Uz pārbaudēm sievietes aicina doties arī tad, ja nekādu simptomu par audzēju nav

Arī tās sievietes, kurām nav sūdzību, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente, ginekoloģe Vija Veisa aicina atsaukties valsts organizētajam vēža skrīningam. Tas ļaus slimību atklāt agrīni un līdz ar to veiksmīgi ārstēt.
Sākot no 25 gadu vecuma, regulāri, patlaban – reizi trijos gados, sievietēm ir jāveic dzemdes kakla vēža skrīninga tests. Tā ir iespēja atklāt pirmsvēža izmaiņas un novērst vēža attīstību pilnībā.

FOTO: Shutterstock.com

Sākot no 25 gadu vecuma, regulāri, patlaban – reizi trijos gados, sievietēm ir jāveic dzemdes kakla vēža skrīninga tests. Tā ir iespēja atklāt pirmsvēža izmaiņas un novērst vēža attīstību pilnībā.

Svarīgs normāls svars

Pirmais, kas noteikti ir jārisina ārsta kabinetā, ir sūdzības un veselības traucējumi, ja tādas sievietei ir. Taču ginekologs ir ārsts pie kura nāk arī bez sūdzībām. Šādās vizītēs tiek izrunātas noteiktā dzīves perioda aktualitātes, piemēram, jautājumi par drošu kontracepciju un grūtniecības plānošanu. Nozīmīga sadarbība ginekologam ar savu pacienti ir bērniņa gaidīšanas laikā. Vēlākā dzīves periodā noteikti svarīgi pārrunāt veselības jautājumus, kas saistīti ar menopauzes tuvošanos un pēcmenopauzes periodu, atzīmēja mediķe.

 

Sarunā ar pacienti būtiski apzināt iespējamos riskus un pievērst uzmanību tam, kā tos novērst. Piemēram, ja grūtniecības laikā sievietei bijis grūtnieču diabēts, tad ir lielāks risks, ka pusmūža var attīstīties aptaukošanās un otrā tipa cukura diabēts, tādēļ veselīgs dzīvesveids, normāls ķermeņa svars ir īpaši nozīmīgs.

Ja ģimenē bijuši krūts vai olnīcu vēži, īpaši pirmās pakāpes radiniecēm, sievietei var būt augstāks risks ar kādu no tiem saslimt un jāpievērš uzmanība biežākām profilakses pārbaudēm. 

Tādēļ V. Veisa aicina atsaukties valsts organizētajam skrīningam, kas sievietēm, kurām pat nav sūdzību, ļauj atklāt slimību agrīni un līdz ar to veiksmīgi ārstēt. Latvijā ir dzemdes kakla vēža, krūts vēža un zarnu vēža skrīnings.

 

No tā nevajadzētu mirt

"Ne dzemdes kakla vēzis, ne krūts vēzis nav tās diagnozes, no kurām būtu jāmirst, un attiecīgi nozīmīgākais sievietes individuālais ieguvums ir viņas dzīves gadi. 

Tāpat šī sieviete var turpināt būt darbspējīga, būt ekonomiski un finansiāli aktīva, rūpēties par savu ģimeni, bērniem, mazbērniem, tuviniekiem, un katrs cilvēks ir valstij svarīgs. 

Reklāma
Reklāma

Ja mēs runājam par dzemdes kakla vēža skrīningu, tad ar tiem testiem, ko mēs veicam, mēs atklājam vēl priekšvēža stāvokļus jeb vēža riska stāvokļus, kas nebūt nenozīmē, ka vēzis ir attīstījies. Mēs šo riska situāciju varam veiksmīgi ārstēt un novērst, un dzemdes kakla vēzis var neattīstīties vispār," sacīja V. Veisa.

 

Ginekoloģe atgādināja, ka būtiska uzmanība jāpievērš rūpēm par veselību: 

  • normālam ķermeņa svaram, 
  • veselīgam uzturam, 
  • sportiskām aktivitātēm, 
  • atturēšanās no smēķēšanas un alkohola.

Tie ir faktori, kas ietekmē ļoti daudzu slimību riskus - gan asinsvadu slimību, gan cukura diabēta, gan vēža attīstības riskus. Arī liekais svars ir viens no krūts vēža riska faktoriem, bet smēķēšana ir viens no dzemdes kakla vēža riska faktoriem un ne tikai.

 

Vai jāiet vismaz reizi gadā?

Šobrīd sabiedrībā ir iesakņojusies tradīcija, ka sievietei jāiet pie ginekologa reizi gadā, tomēr V. Veisa norādīja, ka ne visām sievietēm tas tā būtu jādara. Piemēram, ja veikts dzemdes kakla skrīnings, atrisināts kontracepcijas jautājums, nav sūdzību par menstruālo ciklu vai citas problēmas, tad tas varētu būt arī retāk.

Saistītie raksti