Intīmās higiēnas pamatprincipi

Mūsu organisms nav slēgts un sterils, tajā notiek dažādi dzīvības procesi un sadzīvo miljoniem dažādu mikroorganismu. Visvairāk šo mikroorganismu ir mūsu mutē un makstī, kur tie veido savu noteiktu vidi. Viens no veselas vides raksturojošiem faktoriem ir vides skābums - pH. Normāls maksts pH ir no 3.8 – 4.5.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Pašreiz aptiekās ir pieejams plašs intīmās higiēnas līdzekļu klāsts, un katra sieviete var izvēlēties gan sastāva, gan cenas ziņā sev tīkamāko kopšanas līdzekli.

Galvenā nozīme maksts skābuma līmeņa regulācijai ir pienskābām baktērijām – laktobaktērijām (medicīniski tās dēvē par Dēderleina nūjiņām). Skābai videi ir liela nozīme normālas maksts mikrofloras uzturēšanā. Skābā vide nodrošina, lai makstī nevairojas nevēlamas baktērijas. Pastiprināti izdalījumi, apsārtums, nepatīkams aromāts, dedzināšanas un diskomforta sajūta, sāpes dzimumakta laikā – šādas sūdzības rodas, ja ir izjaukta normāla maksts mikrovide. Bieži vien šo sūdzību mazināšanai pietiek ar pareizu intīmo higiēnu.


Svarīga ir ikdienas higiēna un mazgāšanās biežums. Parasti pietiek apmazgāties vienu vai divas reizes dienā. Nevajag pārspīlēt, bieži mazgājoties, līdz ar to pH līmenis makstī mainās. Intīmā zona sievietēm jāapmazgā no priekšpuses uz aizmuguri. Tas pats jāievēro, slaukoties pēc vēdera izejas, lai mikrobi no tūpļa zarnas neiekļūtu makstī. Ikdienā būtu ieteicams mazgāties dušā. Sēžot ilgstoši un bieži vannā, makstī iekļūst ūdenim pievienotās aromātiskās vielas, tās var nelabvēlīgi ietekmēt maksts mikrofloru. Tāpat neiesaku maksti skalot, ja tomēr tas ir nepieciešams, tā veicama konsultējoties ar savu ginekologu. Ikdienā  jāatsakās no intīmajiem dezodorantiem un aromatizētajiem biksīšu ieliktnīšiem. Ļoti būtiska ir intīmā higiēna menstruāciju laikā - tamponu maiņa ik pēc  4 stundām, regulāra paketes maiņa, ikdienas ieliktnīšu maiņa. Ikdienā ieteicams pēc iespējas izvēlēties dabiskus materiālus gan higiēnas precēm, gan ikdienas apakšveļai.


Ķermenim paredzētās ziepes vai dušas želeju intīmās zonas kopšanai lietot nedrīkst. Dzimumceļos vide ir skāba, bet ziepēs sārmaina. Regulāri lietojot ziepes izmainās maksts gļotādas pH līmenis un tas veicina sēnīšu un citas infekcijas veidošanos. Tāpēc ir pieejami speciāli līdzekļi sievietes intīmajai higiēnai. Katrai sievietei būtu jābūt savam intīmās kopšanas līdzeklim. Intīmās kopšanas līdzekļi satur laktobaktērijas, kas ir normālas maksts mikrofloras galvenā sastāvdaļa. Patreiz aptiekās ir pieejams plašs intīmās higiēnas līdzekļu klāsts un katra sieviete sev var izvēlēties gan sastāva, gan cenas ziņā sev tīkamāko kopšanas līdzekli. Katrā lietošanas reizē intīmajai higiēnai  ir nepieciešami vien daži pilieni, līdz ar to tas kalpos pietiekami ilgu laiku.


Nesen tirgū ir ienākusi jauna spāņu kompānija "Ladee Pharma", kas piedāvā jaunus intīmās kopšanas līdzekļus, kam ir intīmai higiēnai piemērots pH līmenis. Šie līdzekļi nesatur sārmus, parabēnus. To sastāvā ietilpst jojobas eļļa, kas lieliski mitrina un aizsargā gļotādu. Tiem ir divas izvēles formas, gan intīmā želeja "Ladee Gel", gan maigas intīmās putas "Ladee Foam".
Ir pieejama arī dabiska maksts mitrinoša želeja "Ladee Intim" ar α-bisabololu, kas mitrina maksts gļotādu, samazina diskomforta sajūtu un nodrošina pretiekaisuma iedarbību.
α-bisabolols tiek iegūts no ārstniecības kumelītes (Matricaria chamomilla, Asteraceae) ziediem un tam piemīt pretiekaisuma un  pretmikrobu aktivitāte, tas ir antialerģisks.
α-bisabolols tiek plaši izmantots arī dermatoloģiskajos un kosmētiskajos produktos, piemēram, krēmos pēc skūšanās, roku un ķermeņa losjonos, dezodorantos, lūpu zīmuļos, produktos aizsardzībai pret saules starojumu, pēc sauļošanās lietojamajos produktos, bērnu kopšanas produktos un sporta krēmos. Tā ir pirmās izvēles aktīvā viela aizsardzībai pret vides izraisītu atkārtotu ādas stresu. Visnozīmīgākā ir bisabolola pretiekaisuma, kairinājumu mazinošā un antibakteriālā iedarbība, kā arī tas, ka bisabolols nav alergēns.
Nepatīkamu simptomu gadījumā intīmās kopšanas līdzekli iesaku izmanto katrā mazgāšanas reizē, kamēr tie pazūd. Ja sūdzības nepāriet, vajadzētu meklēt speciālistu.


Kad būtu jālieto regulāri intīmās higiēnas līdzekļi:
•  Situācijā, kad ir pastiprināti izdalījumi, apsārtums, nepatīkams aromāts, diskomforta sajūta, nieze, sāpes dzimumakta laikā.
•  Ja ir jutīga un sausa āda dzimumorgānu apvidū, pastiprinātas svīšanas gadījumā.
•  Hroniskas saslimšanas gadījumā, kad  ir organisma imūnsistēmas novājināšanās ( cukura diabēts, vairogdziedzera saslimšanas).
•  Ja tiek lietotas antibiotikas.
•  Ja tiek lietotas hormonālās kontracepcijas tabletes ar augstu hormonu līmeni.
•  Hroniska recidivējoša vulvovagināla sēnīšu infekcija.
•  Grūtniecības laikā, šajā periodā mainās hormonu līmenis asinīs, kas būtiski izmaina maksts vides pH.
•  Menopauzes laikā un pēcdzemdību periodā  – iesaku lietot ne tikai intīmās higiēnas līdzekļus, bet arī maksts gļotādas mitrinošus krēmus. Regulāri lietojot makstī mitrinošo krēmu normalizējas maksts sekrēcija, pieaug maksts gļotādas biezums, uzlabojas asinsrite un atjaunojas normāla maksts mikroflora.

Reklāma
Reklāma


Vairāk informācijas par produktiem lasi: www.ladeepharma.lv

 

Autore: Dr.Inga Rubule