Bērns veģetārietis? Tā ir māžošanās!

Vai no bērna uztura drīkst svītrot gaļu? Un cerēt, ka šādi viņa organismam netiks nodarīts ne mazākais kaitējums? Bērnu ārsts Valērijs Valdmanis ir pārliecināts, ka vecāki nav tiesīgi izlemt bērna vietā un šādi viņu ievietot riska grupā starp cilvēkiem, kas var ciest no mazasinības un vitamīnu trūkuma.
 

Foto iesūtījusi Evita Sor., mammam.lv/tetiem.lv reģistrētā mamma.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Foto iesūtījusi Evita Sor., mammam.lv/tetiem.lv reģistrētā mamma.

Veģetārs uztursLatvijā reti ir veselīgs
Uzskatu, ka vidējā Latvijas pilsoņa bērns nedrīkst būt veģetārietis un ka vecāki nedrīkst izlemt bērna tālāko likteni, izslēdzot no bērna uztura gaļu. Cilvēks kā bioloģiska būtne ir visēdājs zīdītājs. Cilvēkam nav speciālo kuņģu vai kuņģu kabatu, kā daudziem zālēdājiem, kuros notiek augu valsts izcelsmes pārtikas sairšana baktēriju klātbūtnē. Tā ir apzināta bērna iekļaušana veselības riska grupā. Piedevām, pēc manām domām, šobrīd veģetārietis var būt tikai bagāts cilvēks. Kāpēc? Parasti cilvēks pats nav spējīgs izrēķināt, kādi produkti nepieciešami, lai viņš dienā saņemtu nepieciešamās olbaltumvielas, minerālvielas, vitamīnus (ja cilvēks uzturā lieto gaļu, piena produktus, mazi bērni — mātes pienu, graudaugus, dārzeņus un augļus, ar šādu rēķināšanu sevi nav jāapgrūtina).

Tā ir absolūta ilūzija, ka cilvēks ar vidējiem ienākumiem, izslēdzot no uztura gaļu, deklarējot sevi par veģetārieti, spēs sevi nodrošināt ar sabalansētu uzturu.

Turklāt, manuprāt, tā ir absolūta ilūzija, ka cilvēks ar vidējiem ienākumiem, izslēdzot no uztura gaļu, deklarējot sevi par veģetārieti, spēs sevi nodrošināt ar sabalansētu uzturu. Kāpēc? Tāpēc, ka vidējais pilsonis iepērkas lielveikalos. Un parādiet man, lūdzu, lielveikalu, kurā būtu kaut vai 1. kategorijas augļi un dārzeņi... Augļu un dārzeņu produktu klāsts nav svaigs, ne vien nabadzīga izvēle, bet arī kopumā zema kvalitāte. Starp maniem attāliem paziņām ir vegāns (visradikālākais veģetārisma novirziens) un reiz man nācās viņam pirkt speciālo vegānu majonēzi. Tieši tai laikā rakstīju diplomdarbu par ķīmiskām vielām uzturā un ar to saistītiem riskiem. Ieraugot minētās majonēzes saturu, man ar šausmām nācās secināt, ka tā satur, kā mēdz sadzīvē teikt, „gandrīz visu Mendeļejeva tabulu”. Tāpēc, ja vispārējs uzskats ir, ka veģetārisms ir dabai draudzīgāks, dzīvniekus saudzējošs, tad nereti par šāda uztura „draudzīgumu” pret  pašu veģetārieti nākas šaubīties.

