Ārsti lūdz slimus bērnus uz dārziņu un skolu nevest: slimnīca pārpildīta, bet zīdaiņiem jācīnās par dzīvību

Ik dienu pieciem sešiem mazuļiem, kuru ģimenes vēršas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) uzņemšanas nodaļā, ar eksprestestu atklāj RSV jeb respiratori sincitiālo vīrusu. Katru nedēļu vismaz viens mazulis tādēļ nonāk reanimācijā, pieslēgts pie skābekļa aparāta, vēsta “Panorāma”.
Respiratori sincitiālais vīruss ir īpaši bīstams priekšlaikus dzimušiem bērniem, mazuļiem ar slimu sirsniņu un zīdaiņiem.

FOTO: Shutterstock.com

Respiratori sincitiālais vīruss ir īpaši bīstams priekšlaikus dzimušiem bērniem, mazuļiem ar slimu sirsniņu un zīdaiņiem.

Vīruss, kas pieaugušajiem un lielai daļai bērnu norit kā vienkāršas iesnas vai klepus, īpaši bīstams ir zīdainīšiem.

Divus mēnešus vecā Gabriela atkal var elpot pati, taču blakus gultiņai stāv inhalācijas sistēma, ko regulāri izmanto. Meitenīti uz Bērnu slimnīcu atveda neatliekamās palīdzības brigāde.

 

Mamma Marta Ose: "Vispirms bija tas šausmīgais klepus, divas, trīs dienas. Bet, kad tu bērnam dod pudelīti ēst un viņai sitas elpa ciet un viņa paliek zila, tad tu saproti, ka jāsauc medicīniskā palīdzība."

Mamma tikko bija lasījusi rakstu par šo vīrusu. Pieļauj, ka no bērnudārza to atnesa piecgadīgā māsa.

 

"Es sazvanījos ar audzinātāju un viņa teica – jā! Tā ir vecāku lielākā kļūda, tiek vesti slimi bērni, puņķi, bet vecāki saka – nekas traks," skaidroja mamma.

 

Respiratori sincitiālais vīruss nav nekas jauns. Tas raksturīgs ziemai. Šogad tas uzvedas dīvaini, pirmie gadījumi atklāti jau augustā. Patlaban izplatās ļoti strauji. Un ir īpaši bīstams priekšlaikus dzimušiem bērniem, mazuļiem ar slimu sirsniņu un zīdaiņiem.

"Nav pasargāts neviens, un tas ir šausmīgi. Daktere teica – ja es nebūtu sapratusi un pamanījusi, tas var beigties arī letāli," pauda mamma.

Reklāma
Reklāma

 

To apliecina arī ārste. Katru nedēļu kāds bērns ar šo vīrusu nonāk intensīvās terapijas nodaļā.

 

"Intensīvās terapijas nodaļā katru nedēļu ir pa pacientam, kuram ir nepieciešama augstas plūsmas skābekļa padeve vai arī intubācija, jā. Šis vīruss ir elpceļu infekcija, kas izplatās gaisa pilienu veidā. Un raksturīgi tieši maziem bērniem, īpaši līdz gadam un diviem gadiem, bet vissmagākā norise tieši zīdaiņiem," skaidroja BKUS bērnu alergoloģe pneimonoloģe Elīna Aleksejeva.

 

Vīruss var noritēt viegli – ir piesmakusi balss, sāp kakls, iesnas. Tā slimo lielākie bērni un pieaugušie. Arī mazam bērnam ne vienmēr būs augsta temperatūra, bet var būt sauss, lēkmjveidīgs klepus.

"Īpaši kritiska ir trešā un piektā diena, kad var attīstīties apgrūtināta elpošana. Cilājas vēders, krūtiņas, sēcoša skaņa. Ja kļūst miegains, tas viss liecina, ka nepieciešama ārsta apskate!" pauda ārste.

 

Tā kā patlaban plosās arī citi elpceļu vīrusi, Bērnu slimnīcā plaušu nodaļa ir pārpildīta un mazie pacienti izvietoti vēl divās citās. Ārsti lūdz slimus bērnus uz skolu un dārziņu nelaist – ļaujot vīrusu mājās izslimot pašam un, galvenais, neaplipināt citus.

Saistītie raksti