Dālijas: kad un kā pareizi izrakt un kā uzglabāt gumus?

Dāliju gumus rok laukā tad, kad tie ir pilnīgi nobrieduši un miziņa turas klāt pie guma. Ja miziņa vēl maiga, tad tā viegli noberžas nost un gums ziemā var gan sažūt, gan sapūt.
Gumus ieteicams rakt laukā siltā, saulainā un vējainā dienā.

FOTO: Shutterstock.com

Gumus ieteicams rakt laukā siltā, saulainā un vējainā dienā.

Parasti tas notiek vēlā rudenī, jebšu pēc pirmajām salnām. Tas ir laiks, kad auga lapotne sāk dzeltēt un atmirst.

 

Kad salnas nokodušas dāliju ziedus, līdz gumu izrakšanai rēķina pāris nedēļas. 

 

Ja salnas uznāk jau augusta beigās, tad nevar gaidīt oktobri, bet, ja salnu nav pat septembrī, tad gan dālijas var rakt pat oktobra vidū un vēl kādu dienu vēlāk.

 

Gumus ieteicams rakt laukā siltā, saulainā un vējainā dienā, lai tie ātrāk apžūtu, turklāt saule zināmā mērā arī dezinficē iegriezumus vai citas skrambiņas. 

Jaukā laikā gumus pāris dienas žāvē zem klajas debess, bet, ja laiks vēss un mitrs, tad siltumnīcā vai citā piemērotā telpā, kur arī naktīs valda pietiekams siltums. 

Ieteicams novietot gumus ar stublājiem uz leju, lai tiek laukā liekais mitrums.

 

Kā pareizi izrakt dālijas?

Vispirms nogriež stublājus un atstāj aptuveni 12–15 centimetrus garus kātus, aiz kā augu satvert. Ar dakšu augsni kopā ar ceru izkustina, tad ar roku satver kātus un uzmanīgi izceļ gumus no zemes. 

Uzmanīgi notīra lieko augsni un nogriež stublājus pavisam īsus – atstāj tikai pāris centimetrus virs tā dēvētā sakņu kakliņa. 

 

Reklāma
Reklāma

Zināšanai

Agrāk uzskatīja, ka stublāji jāatstāj vismaz 10 centimetrus gari, taču ir pierādījies, ka tādā gadījumā gumi daudz biežāk sabojājas, jo tieši stublājos savairojas infekcijas.

 

Kad dalīt gumus?

Gumus var dalīt gan rudenī, gan pavasarī. Ja dala rudenī, tad nogriež stublājus tik īsus, cik vien iespējams, visas saknītes un arī veco gumu – tas ir tumšākā krāsā, kas vairs nebūs vajadzīgs. 

Ja atstāj klāt arī veco, tad nākamgad dāliju cers nebūs tik kupls un neziedēs tik krāšņi.

 

Kā uzglabāt dāliju gumus?

Nožāvētos gumus var uzglabāt gan kastītēs, gan vaļējos maisiņos, kam izdurti caurumi. Par pamatu ieber skaidas, it sevišķi labas ir skujkoku skaidas, jo tām piemīt arī dezinficējošas īpašības, taču der arī kūdra. 

Kastītēs attiecīgi sagatavotus gumus var likt vairākās kārtās, taču ar noteikumu, ka katru kārtu pārklāj ar skaidām. 

 

Padoms

Lai dālijas pasargātu no pūšanas, gumus ļoti viegli pārkaisa ar trihodermīnu, kas nopērkams dārzkopības veikalos.

Saistītie raksti