Ķimizētie augļi un dārzeņi
Vienmēr pastāv jautājums, vai ir iespējams sevi nodrošināt ar veselīgiem produktiem? Ja jūs iepērkaties lielveikalā, jūs nevarat būt veģetārietis! Šādu uzturu var atļauties tikai turīgs cilvēks, kas regulāri no privātiem saimniekiem pērk ekskluzīvi labu un līdz ar to arī dārgu pārtiku. Vai arī iegādājas pārtiku, kas atvesta, piemēram, ar speciāliem avioreisiem un līdz ar to ir svaiga un veselīga. Lielveikalā pirmās šķiras augļus atrast nav iespējams! Tur pārsvarā ir otrās un trešās šķiras augļi, kas savukārt nozīmē to, ka tajos ir maz vitamīnu un minerālvielu. Tāpat tas nozīmē, ka šie augļi ir apstrādāti ar ķīmiju. Daudzi to nezina, bet, piemēram, banāni pirms izlikšanas veikala plauktā tiek aplieti ar speciālu ķimikāliju, lai viņi momentā kļūtu dzelteni. Veikalā tie tiek piegādāti vēl zaļi… Dažkārt banāni ar ķimikāliju tiek aplieti nevienmērīgi un tad var ieraudzīt zaļus banānus ar dzelteniem plankumiem... Šāds uzturs ir tik tālu no dabas, ka uzskatīt sevi par veģetārieti cilvēkam, kas iepērkas lielveikalā, ir vienkārši smieklīgi. Atsakoties no gaļas, šis cilvēks apzināti sev bendē veselību. Un ja viņš gaļu liedz arī bērnam, viņš bendē veselību arī bērnam. Ir dzirdēti apgalvojumi, ka gaļa satur antibiotikas, kas savulaik dotas dzīvniekiem. Taču ne visu gaļu iespējams sabojāt. Es iesaku bērniem dot truša, tītara, arī medījuma gaļu. Mazam bērnam nebūt nav nepieciešama liellopu vai cūkas gaļa. Ja cilvēks pieder pie vidusslāņa, viņam tā arī ir jādzīvo un nav jāmēģina sekot modes untumiem.

Ja jūs iepērkaties lielveikalā, jūs nevarat būt veģetārietis!

Reklāma
Reklāma

Kam pievērst uzmanību iepērkoties lielveikalā?
Uzmanība jāpievērš, vai produkts ir svaigs. Dārzeņus nevajadzētu pirkt daudz! Tā ir lielākā kļūda, ko izdara cilvēki. Ja dārzeņi satur nitrātus, nekas traģisks nebūs, ja produkts tiks ēsts uzreiz. Taču nevajadzētu pieļaut, ka tas vairākas dienas mājās glabājas nepiemērotos apstākļos gaismā vai ledusskapī. Jo var notikt ķīmiskas pārvērtības: gaismā no nitrātiem veidojas nitrīti, kas ir toksiski savienojumi. Tāpēc dārzeņi jāpērk tūlītējai ēšanai, jo tāpat nekad nevar zināt, cik ilgu laiku ledusskapī un gaismā tie jau uzglabāti lielveikalā…  

Zināšanai:
Gaļa satur:

Olbaltumvielas, kas ir visa organisma būvmateriāls. Ja tās netiek uzņemtas, muskuļu spēks pazeminās, cieš visi orgāni, palēninās augšana.
B grupas vitamīnus. B1 vitamīns regulē smadzeņu un nervu darbību. B2 vitamīns nepieciešams veselas ādas uzturēšanai (tā trūkums izpaužas kā ādas plaisāšana – īpaši mutes kaktiņos, acs apsārtums, asarošana). B 6 vitamīns nepieciešams olbaltumvielu vielmaiņas norisēs. Tā trūkuma gadījumā novēro ādas un gļotādu sausumu, var attīstīties mazasinība. B12 vitamīns piedalās asins veidošanā, aminoskābju maiņā, stimulē aknu un nervu sistēmas darbību. Šī vitamīna trūkums var radīt smagu mazasinību.
Aminoskābes. Īpašās, t.s., neaizvietojamās aminoskābes, ko var uzņemt tikai ar gaļu. Tās piedalās ikviena organisma šūnu un audu veidošanā, apgādā organismu ar enerģiju. Augu valsts produkti visas nepieciešamās aminoskābes nesatur.
Svarīgus mikroelementus: dzelzi, mangānu, varu, fosforu

Ja bērns nesaņem gaļu:
Viņš var ciest no anēmijas, rahīta, neveseliem zobiem un ādas.