Aicinājums palīdzēt samazināt Latvijas vīriešu mirstību

Arī šajā gadā Starptautiskajā Tēvu dienā ,14. septembrī Rīgas kanālā notiks labdarības akcija “Pīļu skrējiens”, kuru rīko Latvijas Urologu asociācija un vīriešu organizācija “Round Table Latvia” un atbalsta virkne uzņēmumu un sabiedrībā zināmu cilvēku, tā vēlreiz uzsverot ģimenes lomu un atbalstu vīriešu veselības saglabāšanā un uzlabošanā. Portālā Ziedot.lv projektā “Pīļu skrējiens” ziedotie līdzekļi tiks novirzīti Latvijas vīriešu informēšanai un izglītošanai, kā arī urologu pieejamības uzlabošanai Latvijas reģionos.

Pīlīšu pārdošanā savāktā nauda tiks izlietota, lai informētu Latvijas vīriešus par uroloģiska rakstura saslimšanām, to savlaicīgas diagnostikas nepieciešamību, kā arī ārstēšanas iespējām.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Pīlīšu pārdošanā savāktā nauda tiks izlietota, lai informētu Latvijas vīriešus par uroloģiska rakstura saslimšanām, to savlaicīgas diagnostikas nepieciešamību, kā arī ārstēšanas iespējām.

„Pīļu skrējiens”, pasaulē zināms kā „DUCK RACE”, Latvijā notiks jau otro gadu un pasākuma būtība ir sekojoša: cilvēki tiek aicināti iegādāties numurētas vannas pīlītes pret ziedojumu. Pasākuma dienā visas sacensību dalībnieces pīlītes vienlaicīgi tiks izbērtas kanālā, kur tās uzsāks straumes nestas sacensības. Pirmās 10 pīlītes, kuras nonāks finišā, būss uzvarētājas, un to īpašnieki saņems interesantas balvas no psākuma atbalstītājiem. Savukārt pīlīšu pārdošanā savāktā nauda tiks izlietota, lai informētu Latvijas vīriešus par uroloģiska rakstura saslimšanām, to savlaicīgas diagnostikas nepieciešamību, kā arī ārstēšanas iespējām. Tāpat ziedotie līdzekļi tiks novirzīti urologu pieejamības uzlabošanai Latvijas reģionos.

„Pīļu skrējiens” arī šogad notiks Rīgas kanāla posmā no Latvijas Nacionālās operas līdz Brīvības piemineklim.

„Pīļu skrējiens” arī šogad notiks Rīgas kanāla posmā no Latvijas Nacionālās operas līdz Brīvības piemineklim. Veselīgā ģimenē tēva lomai ir ļoti liela nozīme un, ņemot vērā to, ka Latvijas vīriešu veselības rādītāji ar katru gadu pasliktinās, LUA šajā dienā vēlas pievērst minētajai problēmai pastiprinātu uzmanību.

 

Pīlītes tiek izplatītas caur dažādām labdarības organizācijām:

  • „Round Table” (starptautiska vīriešu nevalstiska organizācija);

  • „Ladies Circle” (starptautiska sieviešu nevalstiska organizācija);

  • „Rotari”;

  • „Lions club”;

  • „Ziedot.lv”.

Tāpat tās būs iespēja iegādāties pasākuma norises vietā. Vienas pīlītes cena būs 5 EUR, un visa to pārdošanā savāktā nauda tiks novirzīta izvirzītajam labdarības mērķim. Katrai pīlītei piešķirtais unikālais numurs pīlītes pircējam noteikti jāsaglabā.

Par pērn „Pīļu skrējienā” saziedotajiem līdzekļiem noorganizētas bezmaksas analīzes un izbraukuma urologa konsultācijas vīriešiem kāda no Latvijas lauku rajoniem.

Aicinām arī Jūs kļūt par daļu no labdarības pasākuma, kas liktu vīriešiem un viņu tuvajiem vairāk aizdomāties par situācijas nopietnību. Šeit nav vietas lepnumam, aizspriedumiem un stereotipiem, jo, diemžēl, statistikas dati Latvijā vēl ar vien ir šokējoši.

Par situāciju Latvijā

Pērn vīriešiem Latvijā agrīnā stadijā diagnosticēto prostatas un citu vēža formu gadījumu skaits ir pieaudzis. Statistika šajā ziņā vēl arvien ir nepielūdzama – ar prostatas vēzi vien vidēji ik dienas Latvijā mirst kāds vīrietis, vēl simtos mērāmi vīriešu nāves gadījumi, ko izraisījušas citas ielaistas, bet šodien ārstējamas slimības.

