Ādas kopšanas padomi, lai mazinātu striju veidošanos

Lai arī strijas nav veselībai kaitīgas, to parādīšanās uz ķermeņa var radīt diskomfortu. Biežāk par strijām uztraucas jaunās māmiņas, jo tās pastiprināti veidojas, ādai strauji izstiepjoties, taču striju veidošanos ietekmē dažādi faktori – arī ādas elastība un mitruma līmenis.
Daudz efektīvāk ir pielietot dažādus profilakses pasākumus pret striju veidošanos nekā “cīnīties” jau ar esošām, nobriedušām strijām.

FOTO: Shutterstock.com

Daudz efektīvāk ir pielietot dažādus profilakses pasākumus pret striju veidošanos nekā “cīnīties” jau ar esošām, nobriedušām strijām.

Kas jāņem vērā, rūpējoties par ķermeņa ādu, lai mazinātu striju veidošanos, skaidro sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.


Strijas ir plīsumi zemādas audos jeb dermā, kuri rodas pēc liela un salīdzinoši strauja ādas iestiepuma. Lai arī pavisam novērst striju veidošanos nevar, profilaktiski rūpējoties par ādu, ir iespējams samazināt to izmēru un daudzumu. Jāņem gan vērā, ka daudz efektīvāk ir pielietot dažādus profilakses pasākumus pret striju veidošanos nekā “cīnīties” jau ar esošām, nobriedušām strijām. Profilakse ietver sevī pilnas rūpes gan par ādu, gan par veselīgu dzīvesveidu kopumā,” skaidro farmaceite.


Striju veidošanos ietekmē arī iedzimtība, ādas elastība un mitruma līmenis

Biežāk strijas veidojas pēc ādas iestiepumiem, piemēram, pusaudžiem ātri augot, meitenēm strauji veidojoties sievišķīgām aprisēm, grūtniecēm strauji pieņemoties svarā bērniņa dēļ vai sportistiem audzējot muskuļu masu. Taču tās var parādīties arī pie endokrīnās saslimšanas – Kušinga sindroma vai lietojot glikokortikoīdu medikamentus, jo tie samazina kolagēna daudzumu ādā, tā kļūst plānāka un neelastīgāka. 

 

Strijas veidojas arī pēc neveiksmīgu diētu ievērošanas, kad svars strauji atgriežas, jo organisms diētas laikā nav pietiekami saņēmis sev nepieciešamos vitamīnus, minerālus un resursu taupīšanas nolūkos ādai tie tikuši vismazāk, kā rezultātā vielmaiņas procesi un ādas atjaunošanās ir samazināta. Taču ne visiem šādos apstākļos strijas izveidosies, jo to veidošanās atkarīga arī no ādas mitruma līmeņa un ādas elastības, kuru nosaka kolagēna un elastīna šķiedru daudzums ādā. Tāpat liela nozīme ir iedzimtībai.

Reklāma
Reklāma


Strijas nobriest pusgada laikā

Ādas virsējais slānis jeb epiderma pirms striju izveidošanās kļūst plānāks, var kļūt nedaudz sārtāks, jutīgāks, iestiepts. Šajās vietās veidojas dermas ieplīsumi, kuru izmērs var būt no dažiem milimetriem līdz pat dažiem centimetriem, taču to izveidošanās ir nesāpīga. Visbiežāk strijas izveidojas uz ķermeņa vietām, kuras ir pakļautas straujai izmēra maiņai – vēdera priekšējā un sānu virsma, krūtis, augšstilbi, gurni un augšdelmi, tomēr tās var parādīties arī jebkurā citā vietā. Kamēr strijas ir jaunas – līdz pusgadam –, tās ir sārtas vai violetas, jo atsedz zemādas apasiņotos audus un ir piepaceltas virs ādas reljefa. Vēlāk šajās vietās ieaug saistaudi jeb rētaudi, un tās kļūst bālas un ir vienā līmenī ar pārējo ādu.

Ziemā strijas izveidojas un tiek pamanītas biežāk un ātrāk, jo šajā laikā āda ir sausāka un neelastīgāka.
 

Ziemā strijas tiek pamanītas biežāk

Ziemā strijas izveidojas un tiek pamanītas biežāk un ātrāk, jo šajā laikā āda ir sausāka un neelastīgāka. Tā kā pašu striju plīsumus sajust nevar, visbiežāk tiek pamanīti jau sārtie un violetie plīsumi. Ja strijas parādījušas ziemā, vasarā plīsumi jau būs kļuvuši balti, jo būs izveidojušies rētaudi, kuri neiesauļosies uz pārējā ādas toņa. Tāpēc ādas kopšanai, īpaši gada aukstajā periodā, ir liela nozīme.

 

5 ādas kopšanas padomi, lai mazinātu striju veidošanos

  • Ādas elastības stiprināšana –  ādai ir jābūt mīkstai, mitrinātai, samtainai un tvirtai. Ādas elastību stiprināt un uzlabot var, piemēram, ar kontrastdušu palīdzību, ķermeņa masāžu, izmantojot rupja auduma dvielīti vai cimdiņu, ūdens procedūrām, kā arī ejot pirtī, jo tā tiek uzlabota ādas apasiņošana un āda tiek intensīvāk apgādāta ar barības vielām, uzlabojas kolagēna un elastīna atjaunošanās.
  • Pīlingi un skrubji – reizi nedēļā ieteicams lietot ķermeņa pīlingu vai skrubi, bet pēc tam noteikti ādu ieziest ar barojošiem, mitrinošiem krēmiem, losjoniem vai dabīgām eļļām, piemēram, persiku, olīveļļu vai mandeļu eļļu.
  • Piemēroti ķermeņa kopšanas līdzekļi – ieteicams izvēlēties tādus ķermeņa kopšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir A, E, C vitamīni, hialuronskābe, kolagēns, elastīns, kofeīns, teofilīns, omega taukskābes, augu ekstrakti – zirgkastaņa, tīģerzāle, arnika, efeja, kliņģerīte. Var izvēlēties arī specializētos pretstriju kosmētiskos līdzekļus, kas pieejami gan krēma, gan gela, seruma vai eļļu veidā ar bagātīgu aktīvo vielu sastāvu.
  • Procedūras – arī kosmētiskie kabineti piedāvā dažādas procedūras, kas ļauj samazināt striju intensitāti un uzlabot to izskatu, piemēram, mezoterapiju, ultraskaņu, limfodrenāžu, krioterapiju, vakummasāžu un lāzerprocedūras.
  • Uzturs un fiziskās aktivitātes – ādas izskats un veselība cieši saistīta ar ikdienas uzturu un aktivitātēm. Ikdienas ēdienkartei jābūt sabalansētai un pilnvērtīgai, taču ādai īpaši nozīmīgi ir A, E, C un D vitamīni, kā arī minerāli – cinks un omega taukskābes. Noteikti nedrīkst aizmirst arī par pietiekamu ūdens uzņemšanu. Pozitīvu ietekmi uz skeleta un ādas stingrību sniedz fiziskās nodarbes – garas pastaigas, peldes un ūdens aerobika.

Saistītie raksti