Pasaulē atzīmē Starptautisko bērnu tiesību aizsardzības dienu

Šodien visā pasaulē atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, kuras laikā iedzīvotājiem tiek atgādināts par pienākumu sargāt savu un citu bērnu drošību, informēja Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš.

FOTO: Shutterstock.com

Bērniem veltīta diena dažādās valstīs tiek atzīmēta dažādos datumos. Tās aizsākumi meklējami 1925.gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai. Kopš 1950.gada Starptautisko bērnu aizsardzības dienu lielā daļā pasaules valstu atzīmē 1.jūnijā.  

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) norāda, ka šogad Starptautisko bērnu aizsardzības dienu atzīmē laikā, kad slēgtas skolas un bērnudārzi, kā rezultātā dzīve mainījusies arī bērniem, kuri pēdējos divus mēnešus lielāko daļu laika bijuši spiesti pavadīt mājās, vienīgo atbalstu saņemot no vecākiem.

"Šajā laikā visvairāk var novērtēt ģimeniskās saites un pārdomāt vērtības, kas veido vecāku un bērnu attiecības. Pieaugušo uzdevums ir rūpēties, lai bērni justos pasargāti, droši un mīlēti arī tad, kad dzīve atgriezīsies ierastajā ritmā," sagaidot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu uzsver ministre.

Tādējādi tiek atgādināts, ka situācijās, kad konstatēti bērnu tiesību pārkāpumi, katram ir pienākums ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai. Bērniem ir arī iespējams bez maksas sazināties ar Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116111 psihologiem un saņemt konsultāciju par bērnus interesējošajiem jautājumiem.

Ikvienam bērnam, kas ir spējīgs formulēt savu viedokli, jānodrošina tiesības brīvi to paust visos jautājumos, kas viņu skar, turklāt bērna viedoklim jāpievērš pienācīga uzmanība atbilstoši bērna vecumam un brieduma pakāpei, skaidro ministrijā.

Reklāma
Reklāma

2019.gadā Latvijā reģistrēti 18 589 bērni, kas ir par 725 mazāk nekā 2018.gadā. Tikmēr pagājušā gada sākumā aptuveni 359 000 jeb 18,7% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem.

2019.gada sākumā no visiem bērniem, kas ir vecumā līdz 17 gadiem, 185 tūkstoši bija zēni un 174 tūkstoši meitenes. Tikmēr aizvadītajā mācību gadā 322,2 tūkstoši iedzīvotāju mācījās vispārizglītojošajās skolās, profesionālajās un augstākajās izglītības iestādēs, no tiem 64,5% jeb 207,9 tūkstoši bija vecumā līdz 17 gadiem.

2017. līdz 2018.gada mācību gada sākumā pirmsskolas izglītībā iesaistījās 96,6 tūkstoši bērnu, kas ir augstākais rādītājs pēdējo gadu laikā.