Vai Ukrainā notiekošā kara rezultātā gaidāms vēl lielāks cenu pieaugums? Atbild analītiķi un finanšu ekspreti

"Gada nogalē un gada sākumā bija vērojams cenu pieaugums faktiski visās preču grupās. Un redzams, ka tas neapstājas! Vai tas ir Ukrainā notiekošā kara dēļ? Vai tiešām cenu kāpums turpināsies?" jautā ģimenes portāla "Mammamuntetiem.lv" lasītāji. Atbildes par cenu pieaugumu sniedz "Swedbank" ekonomiste Laura Orleāne un Centrālās statistikas pārvaldes Analītikas dienesta analītiķe Ieva Šnīdere.
Tuvumā notiekošais karš un pret Krieviju zibenīgi ieviestās sankcijas ir satricinājušas pasaules izejvielu tirgus un negatīvi ietekmējušas dažādu materiālu pieejamību, kas arvien vairāk ietekmēs cenu līmeni Latvijā.

FOTO: Shutterstock.com

Tuvumā notiekošais karš un pret Krieviju zibenīgi ieviestās sankcijas ir satricinājušas pasaules izejvielu tirgus un negatīvi ietekmējušas dažādu materiālu pieejamību, kas arvien vairāk ietekmēs cenu līmeni Latvijā.

Pēdējos gados februārim bija raksturīgas mērenas cenu izmaiņas, bet, jā, šogad pieaugums ir ļoti straujš – liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. 2022.gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, patēriņa cenas pieauga par 8,7%. Gada vidējā inflācija bija 4,7%.

 

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2022.gada februārī, salīdzinot ar janvāri, patēriņa cenu līmenis pieauga par 1,6%. Precēm tas pieauga par 2%, bet pakalpojumiem – par 0,6 procentiem.

 

Latvijā pārtikas produktu cenas februārī pieauga par 3,5%

“Šogad februārī straujo cenu kāpumu ietekmēja cenu pieaugums pārtikai, kam bija arī lielākā palielinošā ietekme uz kopējo patēriņa cenu līmeni. To noteica jau līdz šim strauji augošās pasaules cenas,” stāsta Centrālās statistikas pārvaldes Analītikas dienesta analītiķe Ieva Šnīdere. 

 

“Latvijā pārtikas produktu cenas pieauga par 3,5% un kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,9 procentpunktiem. Pārtikai februārī tradicionāli ir sezonai raksturīgs cenu palielinājums, bet šogad tas bija visu laiku straujākais šajā mēnesī. Lielākā ietekme bija cenu kāpumam piena produktiem, maizei un graudaugiem, svaigiem dārzeņiem un svaigiem augļiem, kā arī cenu kritumam šokolādei.”

 

Piena produktiem cenas pieaug sesto mēnesi pēc kārtas

Pasaules pārtikas cenas pēc neliela krituma iepriekšējā gada decembrī, kopš šī gada sākuma atkal pieaug. Februārī mēneša laikā pasaules pārtikas cenas pieauga strauji – par 3,9% un pārtikas cenu indekss sasniedza visu laiku augstāko rādītāju. Februārī cenu pieaugumu turpināja noteikt augu eļļu un piena produktu cenu straujie kāpumi, auga arī graudaugu un gaļas cenas, savukārt cukura cena samazinājās jau trešo mēnesi pēc kārtas. 

 

Augu eļļu cenu indekss februārī sasniedza visu laiku augstāko rādītāju. Cenu kāpumu turpināja ietekmēt vājā izlaide galvenajās ražotājvalstīs, bažas par piegādēm, īpaši no Melnās jūras reģiona, pieaugošais importa pieprasījums pasaulē un augošās jēlnaftas cenas. Piena produktiem cenas pieauga sesto mēnesi pēc kārtas, cenām pieaugot visiem indeksā pārstāvētajiem piena produktiem, ko noteica pastāvīgais importa pieprasījums un zemākas piegādes no Rietumeiropas un Okeānijas.

 

Alkoholiskajiem dzērieniem cenas pieauga, apģērbam – kritās

Pakalpojumiem cenas februārī pieauga par 0,6%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,2 procentpunktiem. Lielākā palielinošā ietekme bija vērojama cenu kāpumam autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, ēdināšanas un ambulatoriem pakalpojumiem un atkritumu savākšanai, savukārt cenas samazinājās pasažieru

aviopārvadājumiem.

