No kāda vecuma zīdaini var ņemt līdzi uz pasākumiem?

Kad zīdainis ir gatavs apkārtējai pasaulei? No kāda vecuma zīdaini var ņemt līdzi uz pasākumiem? Kādā vecumā viņu var atstāt auklei vai vecvecākiem? Stāsta ārste psihoterapeite Laura Valaine.
Ir vēlams zīdaini socializēt, lai viņš aprastu, ka nav tikai mamma un tētis, bet arī citi cilvēki.

FOTO: Shutterstock.com

Ir vēlams zīdaini socializēt, lai viņš aprastu, ka nav tikai mamma un tētis, bet arī citi cilvēki.

Speciālisti parasti rekomendē pirmos trīs mēnešus pavadīt mierīgā vidē – mājās, iztikt bez publiskiem pasākumiem un skaļām vietām. Taču pētnieciskajā literatūrā īsti nav šāda pētījuma, kas rekomendētu tieši trīs mēnešus, stāsta ārste psihoterapeite. Tāpēc mājās palikt iesaka pirmajā mēnesī, taču, kad zīdainis sasniedz divu līdz trīs mēnešu vecumu, vecāki var vērot un skatīties – varbūt zīdainis jau ir gatavs apmeklēt kādu pasākumu. “Tas ir atkarīgs no bērna temperamenta. Ir bērni, kuri ir mierīgāki, bet ir tādi, kuri ātri pārstimulējas,” teic ārste psihoterapeite, “Rimi Bērniem” eksperte Laura Valaine.

 

Uz to, ka bērns ir pārstimulēts kādā pasākumā vai skaļā vietā, norāda tas, ka viņš kļūst:

  • ļoti aktīvs – satraukts, raudulīgs, nemierīgs, čīkstīgs, kliedzošs.
  • pārāk mierīgs – daudz un ilgi guļ. Ja vecāki aiziet uz kādu koncertu vai ballīti un zīdainis visu to laiku noguļ, tas norāda, ka vide ir pārstimulējoša, bērnam tas ir par daudz un šī gulēšana ir viņa aizsardzības reakcija.
     

Jāņem vērā, ka, sākot jau no trīs mēnešu vecuma, bērniem sākas atdalīšanās process no mammas. Vairāk gan šo atdalīšanos var pamanīt sešu mēnešu vecumā, kad mazulis sāk rāpot un aktīvāk izpētīt apkārtējo pasauli. Eksperte uzsver, ka ir vēlams zīdaini socializēt, lai viņš aprastu, ka nav tikai mamma un tētis, bet arī citi cilvēki.


Protams jāskatās, lai tas zīdainītim nav par daudz, kā arī lai pati mamma jūtas komfortabli. Jo ir mammas, kuras jūtas mierīgi, dodoties ar zīdaini ārpus mājas, – viņas ir pārliecinātas, ka spēs mazuli nomierināt, ja būs tāda nepieciešamība. Bet ir mammas, kuras jūtas trauksmaini un nav pārliecinātas par savām spējām nomierināt raudošu bērnu. Trauksmainai mammai būs grūti nomierināt raudošu bērnu, tāpēc svarīgi vispirms ir nomierināties pašai mammai.

 

Kas jāņem vērā, ja zīdaini vēlas ņemt līdzi uz pasākumu?


Drošā piesaiste

Zīdainim ir nepieciešams sajust un redzēt, ka viņa mamma vai tētis jūtas droši. Tā veidosies viņa pieredze, ka pasaule ir droša vieta. Lai bērns būtu mierīgāks, nepieciešams sajust mammas klātbūtni, tāpēc šādos pasākumos ieteicams izmantot slingu vai ergo somu. Tad bērnam būs šī drošā sajūta un apkārtējā pasaule neliksies tik biedējoša. Svarīgi, lai viņš netiek pamests skaļā vietā viens pats. Noderīgs būs arī knupītis vai mīļmantiņa, kuri var palīdzēt mazināt trauksmi un atjaunot drošības sajūtu.

 

Dažādi scenāriji un vilšanās

Dodoties uz pasākumu, vecākiem ir jābūt gataviem dažādiem scenārijiem – iespējams, ka mājās būs jādodas pēc pusstundas, stundas vai divām. Vecākiem būtu svarīgi saprast, ka līdz pusotra gada vecumam primārās ir bērna vajadzības, nevis vecāku. Un vecākiem ir jābūt gataviem izturēt savu vilšanos par to, ka viss nav izdevies, kā iecerēts.

 

Higiēna

Zīdainim ir vājāka imunitāte, līdz ar to lielāks infekciju un slimību risks. Tāpēc pasākumos vai publiskās vietās vecākiem būtu vēlams mazgāt rokas, kā arī neļaut citiem cilvēkiem zīdaini aiztikt. Tāpat jāskatās, vai tur būs kāda mierīga vieta, kur nomainīt autiņbiksītes un pabarot bērnu.