 

Publiski pieejamie dati liecina, ka 2013. gadā Latvijā ar prostatas vēzi miruši 368 vīrieši, savukārt tas diagnosticēts 910 jauniem pacientiem, tostarp no tiem tikai 11% jeb 99 vīriešiem tas konstatēts agrīni - I stadijā, tātad ar maksimālu iespēju atveseļoties. Sēklinieku vēzis diagnosticēts 36 jauniem pacientiem, no kuriem tikai pusei vīriešu tas konstatēts I stadijā. No nieru vēža miruši 105 vīrieši, no urīnpūšļa vēža – 164.

 

Reklāma
Reklāma

“Diemžēl, tiklīdz mēs panākam pozitīvu dinamiku izmeklējumu un ārsta apmeklējumu jomā, mēs nonākam pie citām problēmām. Daudzi vīrieši ārstēšanu vienkārši nevar atļauties, ārstu kapacitāte ir ierobežota un viens no iemesliem, nenoliedzami, ir šobrīd tik plaši apspriestais finansējums veselības aprūpei. Tai pat laikā, savlaicīgi atrodot slimību un audzēju izoperējot vai izārstējot pirmajā stadijā, tas izmaksā lētāk kā valstij, tā pašam pacientam,” stāsta urologs, medicīnas zinātņu doktors, asociētais profesors un Latvijas Urologu asociācijas prezidents Egils Vjaters.

 

Iemesli, kāpēc vīrieši, iespējams, ir kūtrāki ārstu apmeklēšanā, ir gan nezināšana un sabiedrībā valdošie stereotipi, gan arī nepacietība un nevēlēšanās gaidīt rindās. Daudzi esot cerējuši, ka komplikācijas pāries. Daudzi nevēlas tērēt trūcīgo ģimenes budžetu savām vajadzībām, jo pat pacientu iemaksas, apmeklējot ģimenes ārstu un speciālistu, lielai daļai nav pa kabatai. Citi tik daudz strādā, ka neatrod laiku, lai konsultētos ar ārstu. Ja vīrietis ir vientuļš, viņu neapciemo bērni un mazbērni, motivācija rūpēties par savu veselību ir pavisam zema. Protams, sava nozīme ir arī urologu trūkumam, īpaši atsevišķos Latvijas reģionos, liecina urologu novērojumi.

 

Lai saglabātu iepriekš minēto, pozitīvo tendenci, Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar starptautiskas vīriešu organizācijas “Round Table” pārstāvjiem Latvijā arī šajā gadā veic virkni aktivitāšu, kuru mērķis ir veicināt vīriešu atbildību par savu veselību un dzīvību ģimenes, bērnu un mazbērnu priekšā, kā arī pamudinātu sievas, māsas, mātes un meitas pievērst uzmanību tam, vai vīrietim, kurš ir blakus, gadījumā nav nepieciešams atbalsts un iedrošinājums veikt veselības pārbaudes.

“Pīļu skrējiens” Latvijā notiks 14. septembrī, Starptautiskajā Tēvu dienā, tā vēlreiz uzsverot ģimenes lomu un atbalstu vīriešu veselības saglabāšanā un uzlabošanā.

Arī šajā gadā notiks labdarības akcija “Pīļu skrējiens”, kura rīkošanu atbalsta vīriešu organizācija “Round Table Latvia”, virkne uzņēmumu un sabiedrībā zināmu cilvēku. “Pīļu skrējiens” Latvijā notiks 14. septembrī, Starptautiskajā Tēvu dienā, tā vēlreiz uzsverot ģimenes lomu un atbalstu vīriešu veselības saglabāšanā un uzlabošanā. Portālā Ziedot.lv projektā “Pīļu skrējiens” ziedotie līdzekļi tiks novirzīti Latvijas vīriešu informēšanai un izglītošanai, kā arī urologu pieejamības uzlabošanai Latvijas reģionos.

 

Latvijas Urologu asociācija atgādina, ka urologu nepieciešams apmeklēt regulāri un veikt nozīmētās analīzes, tostarp PSA jeb prostatas specifiskā antigēna līmeņa pārbaudi asinīs sākot no 50 gadu vecuma, tomēr, ja ģimenē kāds slimojis ar vēzi, nepieciešams pie ārsta doties jau agrāk - 45 gadu vecumā. Tas nepieciešams, jo izteikti simptomi ir tikai daļai saslimšanu. Savukārt simptomi, kas liecina, ka nekavējoties jādodas pie ārsta, ir sūdzības par urinācijas traucējumiem (bieža, apgrūtināta urinācija u.c.), asins piejaukums urīnam, nierakmeņi vai erekcijas problēmas. Plašāka informācija atrodama oficiālajā Latvijas Urologu asociācijas mājas lapā www.uroweb.lv, sadaļā “Pacientiem”.

 

Plašākai uzziņai: Sabīne Zālīte, kampaņas koordinatore, 26198363