Kustību spēles bērniem: kā uzlabot līdzsvaru un koordināciju, spēlējoties ārā

“Spēlēšanās ārā nav tikai jautra laika pavadīšana – tas ir veids, kā vienkāršā veidā būtiski veicināt bērna fizisko un kognitīvo attīstību,” stāsta sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.
Pavisam vienkāršas spēles, kādas atceramies no savas bērnības.

FOTO: Publicitātes foto

Pavisam vienkāršas spēles, kādas atceramies no savas bērnības.

“Spēlējot kustību spēles, bērni ne tikai trenē muskuļus, bet arī uzlabo līdzsvaru, koordināciju un pat spēju koncentrēties. Šim nolūkam noderēs pat ļoti vienkāršas spēles, kādas atceramies arī no savas bērnības,” teic fizioterapeite. 

 

Kāpēc kustību spēles ir tik svarīgas?

 

1. Līdzsvara attīstība

Vestibulārā aparāta stimulēšana: tādas spēles kā staigāšana pa līniju vai stāvēšana uz vienas kājas palīdz attīstīt bērna līdzsvara sajūtu. Šādā veidā tiek uzlabota telpiskā orientācija, ķermeņa vispārējā kontrole un samazināts reiboņa risks.
 

Muskuļu stiprināšana: līdzsvara uzturēšana iesaista vairākas muskuļu grupas – īpaši kāju, vēdera un muguras muskuļus. Stiprāki muskuļi nozīmē labāku stāju un spēju kustēties pārliecinoši.
 

Smadzeņu un ķermeņa savienojums: līdzsvara spēles uzlabo spēju ātri reaģēt uz ķermeņa stāvokļa izmaiņām, attīstot ķermeņa un prāta saikni.

 

2. Koordinācijas uzlabošana

Roku un acu koordinācija: spēles, kurās jāķer vai jāmet bumba, trenē redzes un kustību saskaņošanu. Tas noder ne tikai sportā, bet arī tādās ikdienas prasmēs kā rakstīšana un ģērbšanās.
 

Ķermeņa daļu saskaņota darbība: lecamaukla, šķēršļu joslas un līdzsvara spēles veicina dažādu kustību sinhronizāciju, veiklību.
 

Telpiskā uztvere: daudzas spēles bērniem māca apzināties savu ķermeni telpā, attālumu līdz priekšmetiem un citiem cilvēkiem. Telpiskās uztveres attīstīšana ir svarīga orientēšanās spējai un drošai kustībai apkārtējā vidē.

Reklāma
Reklāma

 

Līdzsvara spēles 

  • Staigāšana pa līniju: uzzīmē ar krītu uz asfalta vai ar kociņu pludmales smiltīs taisnu vai līkumotu līniju. Bērnam jācenšas noiet pa to, nenokāpjot nost. Var pievienot izaicinājumu – nest uz galvas kādu priekšmetu, iet ar izplestām rokām vai lēkt uz vienas kājas.
  • Stāvēšana uz vienas kājas: kurš noturēsies ilgāk? Vēl sarežģītāk – uz vienas kājas un ar aizvērtām acīm!
  • Šķēršļu josla ar līdzsvara elementiem: izveido maršrutu, kur jālec, jālien, jārāpo – bērni būs sajūsmā! Īpaši, ja joslas iziešanā piedalīsies arī vecāki. 

 

Koordinācijas spēles 

  • Roku veiklības uzdevumi: bērnam jātur divi priekšmeti (piemēram, bumba un kociņš) un jāveic kustības vienlaicīgi. Piemēram, bumba jāmet gaisā un vienlaikus ar kociņu jāpieskaras zemei.
  • Bumbas mešana un ķeršana: klasiska vērtība roku-acu koordinācijas pilnveidei. Pielāgo bumbas izmēru bērna vecumam.
  • Mērķī mešana: novieto spaini vai riņķi un izaicini bērnu trāpīt mērķī – būs gan jautri, gan attīstoši.

  • Lēkšana ar lecamauklu: attīsta ritma izjūtu, kustību koordināciju un vispārējo izturību. Sāk ar vienkāršiem lēcieniem un pāriet uz sarežģītākiem.

 

Vecākiem – kā atbalstīt bērnu?

“Kustību spēles ārā palīdz bērniem ne vien fiziski augt stipriem un veikliem, bet arī attīsta spēju koncentrēties, sadarboties un pašapzināties savas spējas. Ar nelielu vecāku iesaisti šīs rotaļas var kļūt par vērtīgu ikdienas daļu un ielikt pamatus veselīgai nākotnei,” uzsver sertificēta fizioterapeite, Rimi Bērniem eksperte Jekaterina Bovtramoviča. Viņa atgādina: bērni mācās no piemēra. Ja spēlēs iesaistās vecāki, bērnus tas iepriecina un motivē. “Ja bērnam kaut kas neizdodas, atbalsti, nevis kritizē, kā arī iedrošini, nevis salīdzini ar citiem. Tāpat vecākus aicinu veidot rotaļu vidi – lai bērnam ir pieejami krītiņi, ar ko zīmēt uz asfalta, bumba, lecamaukla. Tie nav dārgi priekšmeti, taču ir lieliski palīgi prieka pilnām un vienlaikus attīstošām spēlēm.”

Saistītie raksti