Par to skaļi baidās runāt: TOP 3 klusētākās tēmas Latvijas darbavietās

FOTO: Shutterstock.com
Gandrīz 57 % darba ņēmēju atzina, ka organizācijās, kurās viņi strādā, pastāv jomas, kuras darbiniekiem ir svarīgas, taču tiek apspriestas nepietiekami vai noklusētas vispār.
Pētījumu un konsultāciju kompānija Kantar veica atkārtotu pētījumu, kurā lūdza darba ņēmējiem Latvijā norādīt, vai un kādas viņu pašreizējā darbavietā ir tēmas, par kurām varētu teikt: “zina, redz visi, bet par tām skaļi nerunā”.
Vairums darbinieku atzīst – par daļu tēmu darba vietās klusē
Gandrīz 3/5 (57 %) darba ņēmēju atzina, ka organizācijās, kurās viņi strādā, pastāv jomas, kuras darbiniekiem ir svarīgas, taču tiek apspriestas nepietiekami vai noklusētas vispār. Aptuveni 1/3 (36 %) norādījuši, ka viņu darbavietā šādas problēmsituācijas nav sastopamas.
Salīdzinot ar 2019. gada pētījumu, būtiskas izmaiņas nav konstatētas – arī toreiz 58 % norādīja uz “noklusēto” tēmu esamību. Tas liecina, ka šo jautājumu izplatība darba vidē joprojām ir augsta un nemainīga.
Nozaru atšķirības: kur klusē vairāk, kur – mazāk
Veselības un sociālās aprūpes nozarē šādas klusētas tēmas ir izplatītākas nekā vidēji. Savukārt informācijas un komunikācijas jomā, pakalpojumu sfērā, kā arī mikrouzņēmumos (1–9 darbinieki) šāda pieredze tiek minēta retāk.
“Zināmo, bet noklusēto” tematu izplatība biežāk tiek uzsvērta valsts un pašvaldību sektora darbinieku (60 %) vidū, salīdzinot ar privāto sektoru (54 %).
Sasaiste ar darba apmierinātību
Darbinieki, kuri nesaskaras ar klusētiem jautājumiem, kopumā ir apmierinātāki ar darbu nekā tie, kuri šādas situācijas piedzīvo regulāri. Tas norāda uz saistību starp atklātu komunikāciju un darba vides kvalitāti.
“Nerisinātu vai nepietiekami apspriestu tematu esamība bojā organizāciju iekšējo kultūru, samazina darbinieku apmierinātību un kavē izaugsmi,” uzsver socioloģe un “Kantar” lielo klientu direktore Signe Kaņējeva.
TOP3 klusētās tēmas Latvijas organizācijās
Visbiežāk minētās problēmas ir:
- Vadītājs vai darbinieki, kuru personības vai uzvedība traucē darbā.
- Nevienlīdzīgs atalgojums darbiniekiem ar vienādiem pienākumiem un pieredzi.
- Sliktas attiecības ar kolēģiem, iekšējais mikroklimats.
Atbilstoši datiem, šīs tēmas izceļas arī salīdzinājumā ar 2019. gada pētījumu.
Citi biežāk noklusētie temati
Minēšanas biežuma ziņā seko:
- Pieklājības normu neievērošana (9%)
- Iebiedēšana vai psiholoģisks terors (8%)
- Agresīva konkurence, “kāpšana pāri galvām” (6%)
- Personīgās higiēnas neievērošana (5%)
- Diskriminācija un nepieņemšana kolektīvā (4%)
- Atrašanās darbavietā reibumā (4%)
- Retāk minēti: romantiskas attiecības starp kolēģiem un slimība vai nāve kolēģa ģimenē, kas ietekmē darbu (abi – 2 %).
Pētījums tika veikts 2025. gada 15.–22. aprīlī, aptaujājot 910 darba ņēmējus visā Latvijā ar interneta starpniecību. Izlase tika veidota pēc gadījuma izlases principa, ievērojot ESOMAR ieteikumus.