Ko darīt, ja iemigšana sagādā raizes

Šķiet katram bijusi kāda reize, kad nu nekādi neizdodas iemigt, lai gan diena bijusi piesātināta un nogurums ir jūtams. Gana nepatīkama sajūta, vai ne? Un vēl trakāk, ja šādas situācijas atkārtojas. RigaBrain® smadzeņu treniņu centra speciālisti iesaka produktus, kurus ņemt talkā, ja iemigšana sagādā raizes.
Vai zināji, ka ķirši un arī valrieksti ir vieni no retajiem produktiem, kas dabiskā veidā satur melatonīnu jeb miega hormonu?

FOTO: Shutterstock.com

Vai zināji, ka ķirši un arī valrieksti ir vieni no retajiem produktiem, kas dabiskā veidā satur melatonīnu jeb miega hormonu?

1. Skābo ķiršu sula

Ķirši ir viens no retajiem produktiem, kas dabiskā veidā satur melatonīnu, ko dēvē arī par miega hormonu. 

Melatonīns ir bioloģiski aktīva viela, kas veidojas mūsu smadzenēs nakts laikā, tumsas ietekmē un regulē organisma miega un nomoda ciklu. Vakaros, pieaugot melatonīna koncentrācijai organismā, pieaug arī miegainība. 

Pats melatonīns organismā sintezējas no cita hormona – serotonīna, kas savukārt pastiprināti izdalās dienas laikā. Serotonīnu sauc arī par laimes hormonu, jo tas nodrošina labu garastāvokli un pozitīvu skatu uz dzīvi. Gan melatonīns, gan arī serotonīns veidojas no neaizvietojamās aminoskābes triptofāna.

 

2. Tītara gaļa

Tas ir viens no produktiem, kas bagāts ar triptofānu. Šķēlīte vārītas vai sautētas tītara krūtiņas neradīs arī pārāk lielu slodzi gremošanas sistēmai. To var uzlikt, piemēram, uz pilngraudu maizes vai apēst kopā ar nelielu porciju rīsu.

 

3. Zivis

Lielākā daļa zivju, īpaši laši, ātes un tunči, ir bagāti ar B6 vitamīnu, kas nepieciešams melatonīna sintēzei.

 

4. Piena produkti

Piens, tāpat kā jogurts, biezpiens un siers, ir triptofāna avots, turklāt satur arī kalciju. 

 

Atsevišķos pētījumos esot secināts, ka cilvēkiem ar kalcija trūkumu organismā ir arī grūtāk iemigt. 

Reklāma
Reklāma

 

Daudziem cilvēkiem ir tradīcija pirms gulētiešanas iedzert siltu pienu vai kādu no tā pagatavotu dzērienu un ar to saistās arī mīļas bērnības atmiņas, kas tāpat veicina labāku iemigšanu.

 

5. Pilngraudu produkti

Mieži, pilngraudu auzu pārslas, brūnie rīsi, kvinoja, griķi satur saliktos ogļhidrātus, kas nodrošina sāta sajūtu un arī nepārslogo gremošanas traktu, līdz ar to miegs nebūs traucēts un negribēsies nakts vidū lavīties pie ledusskapja. 

Tajos ir B grupas vitamīni un magnijs. Arī magnija trūkums tiek saistīts ar iemigšanas grūtībām. Pilngraudu produktus var lietot kopā ar pienu.

 

6. Banāni

Tie ir bagāti ar kāliju un magniju, kas ir dabiski muskuļu atslābinātāji. Banāni arī satur B6 vitamīnu, kas vajadzīgs miega hormona melatonīna sintēzei.

 

7. Valrieksti

Līdzīgi ķiršiem, arī valrieksti dabiskā veidā satur melatonīnu. Tajos ir arī labās taukskābes un citas vērtīgas vielas, kas vajadzīgas mūsu veselībai. Tā kā valrieksti ir kalorijām bagāti, dienā jāapēd pavisam nedaudz.

 

8. Turku zirņi (aunazirņi)

Labs kālija, magnija, olbaltumvielu un diētisko šķiedrvielu avots, atšķirībā no pelēkajiem zirņiem un pupām mazāk izraisa vēdera pūšanos.

Saistītie raksti