Vecāki atzīst: skolēna sagatavošanai mācību gadam vajag vismaz 250 eiro, bet naudas trūkst

Lielākā daļa aptaujāto Latvijas mājsaimniecību, gatavojoties jaunajam mācību gadam, izjūt plašu emociju gammu – no saviļņojuma (35 %) un prieka (27 %), līdz pat satraukumam (46 %) un bažām (29 %), liecina veiktās aptaujas* dati. Aiz šīm emocijām nereti slēpjas arī būtisks finansiāls izaicinājums – gandrīz 60 % vecāku atzīst, ka viena skolēna sagatavošanai skolai nepieciešamais budžets ir vismaz 250 eiro, kas ievērojami pārsniedz to, ko ģimenes realitātē var atļauties.
Arī šogad būs akcija “Palīdzēsim sagatavoties skolai kopā!”.

FOTO: Publicitātes foto

Arī šogad būs akcija “Palīdzēsim sagatavoties skolai kopā!”.

Vairāk nekā trešdaļa aptaujāto (38 %) šogad skolas vajadzībām varēs atvēlēt līdz 100 eiro, bet vēl 35 % – līdz 250 eiro. Tikai neliela iedzīvotāju daļa (12 %) plāno tērēt vairāk par 250 eiro. Šī plaisa starp iespējām un vajadzībām liek daudziem pielāgot savus paradumus – 44 % vecāku plāno aktīvāk sekot līdzi atlaidēm un akcijām, 29 % izmantos no iepriekšējiem skolas gadiem palikušās lietas, bet 11 % apsver iespēju atteikties no atsevišķām precēm un zīmoliem vai aizstāt tos ar lētākām alternatīvām.
 

Izvēloties skolas preces, cenu kā galveno kritēriju min 42 % mājsaimniecību, kvalitāti – 30 %. Tikai aptuveni katrs sestais vecāks (16 %) kā primāro izvēli balsta tieši bērna vēlmēs.


Kā norāda tirgus izpētes centra “Norstat Latvija” vadītāja Linda Ezera, daudziem vecākiem šis periods kļūst par izaicinājumu ne tikai emocionāli, bet arī praktiski: “Aptauja skaidri parāda, ka mācību gada sākums ne vienmēr ir pozitīvu cerību un mērķu piepildīts laiks. Daudzām ģimenēm tas vienlaikus ir periods ar ievērojamu emocionālo un finansiālo slodzi. Tāpēc īpaši svarīgi šajā laikā ir būt saprotošiem, iejūtīgiem un atbalstošiem vienam pret otru, kā arī iespēju robežās palīdzēt tiem, kuriem tas ir visvairāk nepieciešams, lai bērni ar prieku un gandarījumu varētu uzsākt skolas gaitas.”
 

Lai parūpētos par tām ģimenēm, kas ikdienā saskaras ar finansiālām grūtībām, “AKROPOLE” iepirkšanās centri sadarbībā ar labdarības organizāciju Ziedot.lv un sadarbības partneriem augustā jau sesto gadu pēc kārtas organizēs labdarības akciju “Palīdzēsim sagatavoties skolai kopā!” un aicinās iedzīvotājus ziedot jaunas drēbes, apavus, kancelejas preces un citas skolai noderīgas lietas maznodrošināto ģimeņu bērniem.

Reklāma
Reklāma


“Šī akcija pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par labu tradīciju un iedvesmojošu solidaritātes piemēru. Katrs ziedojums – gan naudā, gan praktiskā veidā – ir palīdzējis bērniem sākt skolu ar pārliecību un prieku. Pagājušajā gadā sabiedrības ziedojumi palīdzēja uzsākt skolas gaitas 317 bērniem, tostarp 150 Ukrainas bēgļu pirmklasniekiem. Arī šogad ceram uz līdzcilvēku atsaucību, lai kopīgi palīdzētu ģimenēm visā Latvijā,” norāda Kaspars Beitiņš, SIA “Akropole Latvija” ģenerāldirektors. 


Šogad akcija norisināsies no 4. līdz 29. augustam, aicinot ikvienu Latvijas iedzīvotāju atbalstīt grūtībās nonākušās ģimenes ar skolas vecuma bērniem.
 

*Par aptauju:
Aptauja par Latvijas iedzīvotāju ar skolas vecuma bērniem gatavošanos jaunajam mācību gadam veikta sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” 2025. gada jūlijā pēc iepirkšanās un izklaides centru “AKROPOLE” pasūtījuma. Aptaujā piedalījās 501 Latvijas iedzīvotājs vecumā no 25 līdz 65 gadiem, kuriem ģimenē ir skolas vecuma bērni.

Saistītie raksti