Gripas epidēmija ir beigusies. No gripas izraisītām komplikācijām miruši 22 cilvēki


Slimību profilakses un kontroles centra  statistikas dati liecina, ka pēdējo divu nedēļu laikā (2015. gada 12. nedēļā un 13. nedēļā) pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs pēc medicīniskās palīdzības gripas gadījumos, nevienā no gripas monitoringā iesaistītajām teritorijām nebija pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

FOTO: Shutterstock.com

Līdz ar to Slimību profilakses un kontroles centrs paziņo par gripas epidēmijas beigām, saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 21. novembra noteikumu Nr.948 „Noteikumi par gripas pretepidēmijas pasākumiem” 81. punktā noteikto.


Nacionālais veselības dienests informē, ka līdz ar gripas epidēmijas noslēgumu valsts pārtrauc apmaksāt ģimenes ārsta mājas vizīti pie pacientiem ar gripas saslimšanu.  Šis nosacījums neattiecas uz iedzīvotājiem, kuriem vienmēr tiek nodrošinātas valsts apmaksātas ģimenes ārsta vizītes (piemēram, bērniem vecumā līdz 18 gadiem, I grupas invalīdiem u.c. pacientu grupām).


Šīs sezonas gripas epidēmiju, salīdzinot ar iepriekšējām sezonām, var raksturot kā vidējās intensitātes epidēmiju. Gripas epidēmiskā izplatība tika novērota jau janvāra sākumā un maksimālo līmeni saslimstība sasniegusi janvāra beigās, kas bijis par dažām nedēļām ātrāk nekā parasti. Epidēmijas ilgums šajā sezonā atbilst vidējiem rādītājiem. Arī šajā sezonā cirkulēja vairāki gripas vīrusi - sezonas sākumā dominēja A tipa gripas vīrusi, kas izraisīja visintensīvāko saslimstību, un epidēmijas beigās – B tipa gripas vīrusi.  Kā parasti, arī šajā sezonā vairāk ar gripu slimoja bērni līdz 14 gadu vecumam. Tomēr smagāk epidēmija skāra gados vecākus cilvēkus.


Arī šajā gripas sezonā tika reģistrēti nāves gadījumi gripas slimniekiem. Līdz šim reģistrēti 22 nāves gadījumi, galvenokārt gados veciem cilvēkiem un pacientiem ar hroniskām saslimšanām, kuri nebija vakcinējušies pret gripu. Šajā gripas sezonā, līdzīgi kā iepriekšējos gados, imunizācijas līmenis pret gripu joprojām ir ļoti zems - pret gripu vakcinējušies mazāk nekā 1% Latvijas iedzīvotāju.  


Pēdējo nedēļu laikā pieaugusi respiratorisincitiālā vīrusa izplatība, kas izraisa gripai līdzīgas saslimšanas, īpaši bērniem, izraisot iekaisumu bronhiolās un plaušās. Parasti šī vīrusa epidēmiskā izplatība tiek novērota rudens-ziemas mēnešos pirms gripas epidēmijas sākuma. Slimo ne tikai mazi bērni un skolēni, bet arī pieaugušie un vecie cilvēki.

SPKC atgādina – tas, ka beigusies gripas epidēmija nenozīmē, ka vīrusi necirkulē, tāpēc jāturpina gripas profilakses pasākumi. Lietojiet veselīgu uzturu, kas satur svaigus dabīgos produktus, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, bieži mazgājiet rokas (katru reizi pārnākot no āra, pirms ēšanas, pirms pieskaršanās sejai), regulāri vēdiniet telpas (gan mājās, gan izglītības iestādēs un darba vietā), un veiciet mitro uzkopšanu, kā arī pagariniet uzturēšanās laiku svaigā gaisā – ejot pastaigās un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm ārpus telpām.

 

 

Reklāma
Reklāma