Grūtnieces ikmēneša vizītes pie ginekologa COVID-19 uzliesmojuma laikā

Topošās māmiņas ir satraukušās un jautā, ka rīkoties laikā, kad aicina izvairīties no sabiedrisku vietu apmeklēšanai, tai skaitā bez īpašas vajadzības nedoties arī uz medicīnas iestādēm. Kā plānot ikmēneša klātienes ginekologa apskates grūtniecei? Vai doties nodot analīzes? Varbūt, ja sieviete jūtās labi, pie ginekologa var kādu laiku nedoties? 

Kopumā uz grūtnieci attiecas visi tie paši piesardzības pasākumi, kas uz citiem pieaugušajiem

FOTO: Shutterstock.com

Kopumā uz grūtnieci attiecas visi tie paši piesardzības pasākumi, kas uz citiem pieaugušajiem

Ārste ginekoloģe Daiga Baranovska, atsaucoties uz Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas sagatavotajām vadlīnijām, norāda, ka pašlaik esošie novērojumi un dati  liecina, ka slimība grūtniecēm nenorit smagāk kā pārējiem pieaugušajiem. Tomēr plašu un visaptverošu datu un pētījumu par COVID-19 ietekmi uz grūtniecību nav.

Ir jāņem vērā imūnās sistēmas īpatnības grūtniecības laikā, kas kopumā grūtnieci padara uzņēmīgāku pret dažādām infekcijām un to komplikācijām, tādēļ iespēju robežās no iespējamā riska inficēties ir jāizvairās. Tāpat arī pašreiz nav datu, ka COVID-19 caur placentu un asinsriti varētu inficētu augli grūtniecības laikā vai dzemdībās un izraisīt sarežģījumus bērnam.

Galvenais COVID-19 inficēšanās ceļš ir gaisa pilienu veidā, kad slimā pacienta deguna un mutes sekrēts nonāk veselā cilvēka gļotādās. Inficēšanās var notikt gan tieša kontakta laikā ar slimā cilvēka siekalām, deguna sekrētu (šādi mamma pēc dzemdībām var nodot infekciju bērnam), gan arī caur dažādiem priekšmetiem un virsmām, kas bijušas kontaktā ar COVID-19 slimnieku. Tieši tādēļ profilaksē ir tik liela loma izvairīties no sabiedrības kontaktiem t.s. sociālā distancēšanās, un ievērot higiēnas pasākumus - mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni, ja tas nav iespējams – tīrīt rokas roku dezinficējošu šķīdumu.
 

Latvijā noteikti ārkārtas situācijas pasākumi saistībā ar COVID-19 infekciju paredz pēc iespējas ierobežot sociālos klātienes kontaktus, tādēļ pie ārsta uz kārtējām vizītēm jāiet vienai, bez partnera, bērniem vai citiem ģimenes locekļiem.Šī paša iemesla dēļ – ierobežot savstarpējos kontaktus un vīrusa pārnesi - lielākajās dzemdību iestādēs arī ģimenes dzemdības ir ierobežotas un nenotiek un, lai kādi bijuši plāni, dzemdībās atbalsta persona piedalīties visdrīzāk nevarēs.

Ja sieviete ir vesela grūtniece, tad šobrīd nav pamata izsniegt darba nespējas lapu citu iemeslu dēļ kā vien likumā noteiktajā kārtībā, vai arī, ja radušies kādi veselības un/vai grūtniecības sarežģījumi.

Lasi arī: Kādos gadījumos saistībā ar COVID-19 izsniegs darbnespējas lapu 

Ko darīt, lai sevi pasargātu

 • Mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, ja tas nav pieejams, lieto speciālu antibakteriālu šķīdumu:
 • Pirms ēšanas;
 • Pēc tualetes apmeklējuma;
 • Pēc nošķaudīšanās, klepus, pēc saskares ar deguna sekrētu;
 • Atgriežoties mājās no publiskās vietām, pēc saskares ar virsmām publiskās vietās;
 • Pēc kontakta ar citiem cilvēkiem;
 • Izvairies no kontakta ar cilvēkiem, kas slimo ar t.s. saaukstēšanos – klepu, iesnām;
 • Neaizskar seju, acis, muti un degunu ar rokām;
 • Neapmeklē publiskus pasākumus, kuros pulcējas daudz cilvēku;
 • Uz veikalu dodies vien nepieciešamības gadījumā, izvēlies laiku veikala apmeklējumam, kad tur mazāk cilvēku – līdzīgi arī citas publiskās vietas;
 • Dod priekšroku fiziskajām aktivitātēm svaigā gaisā, nevis telpās;
 • Vēdini telpas;
 • Veselīgi ēd vitamīniem bagātu un sabalansētu uzturu, lieto pietiekoši daudz šķidruma un labi izgulies!
   


