

Kofeīns var īslaicīgi palielināt tavu koncentrēšanās un uztveres spēju, bet ir neskaitāmi veidi, kādā tas samazina tavu labsajūtu. Pirmkārt, pat mērena kofeīna deva, var pasliktināt tavu miegu, un slikts miegs ir galvenais sliktas pašsajūtas vaininieks. Bez tam kofeīns dehidratē - liek tev pastiprināti zaudēt šķidrumu.     

 

Sāc apzināties to, cik daudz kofeīna tu patērē un izvēlies savus dzērienus uzmanīgi. Cik vien iespējams, izvairies no kofeīnu saturošajiem ‘bundžiņu’ dzērieniem; ja tev tiešām ir nepieciešams kafijas uzmundrinājums, pamēģini dzērienus ar samazinātu kofeīna daudzumu. Vēl labāk – vai tev tiešām pēcpusdienā ir nepieciešama vēl viena tase kafijas, vai arī tu varētu iziet 5 minūšu pastaigā pa vai ārpus biroja telpām un iegūt tādu pašu rezultātu ar mazāk negatīvām sekām?  

 

8. Atrodi labu veidu, kā darīt labu citiem.

Tev nav vienpersoniski jāglābj pasaule. Bet, jo saistītāks jūties ar apkārtējo sabiedrību, jo elastīgāks un izturīgāks būsi, saskaroties ar stresu. Vai ir kāds vienkāršs veids, kā tu vari iesaistīties aktivitātēs, kas sniedz labu tiem, kas nonākuši grūtībās? 

 

Tātad sper pirmo soli, lai atgūtu savu vitalitāti un izvēlies tikai vienu no šīm paveicamajām dzīvesveida izmaiņām. Tas ir viss, kas nepieciešams, lai tu sāktu piepildīt savas patukšotās enerģijas krātuves. Un šī enerģija būs tā, kas tev palīdzēs veikt nākamo soli kārtējām pozitīvajām pārmaiņām!  

 

Autore: dr. Inese Millere, www.kaneapeststresu.com


Inese Millere, ir ārste, holistiskā stresa menedžmenta un veselīga dzīvesveida koučs aizņemtām sievietēm, kuras vēlas pārvaldīt stresu, emocionālo un stresa ēšanu, izveidot veselīgas attiecības ar ēdienu un fiziskajām aktivitātēm un baudīt veselīgu un līdzsvarotu dzīvi. 

 

Inese vada interneta semināru-vebināru kursu "Kā Neapēst Stresu" - uz apzinātības principiem balstītu, veselīga dzīvesveida programmu.