Koronavīrusa jeb "Covid-19" pazīmes. Jāzina katram iedzīvotājam

 27. februāris 2020 10:15 mammamuntetiem.lv Raksts

Līdz pat šodienai, 27. februārim, Latvijā nav oficiāli apstiprināts neviens koronavīrusa jeb "Covid-19" slimnieks. Tomēr infektologi un veselības aprūpes speciālisti ir pārliecināti, ka tas ir tikai laika jautājums, jo jaunais vīruss atklāts nu jau arī daudzviet Eiropā. Itālijā ir izsludināta epidēmija, pirmais saslimušais reģistrēts kaimiņos - Igaunijā. Foto: Shutterstock.com

Maskas no saslimšanas nepasargā, bet roku mazgāšana gan samazina risku saslimt


Lai arī pasauli pamazām pārņem panikas vilnis, patiesībā šādi koronovīrusi nav nekas jauns un cilvēcei nepazīstams. Koronavīrusi ir lielas vīrusu dzimtes pārstāvji, kas var izraisīt dažāda smaguma pakāpes slimības, sākot no vieglas saaukstēšanās līdz smagam akūtam respiratoriskajam sindromam. Ar šiem vīrusiem slimojam ikdienā saakstējoties vēsajā sezonā. 
 

Saslimšanas pazīmes
Saslimstot ar jauno koronavīrusu, slimības pazīmes ir tādas pašas kā gripai, un infektologi apstiprinājuši, ka slimība lielākoties norit vieglā formā. Smagākie gadījumi (arī tie, kas beidzas letāli), mēdz būt vecākiem cilvēkiem, kuriem ir vēl kādas citas hroniskas slimības vai novājināta imūnsistēma – līdzīgi kā tas notiek ar gripu. 

Pacientiem var būt viegla, vidēji smaga vai smaga slimība, tostarp smaga pneimonija, akūts respiratorā distresa sindroms, sepse un septisks šoks.

Šai slimībai nav īpašas ārstēšanas, tāpēc klīniskā pieeja ir simptomātiska, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Turklāt ļoti efektīva var būt uzturošā aprūpe (piemēram, uzturošā terapija un uzraudzība – skābekļa terapija, šķidruma vadīšana, pretvīrusu līdzekļi) inficētām personām.


Ko darīt, ja esi atgriezies no Itālijas, Ķīnas vai citiem koronavīrusa "Covid-19" skartajiem reģioniem? 
Visām personām, kurām 14 dienu laikā kopš atgriešanās no šīm valstīm un teritorijām parādāsies saslimšanas pazīmes – klepus, paaugstināta temperatūra, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana u. c. – ir jāzvana pa tālruni 113, jāizstāsta par simptomiem un jānorāda, ka persona ir atgriezusies no paaugstināta riska reģiona.  
 

Nekādā gadījumā nedodies uz medicīnisko iestādi pats! 

 

Bērniem, kuri atgriežas no koronavīrusa skartajām valstīm un teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši piesardzības pasākumi, 14 dienas jāpavada mājās. Pēc tam bērns ar ģimenes ārsta izziņu, kas apliecina, ka bērns ir vesels, var doties uz izglītības iestādi. Ja tomēr parādās slimības simptomi, jāzvana pa tālruni 113.
 

Lasi arī: Pēc atgriešanās no "Covid-19" valstīm vecākiem par bērnu piešķirs slimības lapu

Iedzīvotājiem, kuri šobrīd plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm, būtu nepieciešams izvērtēt ceļojuma nepieciešamību vai ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus: 

  •           Bieži mazgāt rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi;
  •           Ievērot distanci vismaz 2 metri no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;
  •           Klepojot un šķaudot, izmantot vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgājiet rokas;
  •           Sekot vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Ceļojot ārpus Latvijas, jārēķinās ar iespējamiem strauji mainīgiem pārvietošanās un citiem ierobežojumiem koronavīrusa skartajās valstīs. 


Vai saslimušie izārstējas no koronavīrusa?
Tāpat kā no citām elpceļu slimībām, infekciju ārstējot, cilvēks pilnībā atveseļojas. Tas gan ne vienmēr attiecas uz riska grupas pacientiem (gados veciem cilvēkiem, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, cilvēkiem ar hroniskās slimībām utt.), jo šajā gadījumā slimības simptomi var būt netipiski un sekas nopietnākas un pat izraisīt pacienta nāvi. Pneimoniju gadījumos ārstēšanas process un atveseļošanās laiks vienmēr ir garāks. Pašlaik nav vakcīnas un specifiskas ārstēšanas. Ārstēšana ir atbalstoša un atkarīga no pacienta klīniskā stāvokļa.

 

Veseliem iedzīvotājiem nav nepieciešams izmantot sejas maskas, tās nepasargā no iespējamā inficēšanās riska. 

 


Vai rodas imunitāte pret šo vīrusu?
Elpceļu infekciju gadījumos, kurus izraisa dažādi sezonālie respiratorie vīrusi, t.sk. dažādi koronavīrusi, imunitāte lielākoties nav noturīga vīrusu daudzveidības un to mainīguma  dēļ.  Informācija par jauno koronavīrusu šobrīd nav pilnīga. Lai novērtētu imunitātes noturīgumu pret šo vīrusu, nepieciešami seroloģiski pētījumi, kas ietver saslimušo pacientu slimības gaitas analīzi un virkni analīžu veikšanu. Šādi pētījumi noteikti tiek veikti, taču šobrīd nav pieejamas publikācijas par imunitātes izveidi un tās noturīgumu pret šo vīrusu.
 

Kā sevi pasargāt no saslimšanas?
Pašlaik nav vakcīnas pret koronavīrusiem. 
COVID-19 profilakses pasākumi ir līdzīgi kā citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām: bieži mazgājiet  rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi, klepojot un šķaudot, izmantot vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgāt rokas.

Veseliem iedzīvotājiem nav nepieciešams izmantot sejas maskas, tās nepasargā no iespējamā inficēšanās riska. Masku lietošana var palīdzēt mazināt vīrusa izplatīšanu tiem cilvēkiem, kuri jau ir slimi – klepo, šķauda utml. –, un kuriem jāpārvietojas sabiedriskās vietās. 

 
0 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Kategorijas