No jūlija mājsaimniecībām palielināsies dabasgāzes cenas un kopējais maksājums

No šā gada 1. jūlija mājsaimniecībām, kas iegādājas dabasgāzi pēc regulētā tarifa, stāsies spēkā jaunas dabasgāzes cenas un mainīsies arī kopējais maksājums, portālu Jauns.lv informēja uzņēmumā AS "Latvijas Gāze" (LG).
Gaidāms pamatīgs cenu kāpums.

FOTO: Shutterstock.com

Gaidāms pamatīgs cenu kāpums.

Mājsaimniecībām, kuras patērē līdz 250 kubikmetriem dabasgāzes gadā, diferencētais tirdzniecības gala tarifs ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli 2021.gada otrajam pusgadam pieaugs par 43,1% - no 0,49949 eiro par kubikmetru līdz 0,71472 eiro par kubikmetru, bet mājsaimniecībām, kuras patērē no 250 līdz 500 kubikmetriem dabasgāzes, gala tarifs kāps par 25% - no 0,46328 eiro par kubikmetru līdz 0,57912 eiro par kubikmetru, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
 

Vienlaikus mājsaimniecībām, kuras patērē no 500 līdz 25 000 kubikmetru dabasgāzes gadā, gala tarifs palielināsies par 38,5% - no 0,30084 eiro kubikmetrā līdz 0,41668 eiro kubikmetrā.

 

Tāpat pieaugs sadales sistēmas pakalpojuma tarifa fiksētā daļa, atkarībā no atļautās slodzes tai palielinoties robežās no 11,9% līdz 52,8%.
 

Proti, sadales pakalpojuma fiksētā maksa ar PVN par atļauto slodzi līdz sešiem kubikmetriem stundā pieaugs par 52,8% - no 2,14 eiro mēnesī līdz 3,27 eiro mēnesī, maksa par atļauto slodzi no 6,1 līdz 10 kubikmetriem stundā palielināsies par 12,1% - no 8,02 eiro mēnesī līdz 8,99 eiro mēnesī, maksa par atļauto slodzi no 10,1 līdz 16 kubikmetriem stundā augs par 11,9% - no 12,83 eiro mēnesī līdz 14,36 eiro mēnesī, maksa par atļauto slodzi no 16,1 līdz 25 kubikmetriem stundā augs par 12% - no 19,57 eiro mēnesī līdz 21,91 eiro mēnesī, kā arī par atļauto slodzi no 25,1 līdz 40 kubikmetriem stundā maksa palielināsies par 12% - no 29,06 eiro mēnesī līdz 32,55 eiro mēnesī.

2021. gada otrajā pusgadā dabasgāzes tirdzniecības gala tarifi mājsaimniecībām atkarībā no patēriņa pieaugs par 1-2 eiro centiem par katru patērēto kilovatstundu (kWh), iekļaujot pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli, ja dabasgāze tiek izmantota kā kurināmais, atklāja "Latvijas gāzes" pārstāvji.

 

Izmaiņas ir saistītas gan ar dabasgāzes cenu pieaugumu globālajos tirgos, gan ar sadales sistēmas operatora AS “Gaso” pakalpojumu tarifa grozījumiem, ko vēl šā gada 30. aprīlī apstiprināja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Šāds tarifu paaugstinājums uzņēmumam nepieciešams, lai turpinātu modernizēt infrastruktūru.

No 1. jūlija gala tarifs par patērētās dabasgāzes kWh 1. grupai (patēriņš līdz 2 635 kWh / gadā) jeb mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto ēst gatavošanai, būs 0,0678226 EUR/kWh, 2. grupai (gada patēriņš 2 635 kWh – 5 269 kWh) jeb mājsaimniecībām, kas izmanto dabasgāzi ūdens uzsildīšanai, - 0,0549548 EUR / kWh, 3. grupai (gada patēriņš 5 269 kWh – 263 450 kWh) jeb mājsaimniecībām, kas izmanto dabasgāzi apkurei – attiecīgi 0,0395400 EUR / kWh.

