Vai zini, kura ir veselīgākā eļļa cepšanai? Tikai ir viens āķis

Cepts ēdiens nav iekļauts neviena uztura speciālista veselīgāko produktu sarakstā. Taču dažreiz vienkārši gribas kaut ko kraukšķīgu un eļļā ceptu- un varbūt ne gluži no karstā gaisa fritēšanas ierīces. Par laimi, izvēloties veselīgākās cepšanai paredzētās eļļas un pareizi tās lietojot, jūs varat pagatavot sev iecienītos kārumus gana veselīgā veidā.
Par vienu no veselīgākajām eļļām cepšanai tiek uzskatīta olīveļļa.

FOTO: Shutterstock.com

Par vienu no veselīgākajām eļļām cepšanai tiek uzskatīta olīveļļa.

Par vienu no veselīgākajām eļļām cepšanai tiek uzskatīta olīveļļa, bet tikai tad, ja tā tiek pareizi izmantota. Ir arī citas lieliskas alternatīvas, tostarp sojas eļļa un zemesriekstu eļļa, padomu portālām “Realsimple” iesaka funkcionālās un integratīvās dietoloģijas speciāliste Tamija Besta.

 

Faktors, kam jāpievērš uzmanība, ir konkrētās eļļas dūmu slieksnis. Tas parāda, līdz kādai temperatūrai eļļa nesāks dūmot, kas ir ļoti svarīgi, jo, pārkāpjot dūmu slieksni, eļļā veidojas organismam kaitīgi savienojumi.

 

Āķis – cepšanas temperatūra

 

Iespējams, esat dzirdējuši, ka olīveļļu nav ieteicams izmantot cepšanai, taču viss ir atkarīgs no tā, kā jūs to izmantojat. “Patiesība ir tāda, ka daudzi cilvēki eļļu cepšanai izmanto nepareizi, ļaujot tai uzkarst pārāk augstā temperatūrā,” saka dietoloģijas speciāliste. “Uzkarsējot eļļu virs tās dūmu punkta, eļļa reaģē ar skābekli. Kad cilvēki lieto uzturā pārtikas produktus, kas satur oksidētas eļļas, tie bojā organismu šūnu līmenī,” saka Tamija Besta.

 

Reklāma
Reklāma

Padoms: uzturiet cepšanas temperatūru ne augstāku par 180 grādiem. Pārtikas zinātnieki uzskata, ka tā ir īstā temperatūra, kas nodrošina lieliski apceptus ēdienus un novērš veselībai kaitīgu oksidēšanos.

 

“Cepot ēdienu pārāk zemā temperatūrā, eļļa var iesūkties ēdienā, padarot to taukainu, bet, cepot pārāk augstā temperatūrā, produkts var izžūt un tikt pakļauts veselībai kaitīgu oksidētu tauku daļiņu iedarbībai,” skaidro speciāliste.

 

Padoms, kas palīdzēs sekot līdzi eļļas temperatūrai: ja jums nav virtuves termometra, var izmantot koka karotes vai dakšas galu, ieliekot to uzkarsētajā eļļā. Ja ap to veidojas nelieli burbulīši, eļļa ir uzkarsusi nepieciešamajā temperatūrā. Ja eļļa sākusi burbuļot pannā, tā būs pārāk karsta, tāpēc pirms ēdiena pievienošanas vajadzētu samazināt cepšanas temperatūru.

 

Neizmanto jau reiz karsētu eļļu atkārtoti!

 

Ja pēc cepšanas palicis pāri daudz eļļas, svarīgi atcerēties, ka nebūtu vēlams to izmantot atkārtoti, jo tā var oksidēties un izraisīt organisma šūnu bojājumus, līdzīgi kā tas notiek, ja eļļai ļaujat uzkarst virs tās dūmu punkta. 

Saistītie raksti