 

Vērā ņemams cenu pieaugums bija arī alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem par 1,9%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,15 procentpunktiem. 

Palielinoša ietekme februārī bija arī cenu kāpumam siltumenerģijai par 1,7% un cietajam kurināmajam par 3,7%, kas kopā kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 1 procentpunktu.

 

Lielākā samazinoša ietekme februārī saistībā ar sezonālām izpārdošanām bija cenu kritumam apģērbiem un apaviem par 1,6%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni attiecīgi samazināja par 0,1 procentpunktu.

 

Krievijas agresija pret Ukrainu atstāj ietekmi uz inflāciju

“Krievijas agresija pret Ukrainu un no tā izrietošās sekas mainījušas gaidāmo inflācijas dinamiku Latvijā. Tuvumā notiekošais karš un pret Krieviju zibenīgi ieviestās sankcijas ir satricinājušas pasaules izejvielu tirgus un negatīvi ietekmējušas dažādu materiālu pieejamību, kas arvien vairāk ietekmēs cenu līmeni Latvijā,” skaidro "Swedbank" ekonomiste Laura Orleāne.

Reklāma
Reklāma

 

"Energoresursu krīzes un globālo piegādes ķēžu saspīlējumu rezultātā inflācija bija augsta vēl pirms ģeopolitiskās krīzes. CSP dati rāda, ka februārī vidējais patēriņa cenu līmenis gada griezumā palielinājās par 8,7%, bet, salīdzinot ar janvāri, par 1,6%. ANO pārtikas izejvielu cenu indekss februārī sasniedza visu laiku augstāko rādītāju, par 24% pārsniedzot iepriekšējā gada līmeni. 

Krievijas karadarbība Ukrainā un tai sekojošais cenu lēciens februāra rādītājā vēl neatspoguļojās. Lauksaimniecības produktu cenas pasaulē paaugstināja pandēmijas radītie piegāžu ķēžu saspīlējumi, 

ražām nelabvēlīgi laikapstākļi, kā arī augstākas energoresursu cenas. Tāpēc nav pārsteigums, ka februārī vairāk kā trešdaļu no inflācijas Latvijā skaidroja pārtikas cenu kāpums (+12,3%) - būtiskākie kategorijas virzītāji bija cenu pieaugums maizei un graudaugiem (+14,7%) un piena produktiem (+18,2%). Pārējie zīmīgākie inflācijas virzītāji energoresursu krīzes rezultātā saglabājas ar mājokli (+11,2%) un ar transportu (+14,3%) saistītās izmaksas."

 

Naftas cenas augstākās kopš 2012. gada

Kara sākums Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju satricināja pasaules finanšu un izejvielu tirgus. Jauni izejvielu cenu lēcieni un atsevišķos gadījumos pat rekordi kopš 24.februāra reģistrēti ne vienu reizi vien. Marta sākumā naftas cena pārsniedza 120 dolāru par barelu atzīmi - kāpums par vairāk nekā 30% no februāra sākuma un augstākais līmenis kopš 2012.gada. Tirgi bažījas par nepietiekamu naftas piedāvājumu, ja plašām sankcijām tiktu pakļauta Krievijas nafta un tās naftas produkti. Pircēji jau šobrīd sākuši izvairīties no Krievijas naftas un meklēt citus avotus. 

 

Lai cenas kāpumu mīkstinātu, ASV un citu valstu valdības izlaidušas tirgū stratēģiskās naftas rezerves, taču tās nav spējušas naftas cenas kāpumu apturēt. 

Tirgus nomierināt šobrīd var lielākas piegādes no citām valstīm. OPEC pagaidām gan nav paudusi gatavību būtiskāk palielināt naftas ieguvi. Saspīlēto situāciju varētu nedaudz mīkstināt Irānas naftas piegādes, ja izdotos panākt kodolvienošanos ar šo valsti, kas mazinātu ASV sankcijas Irānai. Augstākas naftas cenas nozīmē tālāku degvielas cenu paaugstināšanos degvielas uzpildes stacijās Latvijā.

