No kā visvairāk baidās mazuļi. Ieteikumi vecākiem, kā bailes pārvarēt

Baiļu sajūta ir dabiska mazuļa vecumā, jo maziem bērniem ir ierobežota apkārtējās pasaules izpratne. Viņi mācās atšķirt realitāti no fantāzijām, un viņu iztēle darbojas īpaši aktīvi. Kad mazuļi ir nobijušies, viņi raud, kļūst atkarīgi no mierināšanas, atkal izturas kā zīdaiņi vai dusmojas.

FOTO: Shutterstock.com

Bailes no lieliem suņiem tiek nosauktas pie tipiskākajām, ar ko saskaras bērni.

Izplatītākie mīti par bailēm
 

  • Bailes ir vājuma pazīme. Nē, bailes ir dabiskas bērna attīstības pavadones, un tās ir ļoti būtiskas emocijas, lai pasargātu no briesmām.
  • Baiļu noliegšana palielinās mazuļa drosmi un samazinās bailes. Tā nebūs. Iespējams, ka tā izraisīs bērnā neapmierinātību un nākotnē liks slēpt patiesās izjūtas.
  • Baiļu atzīšana padarīs bērnu vājāku un bailīgāku. Tieši pretēji - ja mēs parādīsim mazulim, ka bailes nav nekas slikts, iespējams, viņš pats pēc kāda laika tiks ar tām galā.
  • Bērna mierināšana, kad viņš ir nobijies, padarīs viņu vājāku. Nē. Mierināšana var likt justies drošībā un palīdz pārvarēt bailes.
  • Ja piespiedīsim bērnu cīnīties ar bailēm, mēs palīdzēsim tās pārvarēt. Patiesībā - maz ticams, ka viņš pārvarēs bailes, un tas var novest līdz fobiju attīstībai nākotnē. Fobijas ir iracionālas emocijas, kuras cilvēks izjūt, pat būdams pieaudzis.
  • Ja jokosimies vai kaunināsim bērnu, mēs palīdzēsim bailēm izzust. Nē, tas tikai mainīs mazuļa iespējamo reakciju - viņš mēģinās slēpt bailes, bet tas savukārt var iedragāt viņa pašapziņu.Ko teikt un ko neteikt baiļu laikā
 

 

Izplatītākās mazuļu bailes


- Šķiršanās no vecākiem vai cita kāda nozīmīga cilvēka, jo mazuļi baidās, ka atvadoties viņi jūs vairs nesatiks.

- Svešinieki - jo mazuļi viņus nepazīst. Tā notiek arī ar radiniekiem, kuri ilgāku laiku nav redzēti.


Ko darīt? 

- Iepazīstini mazuli ar svešiniekiem pakāpeniski - turi viņu, veicini saskarsmi ar svešiniekiem un kad viņš būs tam gatavs, ļauj tuvoties nepazīstamajam cilvēkam.

- Paskaidro svešiniekam, ka mazulim ir nepieciešams laiks, lai pierastu, un ka viņam ir jātuvojas pamazām. Izvairies no apzīmējuma "nobijies" vai "kautrīgs", jo bērni bieži vien mēģina izturēties atbilstoši viņiem dotajiem raksturojumiem.

- Nodrošini, lai mazulim būtu iespējams satikt daudz jaunu cilvēku, piemēram, ģimenes viesībās, iepirkšanās centros, autobusā vai tramvajā. Brīvdienas nometnē var būt lielisks veids, kā satikt un pavadīt laiku kopā ar dažādiem visu vecumu cilvēkiem. Ja mazulis pārāk ilgi neredzēs vai nesatiks svešiniekus, viņam būs daudz grūtāk pie tiem pierast.

- Atstāj mazuli kopā ar svešinieku tikai tad, ja viņam ir bijusi iespēja iejusties, piemēram, palūdz, lai auklīte ierodas pusstundu agrāk.
 

Suņi - īpaši ļoti lieli, kuri izskatās briesmīgi milzīgās mutes un zobu dēļ.


Kā mazināt bailes no suņiem?

- Palasi priekšā grāmatu par draudzīgu suni.

- Iepazīstini mazuli ar rotaļu sunīti.

- Kādā izstādē kopā ar bērnu aplūko kucēnu.

- Paņem rokās kucēnu un mudini mazuli to noglaudīt.

- Ļauj viņam paturēt vai noglaudīt kucēnu.

- Iedrošini noglaudīt lielāku suni.

Tiesa, raugies, lai mazulis iemācās noglaudīt suni tikai ar saimnieka atļauju, jo ne visi suņi mēdz būt draudzīgi un ļauj tuvoties svešinekiem.

- Skaļi trokšņi, ko rada, piemēram, ugunsdzēsēju mašīnas, pērkons, putekļsūcējs. 


Kā nebaidīties vairs no skaļiem trokšņiem?

- Ļauj mazulim ieklausīties troksnī no attāluma.

- Mudini aizklāt ausis ar rokām, jo tā ir iespējams kontrolēt biedējošos trokšņus.

- Trokšņa laikā mēģini novērst mazuļa uzmanību, jo tas var palīdzēt pierast pie fona trokšņiem. Tas arī liks viņam secināt: "Ja jau mamma un tētis to neievēro, tad taču nav ko baidīties."

- Ja neizdodas novērst uzmanību, izskaidro, kas tas ir par troksni, it īpaši vecākiem mazuļiem, piemēram: "Ugunsdzēsēju mašīnas taisa lielu troksni, lai citi tās varētu sadzirdēt un dot tām ceļu."

- Pierādi mazulim, īpaši jaunāka vecuma, ka troksnis nevar nodarīt nekādu ļaunumu, piemēram, parādi, ka putekļsūcējs iesūc tikai gružus, nevis cilvēkus vai kājas, vai ka vannā ielietais ūdens aiztek, nepaņemot līdzi ne rotaļlietas, ne bērnus.