Savukārt fiksētā maksa par dabasgāzes sadali būs 3,27 eiro mēnesī, tai skaitā PVN. Tā, piemēram, mājsaimniecībai, kas izmanto dabasgāzi ēdiena gatavošanai un patērē 4 m3 mēnesī, vidējais ikmēneša maksājums būs aptuveni 6,12 eiro.

 

Reklāma
Reklāma

“Dabasgāzes cenas nosaka brīvais tirgus, proti, cenas svārstās atkarībā no globālās situācijas. Tirgotāji seko tām līdzi un atbilstoši veido savu cenas politiku. Savukārt “Latvijas Gāze” kā publiskais tirgotājs mājsaimniecībām pārskata cenas divas reizes gadā atbilstoši SPRK apstiprinātajai metodikai,” skaidro LG Vairumtirdzniecības departamenta vadītājs Jānis Kalējs.

Ja 2020. gada vasarā LG, pamatojoties uz minēto metodiku un tirgus situāciju, varēja samazināt dabasgāzes cenas līdz pēdējos 12 gados zemākajam līmenim, tad šogad cenas diemžēl pieaugs.

Pēdējos 12 mēnešos dabasgāzes cenas par megavatstundu starptautiskajā tirgū pieaugušas aptuveni četras reizes, sasniedzot gandrīz 25 eiro par megavatstundu. Taču, neskatoties uz to, LG ir spējusi saglabāt mājsaimniecībām dabasgāzes cenu 20,25 eiro par megavatstundu līmenī, kas ir aptuveni 20% zemāka nekā šā brīža faktiskā iepirkuma cena.

Dabasgāzes cenas pieaugums starptautiskajos tirgos saistīts ar vairākiem notikumiem Eiropā. Pēdējā ziema visā Eiropā bija salīdzinoši aukstāka nekā citus gadus, tāpēc pieauga gāzes patēriņš. Turklāt arī pavasaris nebija tik silts. Līdz ar to pašlaik Eiropas gāzes krātuvēs ir novērojams zemākais dabasgāzes līmenis pēdējos trīs gados, kas rada pastiprinātu pieprasījumu pēc dabasgāzes iesūknēšanas ziemas sezonai, palielinot pieprasījumu un attiecīgi arī dabasgāzes cenas. Dabasgāzes tirgu ietekmē arī ģeopolitiskā situācija.

 

“Tomēr neskatoties uz iepirkuma cenas izmaiņām, dabasgāze joprojām ir viens no izdevīgākajiem un ērtākajiem energoresursiem. Piemēram, salīdzinājumā ar granulām, nav jādomā par kurināmā uzglabāšanu un regulāru tvertnes papildināšanu,” piebilda Kalējs.

Jāatgādina, ka kopējo dabasgāzes maksājumu mājsaimniecībām veido piecas komponentes – dabasgāzes cena, ko ietekmē resursa cenas svārstības pasaules tirgos un kas tiek aprēķināta atbilstoši SPRK apstiprinātajai metodikai, maksa par pārvades pakalpojumiem, ko aprēķina un ar SPRK saskaņo AS “Conexus Baltic Grid”, sadales operatora pakalpojumi, kur tarifus aprēķina un ar SPRK skaņo AS “Gaso”, kā arī akcīzes un pievienotās vērtības nodoklis, ko regulē valsts.

“Ņemot vērā šīs pārmaiņas vairākās  maksājuma komponentēs, LG saviem aptuveni 400 tūkstošiem klientiem – mājsaimniecībām - no jūlija līdz septembrim izsūtīs vēstules ar jaunām izlīdzinātā maksājuma summām. Tā mēs informēsim klientus, kā rīkoties, lai neveidotos būtiskas starpības starp aprēķināto un samaksāto summu, saņemot nākamo gada pārskatu. ” informē LG Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča.

Viņa arī atgādināja, ka precīzākai dabasgāzes patēriņa uzskaitei, LG aicina savus klientus ziņot skaitītāju rādījumu gan jaunajā LG klientu portālā, gan ar īsziņas starpniecību no šā gada 16. jūnija līdz 1.jūlijam (ieskaitot).Klientu ērtībai no jūnija LG tīmekļa vietnē varēs ātri un ērti iesniegt rādījumu bez reģistrācijas, norādot abonenta numuru.