Svarīgākais par to, kā veidot ēdienkarti 1-3 gadus vecam bērnam

Apsveicam! Jūsu mazulim ir jau viens gadiņš. Tā ir svarīga robeža mazuļa un vecāku dzīvē – iespējams, mazulis jau sper pirmos soļus, atvadās no zīdaiņa ieradumiem… Daudziem vecākiem var rasties apmulsums, kā veidot ēdienkarti mazulim pēc viena gada vecuma – kad bērns vairs nav maziņš zīdainītis, bet vēl nav lielais?
Mākslīgā piena maisījums bērniem no gada vecuma ir drošs veids, kā papildināt sava mazuļa ēdienkarti ar viņa organismam nepieciešamajām vielām.

FOTO: Shutterstock.com

Mākslīgā piena maisījums bērniem no gada vecuma ir drošs veids, kā papildināt sava mazuļa ēdienkarti ar viņa organismam nepieciešamajām vielām.

Jūsu bērna dzīves pirmie gadi ir svarīgs posms – gan fiziskajā, gan garīgajā attīstībā. Vecākiem jāpatur prātā, ka katrā attīstības posmā bērnam ir nepieciešama atbilstoša ēdināšana. Cilvēka uzturā īpaši svarīgas ir olbaltumvielas – lai gan tās ir ļoti būtiskas uzturvielas, ēdienkartē jāievieš pakāpeniski. Pārāk strauja olbaltumvielu ieviešana bērna ēdienkartē var nodarīt kaitējumu bērna veselībai. 

 

Cik bieži jāēd mazulim

Lielākajai daļai mazuļu šajā vecumā šķiļas zobiņi, tādēļ uzturā notiek pakāpeniska pāreja no šķidras uz cietu pārtiku. Maltīšu biežums tuvojas pieauguša organisma režīmam, proti, trīs maltītes dienā un divas nelielas, veselīgu uzkodu ēdienreizes. Sabalansētam uzturam ir ļoti liela nozīme, tāpēc jūsu bērnam ir būtu jāēd graudaugi, gaļa, zaļie dārzeņi un augļi. Tāpat būtu labi uzturu papildināt ar vismaz divām krūzēm piena dienā, tādējādi palielinot uzņemto kalcija devu.

 

Kādas minerālvielas un uzturvielas ir svarīgas

 • Kalcijs. Bērnam nepieciešami 500 miligramu (mg) kalcija dienā, kas vajadzīgi stipriem kauliem un zobiem, muskuļu un nervu darbības stiprināšanai, kā arī asinsreces funkcijām. Kalcija avots ir piens un piena produkti, tostarp piens, jogurts un siers. Kad bērniņš ir sasniedzis gada vecumu, jūs varat dot viņam speciālo pienu, kas satur prebiotikas un probiotikas veselīgam gremošanas traktam.
 • Šķiedrvielas. Mazulim nepieciešami 19 gramu (g) šķiedrvielu dienā, lai palīdzētu gremošanas procesiem un novērstu aizcietējumus. Daudz šķiedrvielu ir augļos, dārzeņos, pilngraudu produktos un pupās.
 • Olbaltumvielas. Bērnam nepieciešami 16 gramu (g) olbaltumvielu dienā šūnu un audu veidošanai un reģenerācijai. Pietiekamu olbaltumvielu apjomu nodrošinās divas glāzes piena un 28g gaļas. Olbaltumvielas ir atrodamas arī sieros, jogurtos un olās.
 • Ogļhidrāti. Jūsu bērnam nepieciešami 130 gramu (g) ogļhidrātu dienā, tas ir galvenais enerģijas avots. Daudz ogļhidrātu ir brūnajos rīsos, pilngraudu maizē, nūdelēs un makaronos.

 

Kādi vitamīni ir svarīgi mazuļiem? 