Kopumā uz grūtnieci attiecas visi tie paši piesardzības pasākumi, kas uz citiem pieaugušajiem - atgriežoties no infekcijas skartajām valstīm vai esot kontaktā ar apstiprinātu saslimušu, ir jāievēro karantīna

Ja karantīnas laikā ieplānota kārtējā vizīte pie ārsta, vecmātes vai ultrasonogrāfijas speciālista, sazinies ar praksi un informē par situāciju, vienojoties, kad pārcelt vizīti.

Vairumā gadījumu pāris nedēļas atliktas vizītes, analīzes vai ultrasonogrāfija nenodarīs būtisku kaitējumu nedz grūtniecei pašai, nedz gaidāmajam bērnam. Taču pēc iespējas mazāks kontaktu skaits citam ar citu ir ļoti būtisks, lai ierobežotu infekcijas izplatību.


Ja vien iespējams, sazinies ar ārstu un pārrunā esošo situāciju. Tas palīdzēs izveidot individuālu grūtniecības aprūpes plānu un ļaus justies mierīgākai.

Ja kāds Tavs tuvinieks vai kontaktpersona ir atgriezušies no ārvalstīm un ir saslimšanas riska grupā, taču COVID-19 nav apstiprināta:

Reklāma
Reklāma
 • Piesardzības nolūkā ierobežo ciešu fizisku kontaktu, ievēro higiēnu, vēdini telpas;
 • Novēro savu veselības stāvokli  rūpīgi apsver vajadzību apmeklēt sabiedriskas vietas, arī veselības aprūpes iestādes, centies ierobežot to apmeklējumus;
 • Vislielākā iespēja inficēties ar COVID-19 ir no cilvēka, kurš saslimis, taču arī pirms slimības izpausmēm (klepus, paaugstināta temperatūra, iesnas, šķaudīšana, elpošanas grūtības, nogurums), cilvēks var būt bīstams apkārtējiem, izdalīt vīrusu un inficēt citus - arī Tevi. Turklāt infekcija var noritēt viegli, kad cilvēka pašsajūta nav būtiski izmainīta, taču viņš izdala vīrusu un inficē citus. Tieši tādēļ ir īpaši būtiski ievērot sociālo distancēšanos un higiēnas pasākumus!


Ja esi grūtniece un Tev ir apstiprināta COVID-19 infekcija:

Tavu ārstēšanās atkarīga no slimības smaguma un tā tiek veikta Latvijas Infektoloģijas centrā ārstu - infektologu vadībā, vai arī to var veikt ģimenes ārsts saskaņā ar infektologa rekomendēto.

Ja šajā laikā sākušās dzemdības, tad tās notiek tuvākajā dzemdību iestādē, kurā tiek nodrošināti īpaši apstākļi un piesardzības pasākumi saistībā ar COVID-19 infekciju. Rīgas Dzemdību namā varēsi dzemdēt, ja Tavas infekcijas norise ir viegla. Smagas norises gadījumos, drošības apsvērumu dēļ, dzemdībām ir jānotiek multidisciplinārā universitātes slimnīcā.

 

COVID-19 infekcija pārsvarā gadījumu neietekmē dzemdību norisi. To, vai vari dzemdēt pati, vai nepieciešams ķeizargrieziens, izlems dzemdību aprūpes speciālisti stacionārā.Ja ārstējies mājās un uz dzemdību aprūpes iestādi dodies pati, noteikti informē iestādi, lai personālam ir iespēja sagatavot speciālus drošības apstākļus Tavai, Tava bērniņa un citu pacientu un personāla drošības interesēs.

COVID-19 infekcija pārsvarā gadījumu neietekmē dzemdību norisi. To, vai vari dzemdēt pati, vai nepieciešams ķeizargrieziens, izlems dzemdību aprūpes speciālisti stacionārā.

Lai ierobežotu savstarpējos kontaktus un vīrusa pārnesi - lielākajās dzemdību iestādēs ģimenes dzemdības ir ierobežotas un, lai kādi bijuši plāni, dzemdībās atbalsta persona piedalīties visdrīzāk nevarēs.

Lai gan pašreiz nav pierādīta COVID-19 pārnese ar mātes pienu jaundzimušajam, lielākais risks inficēt jaundzimušo pēc dzemdībām ir tieša kontakta ceļā, ja sieviete slima. Tāpēc ar viņu tiks pārrunāta iespēja un nepieciešamība, ieguvumi un riski bērniņa ievietošanai atsevišķi, kā arī krūts barošanai.

Pēc dzemdībām, atkarībā no māmiņas un jaundzimušā vispārējā stāvokļa, iespējams ārstēšana būs nepieciešama Latvijas Infektoloģijas centrā vai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.