 

Reklāma
Reklāma

Skaļums

Pasākumos bieži vien ir skaļa un trokšņaina vide. Zīdainim tas var būt par skaļu, tāpēc jāpadomā par trokšņu slāpējošām austiņām. Jāņem vērā gan, ka šīs austiņas arī ne visiem bērniem patīk.

 

Kad zīdaini var atstāt ar pieskatītāju?

  • Zīdainis viens pats var palikt tikai mazu brītiņu, kamēr vecāks ieiet dušā vai apdara kādus mājas darbus. Savukārt, ja vecākam ir jādodas pie ārsta, uz aptieku vai citur, ir nepieciešams pieskatītājs – otrs vecāks, vecvecāki vai aukle.
  • Zīdaini var atstāt pieskatītājam jau pirmā mēneša laikā apmēram uz stundu. Svarīgi, lai šis pieskatītājs ir pietiekami nobriedis un spēj atbildēt uz zīdaiņa vajadzībām. Lai zīdainim veidotos sajūta, ka pasaule ir droša vieta, viņa vajadzībām jābūt apmierinātām 30–50%. Tās ir vajadzības pēc ēšanas, mierināšanas, sausuma un siltuma. Ar to pietiek, lai veidotos droša piesaiste. Protams, jāvēro, kā zīdainis jūtas kopā ar pieskatītāju, kā viņš reaģē. Ja zīdainis uzvedas līdzīgi kā ar vecākiem, viss ir kārtībā.

 

Kad var atstāt pa nakti pieskatītājam?

Vecākiem nav jāgaida, kamēr bērns sasniedz pusgada vai gada vecumu, lai viņi varētu doties uz randiņu. Zīdaini pa nakti var atstāt jau apmēram četru līdz deviņu mēnešu vecumā. Astoņu līdz 10 mēnešu vecumā bērniem ir izteiktāka sociālā trauksme un viņi vairāk baidās no svešiniekiem un citiem cilvēkiem. Jārēķinās, ka šis periods var būt grūtāks, pat ja iepriekš viss bijis labi. Taču arī šajā posmā bērnu var atstāt ar pieskatītāju, bet jāņem vērā, pēc tam mammai būs jābūt vairāk klātesošai bērnam.

 

Kā no mazuļa atvadīties

Svarīgi bērnam ir izstāstīt: “Es tagad aiziešu. Tev, iespējams, būs bēdīgi, bet tad es atnākšu atpakaļ.” Pirmās reizes būs grūti, bērns raudās, bet ar laiku viņš iemācīsies, ka mamma aiziet un tad atnāk atpakaļ. Tā veidojas pieredze, un no pieredzes viņš mācās. Nevajadzētu pazust un neatvadīties, jo tad zīdainim pasaule kļūst nedroša – vienā brīdī mamma ir, bet tad pēkšņi vairs nav.

 

Kā atkal satikties

Tas ir normāli, ja bērns pēc pieskatīšanas ir niķīgāks, raudulīgāks, prasīgāks, jo viņam ir bijis distress. Vecākiem ir jābūt iejūtīgiem pret bērnu un jāspoguļo viņa emocijas: “Tu biji neapmierināts, ka mammas nebija. Tu sailgojies. Bet te mēs esam atpakaļ.” Šādā veidā vecāki dod iespēju, nevis traumu. Pieredzi par traumatisku padara nevis pati pieredze, bet tas, kā ar šo pieredzi tiek galā.

 

Vecāki un vainas sajūta

Vecākiem var rasties vainas sajūta, ka viņi dodas prom un atstāj bērnu. Taču jāatceras, ka bērns nepaliek viens, bet paliek kopā ar citu jauku cilvēku un šādā veidā viņam tiek dota iespēja socializēties, iepazīt citus cilvēkus un viņu audzināšanu. Zīdainis jau šajā vecumā mācās izturēt un pastāvēt par savām vajadzībām.

Bērniem, kuriem agrā vecumā ir bijusi iespēja šādi socializēties, vēlāk, ap trīs gadu vecumu, būs vieglāk sākt bērnudārza gaitas un socializēties ar vienaudžiem.

Tāpat jāatceras, ka vecākiem ir svarīgi parūpēties par savām pāra attiecībām, veltīt laiku viens otram divatā. Jo, ja vecākiem nav šī laika divatā, tad parasti pieaug strīdi par audzināšanu, bet tā ir pārnese, jo visbiežāk problēmas ir attiecībās. Ja vecāki strīdas un ir neapmierināti, tad zīdainītis to sajūt, un tas viņam nāk par sliktu.

Saistītie raksti