Paplašina COVID-19 skarto valstu sarakstu, no kurām atgriežoties, jāievēro īpaši piesardzības pasākumi

No 7. marta, tiks paplašināts COVID-19 skarto valstu saraksts, uz kurām ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi. Ņemot vērā izmaiņas epidemioloģiskajā situācijā, gadījuma definīcijā jeb rīcības kārtībā pie aizdomām par COVID-19 tiek iekļauta visa Itālija. Šādu lēmumu pieņēma Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē.

FOTO: Shutterstock.com

Tas nozīmē, ka analīzes uz COVID-19 personai tiks veiktas, ja viņa būs atgriezusies no:  

  • Itālijas,
  • Ķīnas,
  • Dienvidkorejas,
  • Irānas,
  • Japānas
  • Singapūras


Turklāt 4 dienu laikā būs parādījušies gripai līdzīgi simptomi. Ņemot vērā risku saslimt, Veselības ministrija aicina cilvēkus uz šīm valstīm nedoties. Jāņem vērā arī tas, ka pēc atgriešanās no minētajām valstīm bērnam 14 dienas būs jāpavada mājās karantīnā.
 

Ārlietu ministrija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un rūpīgi izvērtēt ceļojuma nepieciešamību arī uz ASV un Kazahstānu, liecina Ārlietu ministrijas paziņojums mājaslapā. Tāpat Ārlietu ministrija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un rūpīgi izvērtēt ceļojuma nepieciešamību uz Spāniju, Franciju, Vāciju, Lielbritāniju, Itāliju, Gruziju, Izraēlu un Turciju.


Papildus VOMK lēma, ka laboratoriskas analīzes uz COVID-19 tiks veiktas visiem pacientiem ar smagiem akūtas respiratorās infekcijas simptomiem, kuri atrodas intensīvajā terapijā.

Vienlaikus, lai cilvēkiem analīžu veikšana būtu ērtāka, no rītdienas laboratorisko izmeklējumu paraugu noņemšanai aizdomu gadījumos par saslimšanu ar COVID-19 pie pacienta mājās visā Latvijā dosies Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķu brigāde vai ārstniecības personas no SIA “Centrālā laboratorija”.  

Reklāma
Reklāma

 

Iedzīvotājiem, kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās no COVID-19 uzliesmojuma skartajām teritorijām parādās saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz 113.Iedzīvotājiem, kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās no COVID-19 uzliesmojuma skartajām teritorijām parādās saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz 113. Šādi jārīkojas arī cilvēkiem, kuri ir noteikti par kontaktpersonām ar COVID-19 infekcijas slimnieku un kuriem 14 dienu laikā parādās saslimšanas simptomi (kontaktpersonas nosaka SPKC epidemiologs). NMPD nodos izsaukumu savai mediķu brigādei vai laboratorijas speciālistam, kuri pie pacientiem uz mājām dosies ar laboratorijas automašīnu un tāpat kā NMPD mediķi lietos aizsargtērpu. 

NMPD direktore Liene Cipule uzsvēra, ka, piesaistot Centrālāa laboratorijas speciālistus, analīžu paraugu noņemšana aizdomu gadījumos par jauno vīrusu kļūst efektīvāka un pacientam ērtāka. Tā iespējams nodrošināt, ka ne vien galvaspilsētā, bet visā Latvijā analīžu paraugu noņemšana tagad var notikt pacienta dzīvesvietā. 

Analīžu paraugu noņemšanu pacienta dzīvesvietā veiks tad, ja COVID-19 slimībai raksturīgie simptomi nebūs izteikti. Nopietnos gadījumos analīžu veikšanai pacienti ar NMPD mediķu brigādi tiks nogādāti uz sekojošām slimnīcām: Rīgā – uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru “Latvijas Infektoloģijas centrs” un Bērnu klīniskā universitātes slimnīcu, bet reģionos – Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu Ventspilī, Liepājas reģionālo slimnīcu, Vidzemes slimnīcu, Daugavpils reģionālo slimnīcu un Rēzeknes slimnīcu.