Mājiņas un terases dārzā

Paplašinot dzīves telpu ārpus dzīvokļa sienām, iekārtojumam, kuru mēs izvēlamies dārzam, jāatspoguļo tam paredzētās funkcijas – spēlēm, izklaidei, atpūtai – , kā arī personiskās intereses. Dārzā jāizmanto tie paši principi, ko dzīvokļa iekārtošanā.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Foto no SIA "BIKO-LAT" arhīva.

Dārzā var celt arī ēkas. Vieta, kur tās izvieto, ietekmē to izmantošanu, atstāj iespaidu uz visu dārza kompozīciju un harmoniju. Izmantotajiem materiāliem jāharmonizē ar pārējām ēkām. Liela nozīme ir formai un krāsai, ja vēlamies, lai iņ un jan būtu līdzsvarā ar pieciem elementiem – koku, uguni, zemi, vēju, ūdeni. (Par dārza iekārtošanas principiem pēc fen šui lasi šeit.) Ir svarīgi, lai ēka labi iekļautos apkārtējā ainavā un mēs radītu dārza četru stūrakmeņu – dienvidaustrumi, dienvidrietumi, ziemeļrietumi un ziemeļaustrumi – stabilitāti. Šim nolūkam labi noder dārza ēkas un dekoratīvas konstrukcijas, ja vien tās neizjauc piecu elementu līdzsvaru.
Gadījumā, ja dārza ēkas tiek izmantotas amatniecībai vai citam darbam, darbagalds jānovieto vienā no mums labvēlīgajiem virzieniem. Telpa jāplāno tā, lai, stāvot pie darbagalda, skats būtu vērsts durvju virzienā. Ja tas nav iespējams, tad jāveic pasākumi, lai kāds mūs nepārsteigtu no aizmugures. Par katru ienācēju brīdinās vēja zvārgulīši vai uz darba galda novietots atstarotājs. Nav ieteicams likt spoguļus, jo spožā saulē tie var izraisīt ugunsgrēku.

Telpa jāplāno tā, lai, stāvot pie darbagalda, skats būtu vērsts durvju virzienā. Ja tas nav iespējams, tad jāveic pasākumi, lai kāds mūs nepārsteigtu no aizmugures.

Dažām dārza celtnēm ir tīri dekoratīvas funkcijas. Vaļējās galerijas, neraugoties uz pievilcīgo izskatu, nav ērtas pasēdēšanai, jo tajās pūš vējš. Konstrukcijas ar vaļējiem sāniem sēdētājiem nenodrošina atbalstu, tāpēc nav pārāk piemērotas atpūtai. Tomēr, rūpīgi izvēloties un izraugoties novietojumu, tās var nodrošināt lielisku savrupību. Vaļēja galerija ar skatu uz austrumiem ir laba vieta agrām brokastīm un saullēkta enerģijas baudīšanai. Ja tā orientēta uz rietumiem, tur varēs mierīgi atpūsties spraigas darba dienas beigās.
Lapenes ir ļoti piemērotas, lai tām apkārt stādītu vīteņaugus un izdekorētu ar dažādiem puķu podiem. Piemēram, sudrabaini un zeltaini augi simbolizē naudu.

 

