Ikdienas darbi. Marijas Montesori idejas bērna nodarbināšanai

Apmēram 3 gadu vecumā bērns ir gatavs ar prieku iesaistīties mājas darbos un palīdzēt māmiņai. Pēc itāļu pedagoģes Marijas Montesori metodikas šis ir ļoti piemērots laiks, lai sāktu mācīt mazulis pašaprūpes pamatus un patstāvību. Katru dienu uzdod izdarīt kādu no šiem darbiņiem. 

Lai iepriecinātu mammu, mazais ir ļoti centīgs

FOTO: Shutterstock.com

Lai iepriecinātu mammu, mazais ir ļoti centīgs

Uzskata, ka pašaprūpes un kārtības pamatus bērns iemācās līdz 5-6 gadu vecumam. Šīs nodarbes ir viens no paņēmieniem, kā ieradināt mazuli rūpēties par vidi sev apkārt, vienlaikus attīstot arī citas noderīgas prasmes - spēju šķirto, grupēt, satvert, koordinēti darboties. 

 


Zeķu šķirošana
Lūdz bērnu sašķirot tikko izmazgātās zeķītes pa pāriem. 

Paklājs
Parādi bērnam, kā var saritināt un atritināt paklāju.

Pārberam zirņus
Bērnam jāpārber zirņi, griķi vai rīsi no viena trauka otrā, izmantojot tējkarotīti vai piltuvi.

Vingrinājumi ar krēslu
Mēģini bērnu iemācīt uzmanīgi pārnēsāt krēslu, klusītēm to nolikt uz grīdas, mierīgi apsēsties un piecelties.

Spēles bļodiņā
Paņem dziļu bļodiņu, pieber to ar miltiem. Tad bļodā ieber akmentiņus, pogas, nelielus priekšmetus un figūras. Bērnam jārokas pa miltiem, lai atrastu visas paslēptās lietiņas.

No spaiņa spainī
Bērnam no viena spaiņa jāpārlej ūdens citā spainī, izmantojot mazus trauciņus – tasītes, pudelītes, kādu kausiņu u.t.t.

No bļodiņas citā bļodiņā
Bērnam ar karotīti, mazu tasīti, pipeti, šprici (bez adatas, protams), gumijas pūslīti, porolona švammīti jāpārlej ūdens no vienas bļodiņas citā (piemēram, švammīti saslapina ūdenī, bet izsusina otrā bļodiņā).

 Ūdens pārliešana
Sagatavo trīs krīzītes – vienā no tām ir ūdens. Pa rokai jābūt arī sūklim jeb lupatiņai. Iemāci bērnam, kā pacelt krūzīti ar ūdeni, to nolikt un kā pārliet ūdeni no vienas citā. Ja ūdens nolejas – bērns pats no ar sūklīti saslauka.

Veļas šķirošana
Aicini mazo sašķirot drēbes likšanai veļas mašīnā, nosakot, kas jāšķiro – pēc krāsas, izmēra, utml. Kad mamma salikusi veļu veļas mašīnā, ļauj bērnam nospiest Start pogu. 

Priekšmetu pārlikšana citā traukā
Saliec traukā dažādus sīkus priekšmetus – knaģus, kastaņus, pogas, kamolīšus, un lūdz bērnu ar salātu knaiblēm tos pārlikt citā traukā. 

Mantu mazgāšana
Iedod šavmmi, bļodu ar trauku mazgājamo līdzekli, un palūdz nomazgāt rotaļlietas. 

Ūdens pārliešana caur piltuvi
Lai pārlietu ūdeni, var izmantot piltuvi. Bet šoreiz tad būs jāatrod kādas pudelītes vai citi trauki ar šauru kakliņu.

Bumbu zvejošana
Bļodiņā ielej ūdeni un ieliec tur tenisa galda tenisa bumbiņas. Lai bērns ar sietiņu mēģina bumbiņas izzvejot un ielikt citā, tukšā bļodiņā.

Putas
Bērns no pipetes pilina šķidrās ziepes ūdens bļodiņā. Pēc tam ar salmiņu sajauc putās.

Ūdens forma
Nepieciešamās lietas: gaisa balons, glāze, pudelīte, formiņa. Bērns no trauka ar ūdeni lej gaisa balonā, vērojot, kā ūdens ieņem balona formu. Pēc tam ūdeni izlej atpakaļ un lej to citā traukā, atkal vērojot, kā tas plūst.

 Rāmīši no mežģīnēm, podziņām, bantītēm
Pagatavo kvadrāta formas rāmīti no divām auduma pusēm, piestiprinot to ar drošības adatām vai saspraudēm. Parādi bērnam, kā aizpogāt, aizsiet, sasiet lietas, ko pati esi bērnam sagatavojusi.

Tīram zābaciņus
Bērns uzvelk priekšautu, uzrota apģērba piedurknes, uz grīdas tiek paklāta avīzes vai cits materiāls, ko nav žēl noķēpāt, uz tā uzliek bērna zābaciņus, kurpju tīrāmo suku un apavu krēmu, lupatiņu apavu uzspodrināšanai – visu, kas nepieciešams, lai notīrītu apavus. Sākumā pieaugušais parāda, kā tas jādara, pēc tam bērns darbiņu dara patstāvīgi.

Reklāma
Reklāma

 


Sviestmaizes
Bērns uzvelk priekšautu, nomazgā rokas. Uz galda tiek nolikti divi dēlīši – viens maizei, - otrs gaļiņai. Piepalīdzot, tiek sagriezta maize, tad gaļa, un bērns pats veido sviestmaizes, ko skaisti kārto uz šķīvja.


Trauku mazgāšana
Bērnam iedod sūkli un trauku mazgājamo līdzekli, pamāca, kas darāms un divos atsevišķos traukos var sākties trauku mazgāšana. Sākumā bērns mazgā, tad skalo, tad ar dvielīti noslauka nomazgātos traukus, bet noslēgumā – uzkopj darba vietu.
 

 Grīdas slaucīšana
Bērnam iedod birsti un parāda, kā jāslauka grīda. Kad gruži vai putekļi saslaucīti vienā kaudzītē, bērns pats ņem mazo lāpstiņu un saslaucīto uzslauka uz tās, pēc tam pats visu izber atkritumu maisā.

 

Zīmuļu asināšana
Bērnam jāļauj pašam uzasināt zīmuļus, kas no krāsošanas un zīmēšanas nolūzuši. Pēc tam pašam arī jāļauj atkritumu maisā izbērt zīmuļa asināmās tvertnes saturu.