Latvijā lielākā vecuma pensija – 43 000 eiro mēnesī. Kā pie tādas varēja tikt?

Patlaban Latvijā lielākā vecuma pensija kādam pensionāram ir 43 000 eiro mēnesī, liecina Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūras (VSAA) sniegtā informācija.
Nākamās četras lielākās pensijas ir robežās no 8000 līdz 10 000 eiro.

FOTO: Shutterstock.com

Nākamās četras lielākās pensijas ir robežās no 8000 līdz 10 000 eiro.

Apelējot pie datu drošības likuma, sīkāku informāciju par to, kurš ir vislielākās pensijas valstī saņēmējs, VSAA neatklāj. Tomēr iestādē norāda, ka ievērojamais pensijas apmērs sasniegts pārrēķinu rezultātā, kas saistīti ar solidaritātes nodokļa iemaksām vecuma pensijai.


Savukārt nākamās četras lielākās pensijas ir robežās no 8000 līdz 10 000 eiro.

VSAA skaidro, ja tiesības uz Latvijas pensiju rodas, ņemot vērā tikai Latvijas apdrošināšanas periodus, pensiju aprēķina saskaņā ar nacionālajām tiesību normām.


VSAA dati liecina, ka minimālais vecuma pensijas apmērs no šī gada 1.janvāra pie apdrošināšanas stāža no 10 līdz 15 gadiem ir 188,10 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 226,60 eiro. Tikmēr, piemēram, pie 41 gada apdrošināšanas stāža – 277,02 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības - 333,72 eiro.


Pensijām, kuras sākts izmaksāt no 2023.gada 1.janvāra, noteiktais minimālais apmērs var būt samazināts par mūža polises apmēru.
 

Reklāma
Reklāma

Ja Latvijas apdrošināšanas periods nav pietiekams, lai rastos tiesības saņemt Latvijas pensiju, tad tiesību noteikšanā ņem vērā arī citu ES/EEZ dalībvalstu vai līgumvalstu apdrošināšanas periodus, bet pensiju aprēķinā ņemot vērā tikai Latvijā uzkrāto pensijas kapitālu. Šādām personām Latvijas pensijas piešķirtais apmērs var būt mazāks par valstī noteikto minimālo pensijas apmēru, taču līdztekus Latvijā piešķirtajai pensijai šīs personas var saņemt pensiju arī no citas valsts, skaidro VSAA.

 

Savukārt, ja personai ir tiesības uz pensiju, bet pensijas apmēra noteikšanai nav visas nepieciešamās informācijas, pensijas pieprasītājam izmaksā avansu, kas nepārsniedz paredzamās pensijas mēneša apmēru.

Runājot par iemaksu griestiem, VSAA norāda, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs pērn un šogad ir 78 100 eiro.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un brīvprātīgo apdrošināšanas iemaksu objekta maksimālais apmērs no 2019.gada 1.janvāra tiek aprēķināts un noteikts trim gadiem, ņemot vērā iepriekšējā perioda iemaksu objekta maksimālo apmēru, nākamajiem trim kalendāra gadiem Finanšu ministrijas prognozētās tautsaimniecībā nodarbināto mēneša vidējās bruto darba samaksas vidējo pieaugumu vai samazinājumu un iepriekšējā aprēķina perioda faktisko tautsaimniecībā nodarbināto mēneša vidējās bruto darba samaksas vidējo pieaugumu vai samazinājumu, skaidro VSAA.

Saistītie raksti