Kā bērnu izaudzināt par labu cilvēku

 18. septembris 2019 21:20 Inga Akmentiņa-Smildziņa, Mammamuntetiem.lv Viedoklis

“Inga, kā bērnu izaudzināt par labu cilvēku?” nesen man pajautāja kāds tētis. Brīdi apdomājos – vai man kabatā ir šāda formula? “Nu, vispār nezinu,” godīgi atbildēju, lai gan kā vecāku organizācijas vadītājai ļoti būtu gribējies paspīdēt ar gudrībām bērnu audzināšanas jautājumos.Latvijas vecāku organizācijas vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa ar ģimeni. Foto: Artūrs Ķipsts, Mammamuntetiem.lv


“Inga, kā bērnu izaudzināt par labu cilvēku?” nesen man pajautāja kāds tētis. Brīdi apdomājos – vai man kabatā ir šāda formula? “Nu, vispār nezinu,” godīgi atbildēju, lai gan kā vecāku organizācijas vadītājai ļoti būtu gribējies paspīdēt ar gudrībām bērnu audzināšanas jautājumos.

Atmiņā palicis kāda speciālista teiktais – to, cik labi vecāki esam bijuši, varēsim redzēt, kad bērniem būs apmēram 30 gadu. Nāksies pagaidīt.
Šis jautājums – kā bērnu izaudzināt par labu cilvēku – pēc sarunas ar tēti kādu laiku man vēl nelika mieru. Prātā pārcilāju daudzos padomu rakstus, ko esam publicējuši portālā “Mammamuntetiem.lv” un žurnālā. Ko es pati no tiem esmu paņēmusi sev? Būt godīgam pret bērnu. Ja esi sajūsmināts, sarūgtināts vai galīgā izmisumā, netēlo un nemelo bērnam. Ja viņš jautā par seksu, bērnu rašanos, nāvi vai ko citu dažbrīd mulsinošu, nenovirzies no jautājuma un, cienot tā uzdevēju, atbildi bez pasakām.

To, cik labi vecāki esam bijuši, varēsim redzēt, kad bērniem būs apmēram 30 gadu. Nāksies pagaidīt.

Veltīt laiku bērnam (mamma un tētis vienlīdzīgā daudzumā). Šis laiks nav kopā izspēlēto intelektuālo spēļu skaits. Veltītais laiks ir būšana kopā, darot kaut ko vai pat neko, vienam otru dzirdot un redzot. Laiku vajag veltīt vairāk, man sev nākas atgādināt. Un tad es ņemu klēpī savu bērnu baru, bužinu un bučoju, apskauju un kutinu. Jā, arī pusaudžus. Tad viņu garās kājas iet pa gaisu, un es jūtu, kā smieklu pilnajā troksnī šūpojas mūsu savstarpējā mīlestība. Šķiet, tieši šajā mirklī gan bērni, gan es kļūstam par mazliet labākiem cilvēkiem.
...
Lieku punktu un eju viņus apskaut.

 

Autore: Inga Akmentiņa-Smildziņa, vecāku organizācijas Mammamuntetiem.lv vadītāja, žurnāla "Mammām un Tētiem" galvenā redaktore

 
0 Pievienot komentāru

Reklāma

Kategorijas