 

Energoresursu krīzes rezultātā dabasgāzes un citu energoresursu cenas jau tā bija augstas. Pēc Krievijas iebrukuma dabasgāzes cenas Eiropas biržās ir vēl būtiskāk kāpušas, sasniedzot jaunus rekordus, un šobrīd pārsniedz 200 Eur/MWh - vairāk nekā 15 reizes vairāk, nekā pirms pandēmijas. Sankciju pastiprināšanas gadījumā, pārtraucot Krievijas enerģijas tirgus eksporta apjomus uz Eiropu - Krievijas ekonomikas galveno balstu un centrālo kara finansēšanas avotu, saskarsimies ar izaicinājumiem, taču nebūsim vieni. 

 

Risinājumi ekstremāla dabasgāzes cenu pieauguma gadījumā

Šādā gadījumā risinājumus būtu jāmeklē visai Eiropai - Krievija nodrošina ap 40% no visa reģiona gāzes importa. Lielāks pieprasījums pēc citu valstu ražotās gāzes nozīmētu augstāku cenu. Bažas par Krievijas gāzes piegāžu pārtraukšanu jau šobrīd daļēji atspoguļojas Eiropas biržu cenās gāzei. Atteikšanās no Krievijas gāzes, būtiska gāzes plūsmu mazināšanās vai vienkārši ārkārtīgi augsta cena tuvākā gada laikā var nozīmēt, ka būs jādomā par patēriņa mazināšanu. Ļoti iespējams, ka ekstremāla dabasgāzes cenu pieauguma gadījumā iedzīvotājus komunālo maksājumu segšanai balstīs valdība. Otrreizējie efekti no augstākām energoresursu cenām atspoguļosies arī augstākās pakalpojumu cenās. Arī ražotāji, visticamāk, centīsies ražošanas izmaksu kāpumu vismaz daļēji pārnest uz pircēju.

 

Cenu pieaugums izejmateriālu grupām no Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas

Sankciju un kara rezultātā pasaulē pieaug cenas arī citām izejmateriālu grupām, kuru eksportētājvalstu augšgalā atrodas Krievija, Baltkrievija un Ukraina. To skaitā ir graudaugi, īpaši kukurūza un kvieši, kā arī dažādi metāli. Šis cenu kāpums pēc kāda laika atspoguļosies pārtikas un citu preču ražošanas izmaksās un pēc tam arī veikalu plauktos. 

Lielu daļu minerālmēslojuma Latvijā importējam no Krievijas. Ja šis imports apstājas un neizdodas atrast citus piegādātājus, tad, iespējams, mēslojums būs jālieto taupīgāk, 

kas nozīmē mazāku lauksaimniecības ražu potenciālu. Cenas mēslojuma līdzekļiem bija pieaugušas jau pirms kara Ukrainā, un nesenie notikumi tās turpina audzēt. Attiecīgi pārtikas cenu inflācija būs lielāka, nekā novērots pēdējo mēnešu laikā. Arī piegādes ķēžu saspīlējumi tik drīz neatslābs, kas turpinās balstīt cenu augšupeju ne tikai pārtikai, bet arī dažādām nepārtikas precēm.

 

“Šī gada sākumā Swedbank prognozēja, ka inflācija 2022.gadā sasniegs 6,5% un gada otrajā pusē cenu pieaugums atslābs. Lai gan nenoteiktība joprojām ir augsta, ir skaidrs, ka 

pēdējo nedēļu notikumu ietekmē cenu līmeņa pieaugums šogad būs vēl straujāks un noturīgāks,” 

rezumējot teic ekonomiste Laura Orleāne. 

 

Savukārt analītiķe Ieva Šnīdere norāda: “Sagaidāms, ka tuvākajos mēnešos cenu izmaiņas būtiski pārsniegs sezonālo svārstību līmeni. Galvenā ietekme uz cenu pārmaiņām joprojām būs saistīta ar pasaules cenu kāpumu energoresursiem un pārtikai, ko lielā mērā ietekmēs ģeopolitiskā spriedze reģionā saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā. Sagaidāma arī to pakārtotā ietekme uz rūpniecības preču un pakalpojumu cenām. Paredzams, ka 2022.gadā kopumā vidējā gada inflācija būs būtiski augstāka par 2021.gadā vēroto.”