Atjaunoti veselīga uztura ieteikumi bērniem līdz 2 gadu vecumam

Veselības ministrijas speciālisti sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centra, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Latvijas Pediatru asociācijas, Latvijas Diētas ārstu asociācijas, Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācijas un Latvijas Uzturzinātnes speciālistu biedrības speciālistiem aktualizējuši veselīga uztura ieteikumus bērniem līdz 2 gadu vecumam.
Atjaunoti veselīga uztura ieteikumi bērniem līdz 2 gadu vecumam

FOTO: Shutterstock.com

Jaunie ieteikumi izstrādāti, balstoties uz Eiropas Bērnu gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura biedrības vadlīnijām zīdaiņu papilduzturam, kurās apkopoti jaunāko pētījumu dati.
Salīdzinot ar iepriekš izstrādātajiem un publicētajiem ieteikumiem (2003.gads), aktualizētajos ieteikumos detalizētāk aprakstīta zīdaiņu papilduztura ieviešana un piebarošanas uzsākšana, dažādu pārtikas produktu grupu (t.sk. iespējamu alerģisku produktu) ieviešanas secība bērna ēdienkartē un to optimālie daudzumi, kā arī apkopoti pārtikas produkti, kurus nebūtu ieteicams iekļaut bērnu līdz 2 gadu vecumam uzturā.

Ar aktualizētajiem ieteikumiem iespējams iepazīties Veselības ministrijas mājaslapā.

 

Veselīga uztura ieteikumi bērniem līdz divu gadu vecumam

Zīdainis no dzimšanas līdz 4–6 mēnešu vecumam saņem tikai mātes pienu (ekskluzīvā zīdīšana).
Zīdīšana, vadoties pēc bērna pieprasījuma, veicina piena veidošanos un izdalīšanos, tādēļ zīdiet bērnu ikreiz, kad viņš to vēlas(arī naktī):
• pirmajā dzīves nedēļā aptuveni ik pēc 1–3 stundām jeb līdz 12 reizēm diennaktī,
• 6 mēnešu vecumā – no 5 līdz 7 ēdienreizēm diennaktī. 

 

Papilduzturu zīdainim ieviesiet ne ātrāk kā 4 mēnešu un ne vēlāk kā 6 mēnešu vecumā. Paralēli papilduzturam turpiniet zīdīt bērnu vismaz līdz 1 gada vecumam, ja vēlaties, līdz 2 gadu vecumam vai ilgāk.
 
 Plānojot papilduztura ieviešanu zīdainim, svarīgi to uzsākt ne ātrāk par 17. un ne vēlāk par 26. dzīves nedēļu, lai veicinātu zīdaiņa pilnvērtīgu attīstību.
 

Produktus, no kuriem maziem bērniem visbiežāk ir alerģiskas reakcijas (govs piens, olas, zemesrieksti, zivis, kvieši, soja), ieviesiet zīdaiņa ēdienkartē līdz ar citiem pārtikas produktiem, bet iesākumā piedāvājiet tos pavisam nelielā daudzumā – sākot ar ¼ tējkarotes. 
 

Reklāma
Reklāma
 • Pirmais papilduzturs zīdainim ir dārzeņi vai graudaugu putra.
 • Kad zīdainis ir pieradis pie dārzeņiem un graudaugu putrām, uzturā pakāpeniski var iekļaut arī augļus.
 • Kad bērns ir pieradis pie pirmā papilduztura – dārzeņiem un graudaugu putrām, ēdienkartē iekļaujiet arī gaļu.
 • No 7 mēnešu vecuma zīdaiņa uzturā iekļaujiet zivis, olas, pākšaugus, riekstu un sēklu produktus.
 • Maizi zīdainim varat piedāvāt no 9 mēnešu vecuma.
 • Piena produktus zīdaiņa ēdienkartē ieviesiet pēc tam, kad uzturā ir ieviesti dārzeņi, augļi un ar dzelzi bagāti pārtikas produkti.
 • Ēdienreižu beigās vai starplaikos zīdainim piedāvājiet padzerties vārītu, atdzesētu ūdeni. Kamēr zīdainis saņem tikai mātes pienu, nav nepieciešams bērnam papildus dot padzerties ūdeni vai kādu citu dzērienu. 
   
  Papilduztura konsistence un biežums mainās līdz ar bērna vecumu.