Vai ļaut mazulim spēlēties pie galda? Pirmie soļi ceļā uz patstāvīgu ēšanu

Tavs mazulis gribēs mēģināt ēst patstāvīgi vēl ilgi pirms tam, kad viņam pašam tas patiešām izdosies. Bērna tieksme pēc patstāvības radīs milzu nekārtību – ēdiens galu galā būs gan uz mazā sejas un drēbēm, gan viņa (un tavos) matos, gan uz grīdas. Lai arī ēdienreizes tā dēļ pamatīgi ieilgs, cik vien spēj, iedrošini mazuli – tas ir viņa pirmais solis pretī patstāvībai.

Aptuveni divu gadu vecumā bērns gribēs sēdēt pie kopīgā galda tāpat kā visi pārējie. Ēdienreizes ir ļoti svarīgi saviesīgi pasākumi, tāpēc apgūt prasmi piedalīties tajās kā pilntiesīgam ģimenes loceklim būs noderīgi bērna turpmākajā sociālo attiecību attīstīšanā.

FOTO: Shutterstock.com

Aptuveni divu gadu vecumā bērns gribēs sēdēt pie kopīgā galda tāpat kā visi pārējie. Ēdienreizes ir ļoti svarīgi saviesīgi pasākumi, tāpēc apgūt prasmi piedalīties tajās kā pilntiesīgam ģimenes loceklim būs noderīgi bērna turpmākajā sociālo attiecību attīstīšanā.

Centies ēdienreizēs saglabāt mieru un nesteidzini bērnu. Ja viņam patīk šī nodarbošanās, visticamāk, nākotnē būs daudz mazāk ar ēšanu saistītu problēmu. 

Apmēram no septiņu mēnešu vecuma mazulis jau ļoti vēlēsies ēst pats, taču nepietiekamās kustību koordinācijas dēļ viņam neizdosies visu ēdienu iedabūt mutē. Tāpēc ēdini bērnu pati un paralēli ļauj viņam spēlēties ar ēdienu. Mazais būs notriepies ar ēdienu līdz ausīm, taču šie ir viņa patstāvīgās ēšanas pirmie soļi. Dod mazulim vairāk rokās satverama ēdiena, kuru ēst ir ērtāk un vienkāršāk. 
 

Bērns var uzskatīt ēdienreizi par īpaša veida spēli un izmētāt ēdienu pa visu istabu. Kaut arī var likties, ka viņš to dara speciāli, tas ir tikai viens attīstības etaps, kas ar laiku pats pāries. 
 

Tādējādi bērns kļūs pašpaļāvīgāks un veiklāks. Ja mazulis mēdz sagrābt karotīti, ar kuru viņu baro, sagatavo divas karotītes. Jo vairāk ļausi bērnam eksperimentēt, jo ātrāk viņš iemācīsies paēst pats. Sākumā tas tiešām būs diezgan juceklīgs process, bet tev nevajadzētu aizliegt bērnam pašam darboties vai pārmēru uztraukties, ka viņa uzvedība pie galda nepavisam nav ideāla.


Aptuveni divu gadu vecumā mazais gribēs sēdēt pie kopīgā galda tāpat kā visi pārējie. Ēdienreizes ir ļoti svarīgi saviesīgi pasākumi, tāpēc apgūt prasmi piedalīties tajās kā pilntiesīgam ģimenes loceklim būs noderīgi bērna turpmākajā sociālo attiecību attīstīšanā. 
 

Lai izvairītos no sarežģījumiem ēdienreizēs, sēdieties pie galda labā noskaņojumā. Bērns ātri sajutīs tavu neapmierinātību, un drīz maltītes kļūs par kaujas lauku.

  • Pēc iespējas dažādo bērna uzturu un pieļauj kaut nelielu iespēju izvēlēties, ko ēst.
  • Nesodi bērnu, ja viņš neēd kādu konkrētu ēdienu, un neapbalvo, ja viņš apēdis kaut ko, kas viņam negaršo. Izdzirdējis vārdus „apēd burkānus un tad varēsi braukt ar trīsriteni”, jebkurš bērns sapratīs, ka burkāni patiesībā nav nekas labs, ja reiz par to ēšanu ļauj darīt patīkamas lietas.
  • Ja bērns ēd ļoti lēni, nesteidzini viņu. Ir dabiski, ka mazulis ēd lēnāk. Ļauj viņam izpētīt gan ēdiena garšu, gan konsistenci un paēst bez steigas.
  • Necenties bērnu piespiest apēst vairāk, nekā viņš vēlas. Lai viņš pats apjauš, kad ir paēdis. Bērns nebadojas, un, ja viņš aug normāli, tas nozīmē, ka viņš ēd pietiekami, lai nodrošinātu sevi ar visu, kas nepieciešams pilnvērtīgam uzturam. Bērni, kas ēd maz, šādās kopējās ģimenes pusdienās parasti apēd vairāk. Ja mazais vēlas aiziet no galda, ļauj viņam to darīt, un, ja bērns galīgi zaudējis interesi par ēšanu, necenties viņu piedabūt atgriezties un apēst savu porciju, jo zaudēto viņš atgūs, nākamajā reizē apēdot vairāk.
     

Šo der atcerēties savam sirdsmieram! 

Reklāma
Reklāma

Bērns var ēdienreizi uzskatīt par īpaša veida spēli un izmētāt ēdienu pa visu istabu. Kaut arī var likties, ka viņš to dara speciāli, tas ir tikai viens attīstības posms, kas ar laiku pats pāries. Atvieglo sev dzīvi, izklājot ap bērna krēsliņu vecas avīzes, kuras pēc ēšanas var novākt. 
 

Noderīgas idejas!

  • Lai radinātu bērnu pie kārtības, iesaisti viņu spēlē, piemēram, uzvelc uz krēsliņa paplātes riņķi, kurā mazajam ir jānoliek glāze. Ja viņš to izdara pareizi, paslavē!
  • Var būt reizes, kad vēlies, lai bērns pie galda uzvedas īpaši labi, parasti tad, kad gaidāmi ciemiņi.
  • Ļauj mazajam izbaudīt prieku par šīm īpašajām ēdienreizēm, iesaisti viņu maltītes gatavošanā un galda klāšanā. Ja bērns sapratīs, ka svētku radīšanā visiem ir jāuzņemas kaut kādi papildu pienākumi, tad viņam būs skaidrs, kāpēc no viņa vēlas sagaidīt īpaši labu uzvedību, un tā mazulis labāk spēs attaisnot uz viņu liktās cerības.
  •  

Konsultēja Capital Clinic Riga ārste - pediatre Daina Brenča