Vingrojumi stabilitātes trenēšanai zīdainim, guļot uz vēdera. VIDEO

Dabiski attīstoties, apmēram 3 mēnešu vecumā zīdainis sāk mācīties velties. Tas ir laiks, kad viņš spēj apgulties uz vēdera, un sāk trenēties stabili noturēt šo pozīciju. Sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča piedāvā vingrojumus, lai bērnam trenētu stabilitāti.
Apzināta velšanās notiek, sākot no 3 mēnešu vecuma, bet vēlākais normai atbilstošais laiks ir pat 6–7 mēneši.

FOTO: Shutterstock.com

Apzināta velšanās notiek, sākot no 3 mēnešu vecuma, bet vēlākais normai atbilstošais laiks ir pat 6–7 mēneši.

“Viedokļi par to, kad un cik ilgi būtu lietderīgi un veselīgi guldīt zīdaini uz vēdera, ir dažādi. Tomēr ir atšķirība, vai bērns šajā pozīcijā spēj apgulties pats vai tā viņu nogulda vecāki,” norāda Rimi Bērniem eksperte Jekaterina Bovtramoviča.


Ja mazulis apgriežas uz vēdera līdz apmēram 3 mēnešu vecumam, visticamāk, iemesls ir paaugstināts muskuļu tonuss. Šajā vecumā bērns vēl nespēj pats regulēt muskuļu darbību, tāpēc tonizēti muskuļi faktiski viņu apveļ uz punča. To nekādā ziņā nevar uzskatīt par velšanos. Apzināta velšanās notiek, sākot no 3 mēnešu vecuma, bet vēlākais normai atbilstošais laiks ir pat 6–7 mēneši.

 

Veselam zīdainim velšanās motivācijai ir jābūt

 

Ja pa šo laiku bērns nesāk pats velties, visbiežāk problēma ir nepiemērota vide, vecumam neatbilstošas rotaļlietas vai arī nepareiza aprūpe, proti, netiek ievērota pareiza bērna celšana un turēšana jeb hendlings. Liela nozīme ir pareizi izvēlētām mantiņām, kas rada motivāciju apvelties uz vēdera un ilgāku laiku censties uz tā nogulēt.


Nevelšanās iemesli var būt arī neiroloģisks traucējums, ģenētikas problēmas, autisms. Veselam zīdainim velšanās motivācijai ir jābūt. Fizioterapeite ir novērojusi, ka vecāki pārāk bieži paļaujas uz mūsdienu aprūpes ierīcēm – iesēdina bērnu šūpuļkrēslā vai nēsāšanas palīgierīcēs, kas ierobežo kustības.  Bērns gribētu velties, bet viņam to neļauj. 

Reklāma
Reklāma

 

Kad bērns pats apveļas pozīcijā uz vēdera, viņš balstās ir ķermeņa trim punktiem – uz abiem elkoņiem un simfīzes (skrimšļa plātnītes, kas priekšpusē savieno abus kaunuma kaulus).

 

Uz vēdera nevajag atstāt zīdaini, ja tas prasa no viņa īpašu piepūli, viņš sāk raudāt un ir neapmierināts

“Ir viedoklis, ka bērns speciāli ir jāliek uz vēdera, lai viņš trenētu līdzsvaru, tomēr to darīt pārāk bieži nevajadzētu," iesaka Jekaterina Bovtramoviča. Uz vēdera var likt tad, kad mazulis pats sāk izrādīt vēlmi plašāk ieraudzīt pasauli un, pareizi balstoties, spēj noturēt ķermeņa augšdaļu. Nelielam treniņam pietiek ar to, cik ilgi bērns atrodas uz vēdera aprūpes laikā. Ja zīdainim gulēšana uz vēdera patīk, šādā pozīcijā viņš var palikt ilgāk.


Pozīcijai jābūt stabilai, proti, ir stabils apakšdelmu balsts, vietai starp lāpstiņām nevajadzētu iegrimt, tai jābūt taisnai un stabilai. Ja guļus pozīcijā bērns it kā ieliecas starp pleciem, šī pozīcija nav stabila. Tāpat nav labi, ja mazulis, nolikts uz vēdera, atgādina lidotāju, tas ir, balstās tikai uz vēdera. Uz vēdera nav jāatstāj zīdainis arī tad, ja tas prasa no viņa īpašu piepūli, viņš sāk raudāt, ir neapmierināts.
 

Saistītie raksti