Vai zini, kā kritiskā situācijā palīdzēt cietušajam? Skaidro eksperte

Atdzīvināšanas pasākumi būtu jāzina katram, jo nelaime var piemeklēt ikvienu un šādos brīžos katra sekunde var būt dzīvības vērta, atgādina ģimenes ārste Zane Zitmane.
Kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus spētu veikt vien 63% aptaujāto iedzīvotāju.

FOTO: Shutterstock.com

Kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus spētu veikt vien 63% aptaujāto iedzīvotāju.

Vairāk nekā puse spētu elpināt “no mutes mutē”

Vērtējot savas spējas kritiskā situācijā veikt cilvēka atdzīvināšanas pasākumus, tikai 63% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju sliecas domāt, ka viņi spētu veikt sirds masāžu un elpināšanu “no mutes mutē”. Tas secināms, izpētot “BENU Aptiekas” Veselības monitoringa datus, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju “SKDS”. 

Tikmēr 31% respondentu sliecās domāt, ka kritiskā situācijā atdzīvināšanas pasākumus viņi nespētu veikt, bet vēl 6% konkrētu viedokli sniegt nevarēja. 

Pirms atdzīvināšanas pasākumu veikšanas ir jāpārliecinās gan par savu, gan apkārtējo drošību. Pēc tam jāpārbauda cietušā samaņa, skaļi to uzrunājot un saudzīgi papurinot aiz pleciem, stāsta Zitmane.

 

Ja cietušais reaģē 

Jānodrošina poza, kas nerada draudus veselībai un dzīvībai. Ir jānoskaidro problēma un, ja nepieciešams, jāsniedz pirmā palīdzība, atkārtoti izvērtējot cietušā stāvokli.

 

Ja cietušais nereaģē

Jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam 113 vai 112, cietušais jānovieto uz muguras uz cietas un līdzenas virsmas un sirds masāžas vieta jāatbrīvo no apģērba. 

Netiešo sirds masāžu veic, uzspiežot krūškurvja centrā, spiež uz krūšu kaulu starp tā vidu un apakšējo daļu. Sirds masāžas temps ir 100–120 reizes minūtē, bet tās dziļums 5 līdz 6 centimetri. Veic 30 krūškurvja masāžas, pēc kurām jāveic divas elpināšanas. Tās jāveic sekojoši:

  • jāatbrīvo elpceļi, atliecot galvu un paceļot zodu;
  • jāaizspiež cietušā deguns;
  • katrai elpināšanai jāpatērē apmēram viena sekunde;
  • elpināšanas tilpums – mierīgas izelpas tilpums;
  • jānovēro cietušā pasīvās izelpas.

Elpinot ieteicams lietot elpināšanas masku ar vienvirziena vārstuli (šādu elpināšanas masku var atrast automašīnas aptieciņā). Sirds masāža un elpināšana jāturpina veikt attiecībā 30:2. 

Ja elpināt neprot vai nevar, tad bez pārtraukuma jāveic tikai sirds masāža.

Reklāma
Reklāma

Atdzīvināšanas pasākumi jāveic, līdz ierodas NMPD un pārņem atdzīvināšanu vai cietušais sāk kustēties, elpot, atver acis vai palīdzības sniedzējam izsīkst spēki.

Elpošanas novērtēšana jāveic ne ilgāk kā 10 sekundes, veicot šādas darbības:

  • ar acīm vēro krūškurvja ekskursijas;
  • ar vaiga ādu mēģina sajust gāzu plūsmu no cietušā elpceļiem;
  • ar ausi mēģina saklausīt skaņu no cietušā elpceļiem.

 

Ja cietušais elpo normāli

Jānovieto stabilā sānu pozā un kādam jāliek izsaukt NMPD, zvanot 113, kā arī regulāri ir jāpārbauda cietušā elpošana. 

 

Ja cietušais neelpo vai neelpo normāli 

Nekavējoties ir jāzvana 113 un jāliek kādam atnest ārējo automātisko defibrilatoru. Tad, kad tas atnests, to ieslēdz un izpilda balss un vizuālās komandas.

 

Zināšanai

Normāla elpošana nav tad, ja dzirdami lēni, trokšņaini gārdzieni vai elpošana ir tikko nosakāma – mazāk par 2 ieelpām 10 sekunžu laikā. 

Saistītie raksti