No 2020. gada oktobra cigaretes veikalos vairs neredzēs, tās pircēju acīm būs apslēptas

Nākotnē mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumus nevarēs izlikt pircēju apskatei, bet tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapām, paredz šodien Saeimā pieņemtie grozījumi tabakas apriti regulējošā likumā.

 

Cīņa ar smēķēšanas atkarību Latvijā kļūst arvien sīvāka.

FOTO: Shutterstock.com

Cīņa ar smēķēšanas atkarību Latvijā kļūst arvien sīvāka.

Šādas izmaiņas stāsies spēkā no 2020.gada oktobra. Grozījumi paredz, ka mazumtirdzniecībā smēķēšanas produktus ir aizliegts izvietot tā, ka pircēji tos var redzēt, informē Saeimas Preses dienestā. Šī norma attieksies uz tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm, kā arī šo produktu preču zīmēm. Lai nodrošinātu pircējiem informāciju par šo produktu pieejamību, veikalā pēc pircēja pieprasījuma būs pieejama informācijas lapa, kurā norādīts izstrādājuma nosaukums, tā cena un daudzums vienā iepakojuma vienībā.

"Smēķēšanas izraisītās onkoloģiskās, plaušu, sirds un asinsvadu, kā arī citas slimības ir biežs pāragras nāves un invaliditātes cēlonis. Ar šo likumu mēs turpinām jau iesākto Saeimas darbu pie smēķēšanas ierobežošanas, īpašu uzmanību pievēršot tieši jauniem cilvēkiem un atturot nesmēķētājus no šī kaitīgā ieraduma uzsākšanas. Soli pa solim mums jāstrādā, lai Latvija būtu veselīgāka valsts," uzsvēra Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP).

Nevajadzētu iedomāties, ka šīs izmaiņas pēkšņi pārmācīs rūdītus smēķētājus; šo normu atzinīgi vērtēju tāpēc, ka bērniem jau no mazām dienām jārāda, ka tabakas izstrādājumi nav pašsaprotama lieta.

Šos likuma grozījumus atzinīgi vērtē arī Latvijas vecāku organizācija Mammamuntetiem.lv. "Nevajadzētu iedomāties, ka šīs izmaiņas pēkšņi pārmācīs rūdītus smēķētājus; šo normu atzinīgi vērtēju tāpēc, ka bērniem jau no mazām dienām jārāda, ka tabakas izstrādājumi nav pašsaprotama lieta. Šobrīd situācija ir šāda: iepirkuma grozā vecāki ieliek maizi, pienu un cigaretes. Tas rada sajūtu, ka cigaretes ir tikpat normāla ikdienas sastāvdaļa, kāda ir, piemēram, piens un maize," komentē vecāku organizācijas Mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. 

Jaunā norma neattieksies uz beznodokļu tirdzniecības veikaliem, starptautiskajos reisos iesaistītajiem kuģiem, kā arī specializētajiem smēķēšanas produktu veikaliem, kas atrodas konstruktīvi nodalītās telpās un aprīkoti ar atsevišķu ieeju, kuros preces un preču zīmes ārpus šīs tirdzniecības vietas nav redzamas.

Priekšlikums par cigarešu paslēpšanu no pircēju acīm galvenokārt ir vērsts uz jauniešu auditoriju un cilvēkiem, kuri ir atmetuši vai vēlas atmest smēķēšanu. Līdzīgi tabakas pieejamības ierobežojumi jau ieviesti vairākās citās Eiropas valstīs.

 

Reklāma
Reklāma

Priekšlikums par cigarešu paslēpšanu no pircēju acīm galvenokārt ir vērsts uz jauniešu auditoriju un cilvēkiem, kuri ir atmetuši vai vēlas atmest smēķēšanu. 

Vienlaikus likuma grozījumi paredz, ka tabakas izstrādājumu un citu smēķēšanas produktu un ierīču iepakojuma noformējumā nedrīkstēs izmantot Latvijas valsts simbolus, kā arī fizisku personu un animācijas tēlu attēlojumus. Aizliegums attieksies uz šo produktu jebkādu ārējo iepakojumu, un tā noformēšanā nedrīkstēs izmantot, piemēram, valsts karogu, attēlus ar atpazīstamām personām vai animācijas filmu varoņu tēliem.

Likuma izmaiņas rosinātas, jo saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas Vispārējās konvencijas par tabakas uzraudzību vadlīnijām smēķēšanas produktu un ierīču popularizēšana ir viena no reklāmas un produktu veicināšanas formām, kas ir aizliedzama.

Stingrākus tabakas izstrādājumu aprites ierobežojumus paredz grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā.

Plānots, ka grozījumi, kas paredz, ka tabakas izstrādājumus nevarēs izlikt pircēju apskatei un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, stāsies spēkā 2020.gada 1.oktobrī, savukārt pārējās likuma izmaiņas - 2019.gada 1.jūlijā.

 

No portāla Jauns.lv