Trīs gadus veca meitenīte saņem elektriskās strāvas triecienu

FOTO: Shutterstock.com
Latvijā pirms pāris gadiem tika reģistrēta smaga elektrotrauma bērnam, jo viņš sev mutē ielika rozetei pieslēgta lādētāja vada galu.
AS "Sadales tīkls" atgādina par nepieciešamību lietot kontaktligzdu aizliktņus vai aizsargvākus mājokļos, kur uzturas mazi bērni, kā arī gādāt, lai elektrības vadi nebūtu brīvi pieejami mīļdzīvniekiem.
Interese par rozetēm nemainīgi ir galvenais cēlonis elektrotraumām mazu bērnu vidū, tāpēc būtiskākais ieteikums mazuļu vecākiem – parūpēties par noslēgtām, bērniem nepieejamām kontaktligzdām. Rozešu vāki vai aizliktņi ir plašā klāstā pieejami būvniecības preču veikalos. Būtiski arī mazulim sasniedzamā vietā neatstāt vadus, elektrībai pieslēgtas elektroierīces un nelietot bojātu elektrotehniku.
Jāuzsver, ka bērna uzmanību ļoti piesaista gan viedierīces, gan to lādētāji. Latvijā pirms pāris gadiem tika reģistrēta smaga elektrotrauma bērnam, jo viņš sev mutē ielika rozetei pieslēgta lādētāja vada galu.
Ja mājoklī tiek turēti mīļdzīvnieki, īpaši jāpiedomā pie dažādu elektrības vadu novietojuma – tā, lai dzīvnieks tiem nepiekļūtu.
Lai elektrodroša uzvedība kļūtu par paradumu, vecākiem ar bērniem ieteicams ik pa laikam pārrunāt elektrodrošības noteikumus. Jāatgādina būt uzmanīgam, lietojot elektroierīces ūdens tuvumā, nepārslogot pagarinātājus, neaizrauties ar elektroierīču pašrocīgu remontu, jo īpaši pirms tam neatvienojot ierīci no sprieguma. Tāpat jāatgādina par drošu uzturēšanos elektrolīniju un citas elektroapgādes infrastruktūras tuvumā (piemēram, dodoties makšķerēt, pievērst uzmanību, vai gaisā nav elektrolīniju, kas varētu tikt aizķertas ar makšķerkātu vai auklu u. tml.).
Ar bērnu svarīgi izrunāt arī, kāda ir pareiza rīcība, kļūstot par elektrotraumas liecinieku. Ja negadījums noticis telpās, vispirms nekavējoties jāpārtrauc elektrības padeve, atslēdzot elektrības drošības slēdžus ("korķus") vai atvienojot bojāto elektroierīci no kontaktligzdas. Vecākiem vajadzētu nodemonstrēt bērniem, kur mājoklī šie slēdži atrodas un kā tos izslēgt. Neatslēdzot strāvas padevi un metoties glābt cietušo, traumu var gūt arī glābējs. Kad elektrības padeve atslēgta, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz 113. Jāatceras, ka cilvēks pats ne vienmēr spēj novērtēt gūtās elektrotraumas nopietnību, tāpēc, ja ir saņemts elektriskās strāvas trieciens, svarīgi konsultēties ar mediķiem.
Ja elektrotrauma gūta ārā izvietotajā elektroapgādes infrastruktūrā, nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties cietušajam un pieļaut citu personu tuvošanos notikuma vietai! Vienīgais veids, kā palīdzēt, ir zvanīt glābējiem pa tālruni 112 – operatīvie dienesti darīs visu iespējamo, lai notikuma vietā pēc iespējas ātrāk atslēgtu spriegumu un sniegtu palīdzību cietušajam.
Vērtīgs materiāls par elektrodrošību bērnu un jauniešu izglītošanai ir "Sadales tīkla" mācību īsfilma, kas pieejama elektrodrošības resursu vietnē arelektribuneriske.lv. Vietnē atrodami arī citi izglītojoši materiāli, tai skaitā elektrodrošības spēle bērniem un pusaudžiem – tā ļauj izvēlēties atbilstošu vecuma grupu un pārbaudīt savas zināšanas.