4 telpaugu audzēšanas pamatlikumi

Lai ikvienam izdotos izvēlēties atbilstošākos augus un veiksmīgi uzturēt savu dzīves telpu zaļāku, dārzkopības centra “Hortes” klientu apkalpošanas speciāliste dārza nodaļā Gunta Sāre sniedz četrus padomus telpaugu audzēšanai.

FOTO: Shutterstock.com

Ieklausies ekspertu padomos un priecājies par krāšniem telpauiem savās mājās!

Augi nenoliedzami var atsvaidzināt interjeru, turklāt tiem ir ne tikai tīkams izskats un aromāts – tie darbojas arī kā gaisa atsvaidzinātāji un kaitīgo vielu filtri. Tāpat saprātīgs daudzums zaļo augu mājās gādā par pozitīvu ietekmi uz cilvēka organismu, dvēseli un garu. Lai izvēlētos savai dzīves videi un apstākļiem piemērotākos augus un nodrošinātu to ilgstošu augšanu, dārzkopības centra “Hortes” klientu apkalpošanas speciāliste dārza nodaļā Gunta Sāre iesaka četrus padomus.


1. PADOMS: SAPRAST IESPĒJAS

Lai saprastu, kādus augus labāk izvēlēties, vispirms ir jāatbild uz četriem jautājumiem:

  • Cik daudz laika tiks veltīts augiem? Atkarībā no saimnieka iespējām veltīt laiku augu kopšanai var izvēlēties tādus, kas, piemēram, jālej retāk vai neprasa īpašas rūpes, vai arī tādus, kam patiks bieža uzmanība.
  • Vai mājās ir alerģiski cilvēki, mazi bērni, seniori? Dažādu alerģiju gadījumā ir jāizvērtē, kuri augi var izraisīt nevēlamu reakciju, bet kuru klātbūtnē cilvēks var droši uzturēties. Maziem bērniem un senioriem var būt palēnināta reakcija, tāpēc nevajadzētu viegli aizsniedzamā vietā turēt, piemēram, kaktusus, uz kuriem var savainoties.
  • Vai mājās ir mājdzīvnieki? Ir telpaugi, no kuriem vajadzētu izvairīties, ja mājās ir kaķi vai suņi. Nevajadzētu izvēlēties alveju, efejas, begonijas vai dracēnas, kuru lapu sula var kairināt mājdzīvnieka ādu un gļotādu. Tāpat nav ieteicami augi ar ļoti spēcīgu aromātu.
  • Kur augs tiks turēts? Ir augi, kas būs piemērotāki audzēšanai virtuvē, piemēram, dažādi garšaugi, ko ērti izmantot, gatavojot un svaigā veidā pievienojot maltītēm. Savukārt dažādi krāšņumaugi labāk jutīsies dzīvojamās zonās. Intensīvi smaržojošus augus nevajadzētu turēt guļamistabā. 
     

 

2. PADOMS: ATBILSTOŠU AUGU IZVĒLE

Kad saņemtas atbildes uz iepriekšminētajiem jautājumiem, var sākt apdomāt atbilstošāko augu izvēli. Izvēloties telpaugus, noteikti jāņem vērā telpas temperatūra, gaisa mitrums un apgaismojums.
Saulainās un sausās telpās labi jutīsies kalanhoja, sanpaulijas, kodijas, kaktusi un citi sukulenti. Ēnainas istabas būs labāk piemērotas mājas svētībai, dīfenbāhijai, spatifīlai vai zāmijai. Jāatceras, ka tiešos saules staros atrasties nepatīk nevienam augam. Šādos apstākļos telpaugu nepieciešams biežāk laistīt un mēslot.

 

Saulainās un sausās telpās labi jutīsies kalanhoja, sanpaulijas, kodijas, kaktusi un citi sukulenti. 

Reklāma
Reklāma


Eksperte norāda, ka augi, gluži kā cilvēki, var draudzēties vai savā starpā nesadzīvot. Starp rozēm var stādīt lavandas. Abi augi ne tikai lieliski izskatīsies blakus, bet tie labvēlīgi ietekmē viens otra augšanu un veselību. Kreses atbaidīs ķiršu laputis, bet kliņģerīšu sakņu izdalītās vielas iznīcinās nematodes, kas ir kaitīgas flokšiem.
Nevajadzētu mitrumu mīlošus telpaugus turēt blakus tādiem, kas labāk jūtas sausumā. Piemēram, tuksneša vidi mīlošais kaktuss nejutīsies labi tuvumā acālijai, kas savukārt tik ļoti mīl mitrumu un vēsumu, ka tai uz saknēm pat var turēt ledu. Šādus augus var likt katru savā istabā, nodrošinot tiem piemērotus augšanas apstākļus un kopšanu. 


3. PADOMS: PAREIZA KOPŠANA 

Eksperte atzīst, ka nereti klienti stāsta, ka augi tomēr neizdzīvo, lai gan saimnieki par tiem rūpējas pēc labākās sirdsapziņas. Biežākos iemeslus augu iznīkšanai lasi te. 

 

4. PADOMS: SKAISTUMS BEZ UPURIEM

Eksperte atzīst, ka arī augi, gluži kā cilvēki, elpo un izdala ogļskābo gāzi, kā arī smaržvielas, ko cilvēks var nesajust, tomēr tās viņu var ietekmēt. Tādēļ, lai arī zaļie un ziedošie istabas augi padara apkārtni skaistāku un var uzlabot cilvēku mentālo veselību, augu daudzumam ir jābūt samērīgam ar telpas platību. 
Istabas augu krāšņumu nereti pastiprina ar dekoratīva poda izvēli. Augam ir jānodrošina ūdens drenāža, tāpēc to nevajadzētu stādīt uzreiz dekoratīvajā podā. Pareizāk būtu augu iestādīt podā ar caurumiem apakšā ūdens notecei un pēc tam šo podu ielikt dekoratīvajā traukā. Lai ikvienu mājokli, arī pilsētas dzīvokļus, padarītu zaļāku,  eksperti ieteiks piemērotākos telpaugus, ņemot vērā paredzamos augšanas apstākļus un katra cilvēka individuālās vēlmes.

Saistītie raksti