Steidzamie darbi ziemciešu dobē vasaras vidū. Noderīgi dārzkopes padomi

Šogad dārzos viss aug un nobriest straujāk, tāpēc darbi, kas tradicionāli veicami vien augustā, ir jāpaspēj izdarīt vēl jūlijā. 

FOTO: Shutterstock.com

Ir virkne darbiņu, kas palīdzēs ne tikai atlikušo vasaru baudīt dārza skaitumu, bet parūpēsies arī par augu ziedēšanu nākamajā sezonā.

“Šis ir gads, kas palīdzēs izvērtēt, kuri augi jūsu dārzā ir izturīgākie un spējīgākie pielāgoties,” secina puķu audzētāja Sanita Reinberga no Talsu puses.

Savus skaistos, plašos ziemciešu paraugstādījumus viņa šogad laistījusi tikai vienu reizi. Tas darīts, kad saimniece jutusi – augiem tiešām vairs nemaz nav spēka. Augi šajā dārzā ir izturīgi, jo augsne trūdvielām bagāta un ir augsts gruntsūdens. Taču katrā dārzā augu izturības limits ir citāds, tas atkarīgs no daudziem faktoriem. Regulāra laistīšana noteikti vajadzīga visiem podos augošajiem augiem un ja augsne smilšaina.


Ieteicamie dārza darbi vēl šomēnes:

  • Ja augu sāk laistīt, tas jādara regulāri. Ja mitruma maz, augs pats dosies pēc tā dziļumā, mēģinās izdzīvot. Ja sāk laistīt, saknes attīstīsies virspusē un tas paļausies uz kopēju.
  • Patlaban svarīgi nogriezt vecos ziedus, paīsināt vai izgriezt dzinumus. Apgriešana tūliņ pēc noziedēšanas daudziem ziediem var veicināt atkārtotu uzziedēšanu, piemēram, delfīnijām.
  • Dažus augs var nogriezt pavisam zemu vai saīsināt dzinumus. Piemēram, salvijas tagad var apcirpt zemu, lai ataug. Kaķumētrām var saīsināt dzinumus vai apgriezt. Helēnijām un monardām vēlams nogriezt vecos ziedus, lai neveido sēklas, bet raisa jaunus ziedus. Apfrizē arī noziedējušos dekoratīvos pelašķus.
  • Vislabāk augus apgriezt pamazām, visu sezonu pa ziedkopai, izgriežot pa dzinumam vai to saīsinot. Tad tie atjaunojas harmoniskāk.
  • Vasaras otrā pusē ziemcietēm noteikti vajadzēs dot rudens mēslojumu. Vislabāk to dot šķidrā veidā ar laistāmo ūdeni, nevis nobērt granulas. Jāatceras, ka šķidrais mēslojums augiem ir kā sistēma cilvēkam – iedarbojas momentāni. Granulas ir kā tablete – labums jūtams daudz lēnāk.
  • Populārie dekoratīvie sīpoli ar lielajām galvām ir gatavi, lai tos pārstādītu. Patlaban tie jau sāk zaudēt savu dekorativitāti un nokalst, taču vēl ir labi redzami, tāpēc viegli atrast arī sīpolu. Ja dobi izravē un aizvāc sausos lakstus, bet pārstādīt nepagūst, sīpola augšanas vietu atzīmē ar kociņu. Parasti sīpolus pārstāda augustā, taču šogad viss dārzā notiek straujāk.
  • Dekoratīvie sīpoli var augt dobē bez pārstādīšanas, taču tad tiem galvas nebūs tik lielas. Sīpoliem, kam ziedu bumbiņas mazākas, tas nav tik svarīgi. Taču sīpoliem ar lielajām galvām pazemē viena sīpola vietā ir izveidojušies divi, kurus var atdalīt. Nākamgad jau var iegūt divas lielas sīpolu bumbas. Sīpolus Sanita pārstāda tūliņ pēc izrakšanas.

 

Avots: Inita Šteinberga, LA.lv

Reklāma
Reklāma