Auksti produkti mazam bērnam. Vai drīkst?

Esmu pamanījusi, ka ārzemēs vecāki maziem bērniem droši dod dzert aukstu ūdeni, aukstu pienu tieši no ledusskapja un aukstu saldējumu tieši no saldētavas. Man vecāki nekad neļāva ēst aukstus produktus, jo tad varēju iedzīvoties angīnā vai saaukstēties. Tāpēc mani interesē, vai eksperimenti ar aukstu produktu ēšana vasarā norūda vai kaitē bērnam?

FOTO: Shutterstock.com

Atbild ārsts - pediatrs medicīnas zinātņu kandidāts Jevgēnijs Komarovskis.


Tas nav eksperiments. Eksperiments drīzāk ir mēģinājumi pārliecināt jaunos vecākus, ka nabaga bērns drīkst ēst tikai siltus ēdienus un dzērienus, citādi viņš ir apdraudēts. 

Drīzāk tas, ka bērns netiek pie auksta ēdiena,  ir veselībai kaitīgi. Tāpat kā pārspīlēta sterilitāte un tīrības uzturēšana mājoklī patiesībā ir alerģiju un biežu vēdervīrusu iemesls, arī pārcentīga ēdienu sildīšana ir saaukstēšanās iemesls. 
Kopumā neiesaku ierobežot aukstumu produktu lietošanu. Auksti produkti vispār nav iemesls tam, ka bērns saslimst. Regulāri lietojot aukstus ēdienus, kakls norūdās un ir mazāk uzņēmīgs pret temperatūras pārmaiņām. Norūdīšanos var sākt ar ledus, sasaldētas sulas vai augļu gabaliņu sūkāšanu. Siltais gadalaiks ir labākais laiks kakla rūdīšanai. Nebūtu ieteicams to darīt ziemā. 
Vēl ir vērts atcerēties, ka pēc aukstu produktu lietošanas kakla sāpju iemesls parasti ir hroniska tonsilīta saasinājums, nevis angīna.