 • A vitamīns. Jūsu bērnam ir nepieciešami 1000 SV jeb 300 mikrogrami (mkg) A vitamīna (retinola aktivitātes ekvivalenta – RAE) dienā veselīgai redzei, kā arī kaulu augšanai un infekciju novēršanai. A vitamīns arī veicina šūnu un audu, īpaši matu, nagu un ādas, augšanu. A vitamīnu saturoši augļi un dārzeņi ir burkāni, spināti, mango, brokoļi un papaija.
 • B vitamīns. B grupas vitamīniem pieder B1 vitamīns (tiamīns), B2 (riboflavīns), B6, B12 un folskābe, kas piegādā enerģiju un palīdz uzņemt uzturvielas. B6 vitamīns pasargā no slimībām un infekcijām, savukārt vitamīnu B12 lieto, lai veicinātu sarkano asinsķermenīšu rašanos. Jūsu bērnam katru dienu ir nepieciešami 0,5 mg B1 vitamīna, 0,5mg B2 vitamīna ,0,5mg B6 vitamīna un 0,9 mikrogrami B12 vitamīna. B grupas vitamīnu avoti ir pilngraudu maize, brūnie rīsi, pupas, liesa gaļa, zivis un olas.
 • C vitamīns. Bērnam ir nepieciešami 15 miligrami (mg) C vitamīna dienā, lai veidotos un atjaunotos sarkanie asins ķermenīsi, kauli un audi, nostiprinātos imūnsistēma un veidotos aizsardzība pret infekcijām. Tas arī palīdz organismam labāk absorbēt dzelzi. Ar C vitamīnu bagāti produkti ir apelsīni, papaija, kivi, brokoļi un mango.
 • D vitamīns. Bērnam ir nepieciešamas 400 SV jeb 10 mikrogrami D vitamīna, lai veicinātu kalcija uzņemšanu, veidotu stiprus zobus un kaulus, stiprinātu imūnsistēmu un regulētu šūnu augšanu. Ar D vitamīnu bagāti produkti ir jogurts, zivis un bagātināts piens.
 • E vitamīns. Bērnam ir nepieciešamas 9 SV jeb 6 miligrami (mg) E vitamīna dienā, lai mazinātu brīvo radikāļu veidošanos, stiprinātu imūnsistēmu un labotu DNS. Daudz E vitamīna satur kivi, mango un zemesriekstu sviests.
 • K vitamīns: Jūsu bērnam ir nepieciešami 15 mikrogrami (mkg) K vitamīna dienā asinsreces procesam un kaulu stiprināšanai. Daudz K vitamīna ir spinātos, brokoļos, zaļajos zirnīšos un burkānos.

Arī šīs minerālvielas ir būtiskas bērna attīstībai

 • Dzelzs: Jūsu bērnam ir nepieciešami 10 miligrami (mg) dzelzs dienā, lai veicnātu hemoglobīna un mioglobīna veidošanos, tie ir pigmenti, kas asinīs un muskuļos uzglabā un transportē skābekli. Ar dzelzi bagāti produkti ir zivis, gaļa un putni, lapu dārzeņi (spināti), pupas, pilngraudu maize. Neēdiet haizivs, zobenzivs un karalisko makreli, bet tunci jāēd mērenās devās, jo šīs zivis, kā zināms, satur dzīvsudrabu.
 • Kālijs: jūsu bērnam ir nepieciešami 3000 miligrami (mg) kālija dienā, lai uzturētu veselīgu asinsspiediena līmeni un kontrolētu ūdens līdzsvaru organismā. Ar kāliju bagāti produkti ir augļi un dārzeņi, piemēram, kartupeļi, plūmes, tomāti, banāni un spināti.
 • Magnijs: jūsu bērnam nepieciešami 80 miligrami (mg) magnija dienā, lai uzturētu muskuļu un nervu funkcijas, kā arī stabilu sirds ritmu un veselu imūnsistēmu, un stiprinātu kaulus. Ar magniju bagāti produkti ir auzu pārslas, brūnie rīsi, banāni un ceptas pupiņas.
 • Cinks: dienā jūsu bērnam ir nepieciešami 3 miligrami (mg) cinka gremošanas un vielumaiņas procesiem. Daudz cinka ir pienā, sieros, jogurtos, brūnajos rīsos, liesā gaļā, putnu gaļā un zivīs. Tomēr pirms maltītes pagatavošanas izgrieziet no gaļas taukus, jo tauki var saturēt ķīmiskas vielas. Neēdiet haizivs, zobenzivs, karalisko makreli, bet tunci jāēd mērenās devās, jo šīs zivis, kā zināms, satur dzīvsudrabu.

 

Kā mazuļiem un vecākiem patika speciālais bērnu piens “Friso Gold 3”, lasi šajā rakstā!

Saistītie raksti