Vai tiešām jāēd sarkanās bietes, ja organismam trūkst dzelzs?

Šķiet, biešu nīdēju spilgtā iztēlē joprojām kavējas rīvētās bietes ar majonēzi un sabiedriskās ēdināšanas vinegrets. Tomēr šīs “sāpīgās” atmiņas nudien nav iemels atteikties no tik laba dārzeņa, uzsver “Mēness aptiekas” farmaceite Juta Namsone.
Sarkanās bietes piemājas dārziņos novāktas, un tagad ir īstais laiks tās pagatavot!

FOTO: Shutterstock.com

Sarkanās bietes piemājas dārziņos novāktas, un tagad ir īstais laiks tās pagatavot!

“Cik gan atsvaidzinoši gardas ir jaunās biešu lapiņas salātos un cik sātīgas ir ceptas bietītes!” saka J. Namsone. “Tomēr, ja ar šādu apetīti rosinošu iekārdināšanu ir par maz, varbūt palīdzēs fakti par to, kādu labumu biešu iekļaušana ēdienkartē var dot veselībai.”

 

Ko satur bietes?

Bietes satur gan organismam nepieciešamas minerālvielas, gan vitamīnus:

  • kāliju,
  • magniju,
  • dzelzi,
  • fosforu,
  • cinku,
  • šķiedrvielas,
  • C vitamīnu,
  • K vitamīnu,
  • B grupas vitamīnus,
  • folskābi,
  • antioksidantus.

“Ticēt senajam pieņēmumam par to, ka bietes jāēd, lai paaugstinātu dzelzs līmeni asinīs, gan īsti nav pamata. Šim nolūkam bietes nebūs pirmā izvēle, jo ievērojami vairāk dzelzs satur, piemēram, spināti," skaidro farmaceite. 

100 gramos biešu ir 0,9 mg dzelzs, savukārt tādā pašā daudzumā spinātu – 2,7 mg.

Dzirdēts, ka bietes mēdz lietot uzturā, lai uzlabtu sportisko sniegumu, arī aknu slimību profilaksei, ka to regulāra lietošana var mazināt muskuļu sāpes pēc fiziskās slodzes, ka bietes līdz pret augstu asinsspiedienu un citām slimībām, taču arī tam trūkst zinātnisku pierādījumu.

 

Brīvo radikāļu ķērāji

Tajā pašā laikā bietēm piedēvē pretiekaisuma, antikancerogēnu iedarbību, kā arī hepatoaizsardzības, hipotensijas un pat brūču dzīšanas īpašības. Pierādīts, ka tām piemīt augsta antioksidantu aktivitāte, ko bieži vien dēvē par brīvo radikāļu ķērājiem. 

Konstatēts arī, ka bietes satur ķīmiskas vielas, kas var samazināt tūsku un holesterīna līmeni asinīs. 

Iekļaujot bietes uzturā, var palielināt slāpekļa oksīda līmeni organismā. Slāpekļa oksīds labvēlīgi ietekmē asinsvadus, samazinot asinsspiedienu un atvieglojot fizisko aktivitāšu veikšanu.

 

Der zināt

Reklāma
Reklāma
  • Biešu sulas dzeršana dažas reizes dienā nākamajās 48 stundās pēc fiziskām aktivitātēm var samazināt muskuļu sāpes. 
  • Ja cilvēki ar sirds slimībām lieto biešu ekstraktu divas nedēļas, var samazināt kopējo holesterīna līmeni, zema blīvuma jeb “slikto” holesterīnu un triglicerīdus. 

 

Kam būtu jāizvairās?

Pastāv bažas, ka bietes var izraisīt zemu kalcija līmeni un nieru bojājumus, tomēr šāds kaitējums cilvēka organismam nav pierādīts, stāsta J. Namsone. 

 

Tiesa, ir dati par to, ka biešu iekļaušana uzturā pārāk lielā apjomā var pasliktināt veselības stāvokli, ja cilvēks jau sirgst ar kādu nieru slimību. Tāpat biešu lietošanā būtu jābūt piesardzīgiem cukura diabēta pacientiem, jo bietes satur daudz cukura un var pacelt tā līmeni.

Nav arī pietiekami daudz ticamas informācijas par to, vai bietes ir droši lietot terapeitiskos nolūkos grūtniecības un zīdīšanas laikā, tādēļ ieteicams ievērot piesardzību un mērenību. 

Dažiem biešu ēšana var izraisīt caureju vai biežāku vēdera izeju. Uzmanīgiem jābūt arī cilvēkiem ar specifiskām zarnu slimībām vai biešu nepanesību.

 

Svarīgi!

Ja ēstas bietes, gan urīnam, gan fēcēm var būt rozā vai sarkanīgā krāsa, taču par to nav jāuztraucas.

 

Pagatavo, kā vēlies!

Bietes uzturā būs labas gan svaigas, gan tvaicētas, gan ceptas vai pagatavotas kombinācijā ar citiem dārzeņiem, jo savas vērtīgākās īpašības tās tikpat kā nezaudēs.

Saistītie raksti