- Vizīte pie ārsta - ir vēl viena nezināma pieredze, kas dažākārt mēdz būt sāpīga.


Dakterbaiļu novēršana

- Izlasi priekšā grāmatiņu par došanos pie ārsta.

- Pastāsti, ka ārsts ir labs cilvēks, kurš rūpējas par mazuļa veselību.

- Mājās spēlējieties "dakteros un slimniekos". Tas palīdzēs mazulim saprast, ko viņš var sagaidīt, bet rotaļu ārsta piederumu komlekts iepazīstinās ar instrumentiem, kādus ārsts varētu izmantot.

- Nemelo, ka nesāpēs, ja tā tomēr būs, jo nākamajā reizē tas var izraisīt vēl lielākas bailes.

Reklāma
Reklāma

- Nepārspīlē ar stāstiem par potēm. Esi godīgs un saki, ka mazliet sāpēs, taču sāpes ātri pāries.

- Palīdzi mazulim justies droši ārsta kabinetā, piemēram, turi viņu klēpī vai paņem līdzi viņa mīļāko rotaļlietu.

- Ja bērna ārsts nav saprotošs un jauks, izvēlies citu. Esi pacietīgs, jo var atrast ārstu, kas ar bērniem saprotas daudz labāk par citiem.

- Ja mazulis uzvedas slikti, nedraudi, ka vedīsi viņu uz potēm.

- Tumsa un briesmoņi - tumsa bērnu iztēlei liek jo īpaši sakuplot.


Bailes no tumsas

- Izveido nemainīgu gulētiešanas rituālu

- Ļauj viņam izmantot mīļāko sedziņu vai mīksto rotaļlietu, jo tas palīdzēs justies droši un mierīgi, kad viņš būs viens pats.

- Atstāj atvērtas guļamistabas durvis. dažreiz troksnis un gaisma no blakusistabas var būt nomierinoši.

- Nodrošini, lai istabā būtu neliela gaismiņa - naktslampiņa vai izgaismots akvārijs.

- Kopā ar mazuli padzīvojies tumsā. izejiet ārā, palūkojoeties uz mēnesi un zvaigznēm, lai viņš izbaudītu naksts skaistumu un pārsteigumus. Vari arī vienkārši parunāties, guļot tumšā istabā, jo tas palīdzēs mazulim justies droši, nevis baidīties.

- Pakāpeniski atstāj mazuli vienu pašu uz ilgāku laiku.

- Ja bailes nepāriet, apsoli mazulim, ka drīz atgriezīsies, un to arī izpildi, taču rīkojies tā tikai galējas nepieciešamības gadījumā, jo tas var kļūt par ikvakara paradumu.


Bailes no briesmoņiem

- Izstāsti mazulim, ka briesmoņi neeksistē - tie ir sastopami tikai pasakās, televīzijā vai filmās. Viņš gan tam neticēs, taču tu vari mēģināt.

- Pārbaudi mazuļa gultu un skapi un parādi, ka tur nav noslēpies neviens briesmonis.

- Izmanto "burvju aerosolu", lai iznīcinātu briesmoņus.

- Pasaki burvju vārdusd, kas liek briesmoņiem pazust. Izmanto "abrakadabra" vai izdomātu pantiņu vai frāzi, lai aizbaidītu briesmoņus:"Briesmoni, briesmoni, bēdz ar joni!".

- Skaļi pasaki:"Briesmoni, ej prom!". Tu vari iziet no istabas, lai "aizdzītu to prom".

- Iedod mazulim mīļāko sedziņu vai mīksto rotaļlietu, kam piemīt brīnumainas spējas aizbiedēt briesmoņus.

- Nakts murgi - var kļūt pa īstam biedējoši, jo mazuļi vēl tikai mācās atšķirt fantāzijas no realitātes.

-Pārliecini mazuli, ka sapņi nav īstenība.

- Palūdz, lai viņš pastāsta, kas notika. uzmanīgi ieklausies un izrādi atbalstu, pat, ja tu neko nesaproti: "Jā, liekas, ka tas patiešām bija baisi". Ja saproti, atkārto, ko viņš stāstīja: "Tu nobijies, jo kāds tevi mēģināja noķert". Tas nomierinās mazuli un palīdzēs izprast emocijas.

- Novieto mazuļa istabā īpašu fotogrāfiju, kas viņu varētu aizsargāt. Tas var būt reliģiska rakstura vai kāda ģimenes locekļa attēls. Ja nepieciešams, to var vienmēr paņemt līdzi.

- Atstāj mazuli vienu tikai tad, kad viņš jūtas drošs. Ja viņš ir uztraucies, mēģini viņu maigi noglāstīt, čukstot nomierinošus vārdus vai dziedot dziesmiņu. Tu vari palikt pie viņa, kamēr mazais aizmieg.


Mazgāšanās vannā - šīs bailes nezināmu iemeslu dēļ mazuļiem parādās otrajā dzīves gadā.

- Pamazām iepazīstini mazuli ar vannu, izmantojot dažādus paņēmienus, piemēram, ieliec viņu tukšā vannā, kamēr mazgājat. Pēc tam iepildi nedaudz ūdens, ļauj viņam apsēsties un pakāpeniski palielini ūdens daudzumu.

- Esi kopā ar mazuli, līdz viņam pazūd bailes no mazgāšanās vannā.

- Padari mazgāšanās procesu interesantāku ar rotaļlietām un vannas putām.

- Ja nekas neizdodas, ļauj izmantot dušu vienam pašam vai kopā ar tevi.

 

Avots: Šantala Gazala "Laimīgais mazulis" (izd.Zvaigzne ABC).