Ģimenes budžeta plānošana un mērķu īstenošana: no ģimenes ceļojuma līdz mājoklim

Ģimenes finansiālā labklājība balstās ne tikai uz ienākumu apmēru, bet arī uz prasmi saprātīgi plānot budžetu un izvirzīt sasniedzamus mērķus. Neatkarīgi no tā, vai ģimenes sapnis ir kopīgs ceļojums, jauna automašīna vai pirmā mājokļa iegāde, panākumu atslēga ir rūpīga plānošana un apdomīga rīcība.
Lai finansiālos mērķus būtu iespējams realizēt vienkāršāk, vēlams sadalīt lielus mērķus mazākos posmos.

FOTO: Shutterstock.com

Lai finansiālos mērķus būtu iespējams realizēt vienkāršāk, vēlams sadalīt lielus mērķus mazākos posmos.

Šajā rakstā aplūkosim, kā efektīvi pārvaldīt ģimenes finanses jeb ikmēneša budžetu, izvirzīt reālistiskus mērķus un tos arī sasniegt.

 

Ģimenes budžeta plānošana

Ģimenes budžeta plānošana sākas ar ienākumu un izdevumu izvērtēšanu. Ieteicams katru mēnesi sastādīt budžetu, kurā iekļauti gan pastāvīgie izdevumi (piemēram, komunālie maksājumi, pārtika, transports, izdevumi bērnu izglītībai), gan mainīgie vai sezonālie izdevumi. Ne mazāk svarīgi ir sekot līdzi sastādītā ikmēneša budžeta izpildei, lai varētu izdarīt secinājumus par budžeta izpildi un iekļaušanos plānotajā finansējuma apmērā (katrai budžetā definētajai pozīcijai).
 

Svarīgi ir veidot uzkrājumus – vismaz no 10 līdz 20 % no mēneša ienākumiem, ja tas ir iespējams. Šie uzkrājumi kalpos kā drošības spilvens neparedzētiem izdevumiem vai tiks izmantoti ģimenes mērķu īstenošanai nākotnē.
 

Ģimenes mērķu izvirzīšana

Ģimenē ienākot bērniem, ievērojami mainās arī mājsaimniecības prioritātes. Neatkarīgi no tā, vai tas ir ārzemju ceļojums, jaunas automašīnas iegāde vai plašāka mājokļa iegāde, ģimenes mērķu īstenošanai nepieciešama rūpīga budžeta plānošana.
Piemēram, ģimenes ceļojuma plānošana ierasti sākas jau vairākus mēnešus iepriekš, lai būtu laiks pakāpeniski iekrāt nepieciešamo summu. Arī jaunas automašīnas vai mājokļa iegāde ir ilgtermiņa investīcijas, kuru īstenošanai ģimenes budžets un ikdienas tēriņu paradumi ir jāpielāgo, lai būtu iespējams iekrāt pirmajai iemaksai vai varētu atļauties segt ikmēneša kredīta maksājumu.
 

Kā izvirzīt reālistiskus mērķus?

Mērķi, kurus neizdodas īstenot, rada vilšanos. Tāpēc ir svarīgi, lai izvirzītie ģimenes mērķi būtu konkrēti, izmērāmi un realizējami. 

Reklāma
Reklāma

 

Piemēram: "Ietaupīt 1500 eiro ceļojumam nākamā gada vasarā" ir konkrētāks un sasniedzamāks mērķis nekā vienkārši "doties nedēļu ilgā atpūtas braucienā".

 

Lai finansiālos mērķus būtu iespējams realizēt vienkāršāk, vēlams sadalīt lielus mērķus mazākos posmos. Ja mērķis ir iegādāties dzīvokli, tad pirmais solis var būt savu iespēju noskaidrošana, tirgus izpēte, kā arī pirmajai iemaksai nepieciešamās summas uzkrāšana noteiktā periodā. Ja jauna automašīna ir prioritāte, jāizvērtē savas finansiālās iespējas un jāsalīdzina iegādes varianti, apsverot arī līzingu vai auto kredītu.
 

Mērķu īstenošana un ģimenes budžets

Kad mērķi ir noteikti un plāns izstrādāts, nākamais solis ir to īstenošana. Dažkārt, īpaši lielāku pirkumu vai ieguldījumu gadījumā, var būt nepieciešami papildu finanšu resursi. Šādos gadījumos kā risinājums var kalpot dažādi finanšu pakalpojumi. Tāpat kā mērķu izvirzīšanas gadījumā, arī šeit primāri jāizvērtē savas iespējas. Viens no variantiem – kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu, ja pieder piemērots īpašums. Tāpat var apsvērt arī citus banku vai nebanku piedāvātos kreditēšanas risinājumus.
 

Neskatoties uz mūsdienās pieejamajiem finanšu pakalpojumiem, ģimenes mērķu īstenošanai ir svarīgi sekot līdzi ģimenes budžetam. Attiecīgi – sekot ienākumu un izdevumu līdzsvaram, lai ikdienas tēriņu paradumi atbalstītu izvirzīto mērķu sasniegšanu.
Ģimenes budžeta plānošana nav tikai ciparu salikšana tabulā – tas ir rīks, kas palīdz ģimenei virzīties uz saviem sapņiem. Ar skaidri izvirzītiem mērķiem, atbildīgu rīcību un saprātīgu finanšu pārvaldību ikviena ģimene var sasniegt gan tuvākus, gan tālākus mērķus – no atpūtas ceļojuma līdz pirmajam mājoklim.

Saistītie raksti