Atkal iztērēts par daudz? 5 pavisam praktiski soļi, kā izvairīties no impulsīviem tēriņiem

Katram no mums ir nācies saskarties ar situāciju, kad apsolāmies lieki netērēt savu naudu, tomēr "nejauši" tiek iegādāta viedierīce, apģērbs vai kāds dārgāks pirkums, kas nemaz nav bijis nepieciešams. Kādēļ tiek veikti šādi impulsīvi pirkumi un kā no tiem izvairīties?
Pavisam praktiski ieteikumi, kā izvairīties no impulsīviem pirkumiem.

FOTO: Shutterstock.com

Pavisam praktiski ieteikumi, kā izvairīties no impulsīviem pirkumiem.

Ar praktiskiem padomiem dalās Luminor bankas finanšu eksperte Jekaterina Ziniča.

 

Personīgais budžets

Svarīgi izveidot savu tēriņu un ienākumu pārskatu sev ērtā formātā, piemēram, ar kādas lietotnes palīdzību, lai sekotu līdzi, kādas preces tiek iegādātas impulsīvi un nav vajadzīgas ikdienai. Tāpat ir iespējams atvēlēt konkrētu naudas summu neparedzētiem pirkumiem, šādā veidā atļaujot sev iegādāties ko tīkamu, tajā pašā laikā nepārtērējot savu budžetu. Piemēram, izmantojot 50/30/20 metodi, kur 50 % ienākumu tiek tērēti vajadzībām, 30 % – vēlmēm, taču piektdaļa paredzēta uzkrājumiem.

 

Pirkumu saraksts

Dodoties iepirkties, būtu ieteicams izveidot nepieciešamo pirkumu sarakstu. Nav nozīmes, vai tie ir pārtikas produkti, apģērbs vai preces mājoklim – vajadzīgo preču saraksts palīdzēs kritiski izvērtēt pirkumu nepieciešamību un pieņemt atbilstošu lēmumu. 

Bieži vien, mēģinot ietaupīt, tiek iztērēts vairāk. Preces, kas tiek pārdotas ar uzrakstu "divas par vienas cenu" tiek iegādātas ar mērķi ietaupīt un pārliecību, ka šādā veidā ilgāku laiku vairs nebūs jārūpējas par krājumiem, lai gan patiesībā, ja nebūtu šāda piedāvājuma, iespējams, preces iegāde pat neienāktu prātā.

 

Reklāma
Reklāma

24 stundu metode

Labs veids, kā izvērtēt, vai prece ir patiešām vajadzīga, ir nogaidīt 24 stundas pirms tās iegādes. Impulsīvus pirkumus nereti veicina piedāvātās akcijas, jo baidāmies, ka vēlāk prece kļūs dārgāka vai vairs nebūs nopērkama, tādēļ nogaidot, visticamāk, emocionālais pirkuma impulss norims, un nākamajā dienā prece vairs nemaz nebūs aktuāla. 

 

Atsevišķs krājkonts

Arī ievērojot sastādīto budžetu un pirkumu sarakstu, var gadīties pārtērēt savus līdzekļus. Lai no tā izvairītos, ieteicams izveidot atsevišķu kontu saviem brīvajiem līdzekļiem vai tos noguldīt. Brīvos līdzekļus uzkrājot atsevišķi no sava ikdienas norēķinu konta, tie nebūs tik brīvi pieejami, kas var palīdzēt izvairīties no nepārdomātiem pirkumiem. Izvēloties, piemēram, termiņnoguldījumu vai krājkontu, uzkrātās summas būs pieejamas atsevišķā kontā.

 

Ilgtermiņa mērķi

Savu ilgtermiņa mērķu noteikšana var palīdzēt izvērtēt preces iegādes vajadzību. Jāizsver, vai konkrētais pirkums palīdzēs sasniegt sevis nostādīto mērķi, piemēram, ceļojumu, vai tieši pretēji – no tā nepamatoti attālinās. Atsakoties no kāda nepārdomāta pirkuma, ietaupīto summu var atlikt savam mērķim – tas var kalpot kā papildu motivators.  

Saistītie raksti