Veidojot lapeni vai nojumi jāņem vērā vairāki principi paaugstināta klāja jeb grīdas būvei. Pēc savas konstrukcijas paaugstinātā klāja rāmis ir tāds pats kā grunts līmeņa klājam tikai pacelts uz stabiņiem. Ja pamatnē ir mīksta grunts, tad jāierīko stingri pamati. Vēl jālikvidē nezāles, jāieklāj pretnezāļu membrāna, jāuzber grants, tāpat kā to dara, ierīkojot grants celiņus.
1. Iezīmēšana. Novietojiet rāmi vietā uz grunts, paceliet to nepieciešamajā augstumā, izmantojot blokus vai ķieģeļus. Ar līmeņrādi pārbaudiet, vai rāmis ir nolīmeņots. Ielieciet stabiņu rāmja stūra iekšpusē. Ar ķelli iezīmējiet stabiņa atrašanās vietu. Tādā pašā veidā iezīmējiet bedres pārējiem stabiņiem un noņemiet rāmi.
2. Stabiņu bedru rakšana. Katram stabiņam izrociet vismaz 300 milimetru dziļu kvadrātveida pamatu bedri, kuras izmēri 300 x 300 milimetri. Novietojiet rāmi atpakaļ, lai pārliecinātos, ka bedres atrodas īstajās vietās. Sablīvējiet bedrēs šķembu kārtu. Tā arī būs stabiņa pamats. Ieklājiet pretnezāļu membrānu. Uzberiet virsū plānu grants kārtu.
3. Rāmja nostiprināšana vietā. Izmantojiet blokus un ķieģeļus, lai īslaicīgi noturētu rāmi vajadzīgajā augstumā. Ja rāmi stiprināt pie sienas, tas jāpiestiprina zem ēkas hidroizolācijas kārtas. Pārlieciet līmeņrādi pāri rāmja stūriem. Ja nepieciešams paceliet kādu no stabiņiem uz augšu un nofiksējiet to. Atzīmējiet stiprinājumu vietas un izurbiet virzītājcaurumus gulšņos rāmju stiprinājumu skrūvēm. Novietojiet stabus, izmantojot līmeņrādi, lai pārliecinātos, ka tie ir vertikāli. Izurbiet caurumu caur gulsni un stabu. Saskrūvējiet tos kopā, izmantojot bultskrūvi ar uzgriezni. Aizpildiet telpu ap stabiem ar pamatu betona javu. Pirms tā sacietē, vēlreiz pārbaudiet rāmja līmeni. Varat arī izmantot speciālo maisījumu. Ar paneļzāģi nozāģējiet stabus tā, lai tie būtu vienā līmenī ar rāmja augšpusi.
4. Dēļu piestiprināšana. Kad betons ir sacietējis, novietojiet dēli perpendikulāri gulšņiem gar to klāja malu. Nolīdziniet dēļa malu ar rāmja malu. Piestipriniet dēļi ar divām pārklājumu skrūvēm pie katra gulšņa. Var izurbt virzošos caurumus, lai dēlis neplaisā. Tad piestipriniet nākamo dēli.
5. Margu uzstādīšana. Izzāģējiet 20 milimetru garu robu margu statņa apakšā. Izurbiet divus caurumus caur statņa roba daļu un rāmi. Pieskrūvējiet statni pie rāmja, izmantojot bultskrūves un uzgriežņus. Izdariet to pašu ar pārējiem margu statņiem. Nozāģējiet vajadzīgā garuma margu rokturi un piestipriniet to pie statņiem, izmantojot kokskrūves. Ar līmeņrādi pārbaudiet, vai rokturis ir horizontāls. Nozāģējiet koka gabaliņu, kura garums vienāds ar nepieciešamo attālumu starp spraišļiem. Izmantojiet to, lai pieskrūvētu pirmo spraisli pie roktura. Izmantojiet to pašu koka gabaliņu, lai piestiprinātu pie rāmja spraišļa apakšu. Turpiniet piestiprināt spraišļus apkārt visam rāmim.
 

Reklāma
Reklāma


Raksta publicēšanu atbalsta SIA BIKO-LAT, kas šobrīd ir viens no vadošajiem kokmateriālu eksportētājiem Latvijā, kas ražo žāvētus, ēvelētus kokmateriālus, apdares un terases materiālus, sētas, dārza mēbeles, bērnu laukumiņus, koka logus un durvis, kā arī koka paneļu mājas. SIA BIKO-LAT veic arī kokmateriālu un to izstrādājumu spiediena impregnēšanu, kas palielina kokmateriāla izturību un pretestību pret mitrumu, puvuma sēni un koka struktūras bojājumiem no kaitēkļiem.
• Jau daudzus gadus uzņēmums atbalsta jauniešu izglītību un attīstību, ziedojot līdzekļus Vītolu fondam, kas izsniedz stipendijas Latvijas augstskolu studentiem. No 2003. gada decembra SIA BIKO-LAT ir uzņēmusies atbildību par veselām trim stipendijām, kas tiek piešķirtas Valmieras rajona jauniešiem.
SIA BIKO-LAT regulāri atbalsta sporta kluba „Kocēni” florbola komandas, sekmējot inventāra iegādi, kā arī piedalīšanos dažādos turnīros. Dāmu konkurencē Kocēnu sporta kluba meitenes jau ir izcīnījušas 5 Latvijas čempionu titulus.
SIA BIKO-LAT ir sniedzis savu atbalstu arī Kocēnu novada, Kocēnu pagasta pamatskolai grāmatu un inventāra iegādē.

Produkciju skaties: www.bode.biko.lv


Izmantotā literatūra: Dž. Heila. Praktiskais Fen šui ikdienai, karjerai un laimei. R.: Zvaigzne ABC. 2009.

Dž. Kesels, P. Parhams. Paveic pats. Remontdarbu paņēmieni. R.: Zvaigzne ABC. 2009.