"Nevajag pārslogot - dienā pietiek ar vienu pulciņu!" Ko der zināt topošo pirmklasnieku vecākiem, stāsta "Rīdze" skolotāja

Pirmā klase bērnam ir liels notikums – jauns posms viņa dzīvē, kas saistās ar pārmaiņām, atbildību un emocionāliem izaicinājumiem. Kā palīdzēt bērnam šo pāreju piedzīvot vieglāk? Par to stāsta Rīgas pamatskolas “Rīdze” sākumskolas skolotāja Agnese Zicmane, kura dalās gan pieredzē, gan praktiskos ieteikumos vecākiem.
Dienā pietiek ar vienu pulciņu. Pārējais laiks ir jāatstāj brīvām rotaļām, zīmēšanai, vienkārši atpūtai.

FOTO: Shutterstock.com

"Dienā pietiek ar vienu pulciņu. Pārējais laiks ir jāatstāj brīvām rotaļām, zīmēšanai, vienkārši atpūtai."

Gatavošanās sākas jau pirms skolas

“Faktiski bērni skolas gaitām tiek sagatavoti jau piecu un sešu gadu vecumā. To dara pirmsskolās, bet arī vairākās skolās notiek piecu un sešus gadus vecu bērnu obligātā pirmsskolas izglītības apguve, kas darbojas tajā pašā ēkā, kur bērni pēc tam uzsāks mācības. Tā ir laba iespēja, lai bērns iepazītu gan vidi, gan arī potenciālos klasesbiedrus un skolotājus. Tas bērnam rada drošības sajūtu,” stāsta skolotāja.

 

Tāpat dažās skolās augustā tiek rīkotas iepazīšanās dienas – bērnus aicina uz dažādām aktivitātēm 2-3 stundu garumā, lai tie var iepazīties ar vidi un skolotāju.

 

Sākumā adaptācijas laiks

Skolotāja uzsver, ka pirmā nedēļa skolā nav parastas mācības: “Septembra sākumā pirmklasniekiem notiek adaptācija. Viņi iepazīst skolu, skolotājus, klasesbiedrus un skolas darbiniekus. Šajā laikā tiek radīta sajūta, ka skola ir draudzīga vide, kurā nav jābaidās.”

 

Katrai skolai, protams, esot sava kārtība. Rīgas pamatskolā “Rīdze” kādreiz adaptācija bijusi nedēļas garumā, bet tagad - divas dienas. Kā norāda skolotāja, tas esot pietiekami, lai bērns aprastu ar vidi un justos droši. 

 

Dienas ritms un miera laiks – pulciņi ar mēru

Ļoti bieži vecāki, vēloties nodrošināt bērnam aizraujošu dienu, pārspīlē ar interešu izglītību. “Ir gadījumi, kad pirmklasnieks jau ir pieteikts piecos vai septiņos pulciņos… Tas bērnam rada milzīgu pārslodzi,” brīdina skolotāja.

 

Viņas padoms:

“Dienā pietiek ar vienu pulciņu. Pārējais laiks ir jāatstāj brīvām rotaļām, zīmēšanai, vienkārši atpūtai. Arī spēlēšanās ir bērna darbs.”

Reklāma
Reklāma

 

Īpaši svarīgi tas ir pirmajā klasē, jo bērns vēl tikai apgūst mācību režīmu un emocionāli pielāgojas jaunajai kārtībai. “Skolā jau tāpat visu dienu viņam kāds saka priekšā, kas jādara – viņam ir vajadzīgs arī laiks, kad neviens neko neliek darīt,” piebilst skolotāja.

 

Vecāku loma: dienas režīms, attieksme un atbalsts

Viens no būtiskākajiem sagatavošanās aspektiem – sakārtots dienas režīms. “Vecākiem jārūpējas, lai bērns izgulētos, lai viņam būtu visas nepieciešamās lietas somā, un lai viņš mājās būtu paēdis brokastis un skolu sāktu pozitīvā noskaņojumā,” uzsver skolotāja.

 

Svarīga ir arī laicīga ierašanās skolā: “Nevis stumt bērnu pa durvīm iekšā piecas minūtes pirms stundu sākšanās, bet atvest vismaz 20 minūtes ātrāk. Lai viņš mierīgi var pārģērbties, aprunāties ar draugiem un sagatavoties.”

 

Mācību materiāli, patstāvība un pozitīva attieksme

“Mācību grāmatas un darba burtnīcas nodrošina skola,” skaidro skolotāja. “Vecākiem jāpērk tikai burtnīcas un kancelejas piederumi. Svarīgi mācīt bērnam patstāvību – sakārtot somu pašam, bet tomēr nepieciešams arī pārbaudīt, vai viss ir līdzi. Ja kaut kas ir aizmirsies, tad pirmklasniekam tas var radīt nevajadzīgu stresu!”

 

Skolotāja arī piebilst, ka mūsdienās arvien vairāk mācību līdzekļu ir arī digitālā formātā – piemēram, vietnē soma.lv, kur skolēni var piekļūt grāmatām, ja tās ir aizmirstas skolā, bet vajadzīgas mājās.

 

Nobeigumā pedagoģe arī aicina vecākus atcerēties, ka bērni spoguļo vecākus. Ja vecāks būs satraukts par gaidāmajām skolas gaitām, tāds var būt arī bērns. Vislabāk noskaņoties pozitīvi, izrunāt ar bērnu dienas plānu un sniegt atbalstu, ja tāds nepieciešams. 

Saistītie raksti