Kāds ir unikāls tētis?

“Būt par tēvu 21. gadsimtā var būt liels izaicinājums. No tēva sagaida ne tikai to, ka viņš atnesīs mājās mamutu, bet būs arī rūpīgs, iejūtīgs un pagatavos vakariņas. Turklāt bieži vien vīriešiem, kuri šobrīd kļūst par tēviem, bērnībā nav bijis tēva piemēra dažādu apstākļu dēļ,” biedrības “Tēvi” vadītāja Elīna Kļaviņa.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

 

Tēva lomai neļauj uzplaukt arī sabiedrībā valdošie priekšstati, kuri uzskatāmi parādīti biedrības “Tēvi” 2016. gada pētījumā “Palīdzēt un atbalstīt: Latvijas tēvi ģimenes dzīvē”. Tajā tika secināts, ka sabiedrība kā ģimenes kodolu redz māti, sievieti un viņas bērnus, bet vīrietis, tēvs ģimenē ir tikai labs papildinājums, atbalsta persona. Tēvus par mātes asistentiem uzskata ārsti, skolotāji un bērnudārza audzinātāji, kā arī paši tēvi. 
Patiesībā vīrieši ir tikpat piemēroti bērnu audzināšanai kā sievietes. Neatkarīgi no dzimuma bērna aprūpes prasmes tiek apgūtas pieredzes un prakses ceļā.
Biedrības “Tēvi” organizētajās nodarbībās tiekas tēvi, kuri grib izprast sevi, mācīties būt labākam vecākam saviem bērniem un bieži vien uzbūvēt sevī pašu pamatu – radīt sev jaunu priekšstatu par to, ko nozīmē būt tētim. Šis process ietver ne tikai jaunu zināšanu apgūšanu, bet arī apzināšanos un pieņemšanu – pieņemt savu bērnību un savu tēvu tādu, kāds viņš ir.

 

Ja tev ir rokās bērns, tas vēl nenozīmē, ka tu esi tēvs. Unikāls tēvs ir tāds, kurš saprot, ka būs jāmācās, jo bērna audzināšana prasa īpašas zināšanas.

 

Ņemot vērā to, ka tēva loma mūsdienās ir daudz krāsaināka, nekā tā bija vēl pirms pārdesmit gadiem, piedāvājam biedrības “Tēvi” aktīvāko tētu skatījumu uz to, kāds, viņuprāt, ir unikāls tētis.
Ronalds, divu bērnu tēvs (12 g. v. un 6 g. v.): “Unikāls tēvs apzinās, ka viņš ir tēvs. Vecis iekāpj traktorā un domā, ka tūliņ aizbrauks, jo autovadītāja apliecība jau viņam ir. Taču tas nav tik vienkārši, jo ir nepieciešamas arī traktora vadīšanas zināšanas. Tāpat ir ar tēva lomu. Ja tev ir rokās bērns, tas vēl nenozīmē, ka tu esi tēvs. Unikāls tēvs ir tāds, kurš saprot, ka būs jāmācās, jo bērna audzināšana prasa īpašas zināšanas.”
Kārlis, trīs bērnu tēvs (9 g. v., 7 g. v. un 1,5 g. v.): “Manuprāt, labs unikāls tēvs ir iejūtīgs (patiesi dzirdīgs), atvērts, tālredzīgs, tāds, kurš spēj patiesi ticēt savam bērnam, neuzspiežot savas ambīcijas. Ar stipru un maigu garu vienlaikus.”
Gatis, 1,5 g. v. meitas tēvs: “Unikāls tētis – tāds, kurš mīl, rūpējas par drošību un veselību, gādā par nākotnes labklājību un smaidu sejās, kā arī uzņemas pilnu atbildību par savu ģimeni. Un to visu dara ar tikai sev piemītošu īpašību kopumu. Es nekad nebūšu skaļš un izklaidējošs, taču pie manis vienmēr var atrast mieru, garšīgu ēdienu un atvērtu skatu uz jaunumiem. Unikāls tētis ir tas, kurš vislabāk pazīst savu bērnu, ar mugurkaula smadzenēm jūtot, kas viņam vajadzīgs, un ar savām unikālajām īpašībām piepilda sava bērna dzīvi un papildina personību.”

 

Reklāma
Reklāma

Es nekad nebūšu skaļš un izklaidējošs, taču pie manis vienmēr var atrast mieru, garšīgu ēdienu un atvērtu skatu uz jaunumiem.

 

Lauris, divu bērnu tēvs (2,7 g. v. un 5 g. v.): “Ar ko es esmu unikāls tētis? Mācos būt ar sevi mierā, rūpēties par sevi, bet nedot sev atlaides. Strādāju ar sevi paša, bērnu un ģimenes labā. Kultivēju sevī pieņemšanu, līdzjūtību un mieru, lai radītu drošību par pasauli un sevi arī bērnos. Esmu modrs par savām emocijām un izjūtām, lai tās pēc iespējas mazāk ietekmētu manu attieksmi un iejūtību pret bērniem. Izzinu bērnu pasauli un ļauju sev no tās mācīties, gūstot prieku un daudz pārsteigumu.”
Mārtiņš, divu puiku tēvs (2,5 g. v. un 8 mēneši): “Cenšos būt atvērts gan sirdī, gan prātā visam jaunajam un nezināmajam, kas stāv man priekšā, kļūstot par tēti. Cenšos būt klātesošs, izzinošs un atbalstošs. Mans uzdevums ir un būs palīdzēt viņiem neapmaldīties šajā vēju pasaulē un palīdzēt ar virziena izvēli. Dzirdēt puikas un sajust viņu pasauli. Augt un mācīties ar viņiem kopā. Un kļūt pašam par labāku cilvēku.”
Rinalds, 3,5 gadus veca dēla tēvs: “Viens no centrālajiem dzīves aspektiem vīrieša mūžā ir sadzīvošana ar savu ego, dzīvošana pāri savam ego. Ideāls tētis ir tāds, kurš spēj veselīgi tik galā ar savu ego un ir apzināti klātesošs savu bērnu dzīvē. Ieinteresējošs un motivējošs, bet pacietīgs. Klātesošs un skaidrojošs, bet stingrs un nepiekāpīgs. Tāds, kuram nav par sevi, savu izskatu, savu rīcību, savu ceļu un attieksmi jākaunas savu bērnu priekšā nevienā brīdī.”
Klāvs, 3 gadus veca dēla tēvs: “Unikāls tētis ir tāds, kurš spēj apzināties un saprast, ka būt tēvam ir nemitīgs process, kura laikā ir jāspēj mācīties, sadzirdēt, ieklausīties, saredzēt, ieraudzīt, kļūdīties un no savām (un vēlams arī citu) kļūdām mācīties. Brīdis, kad pirmo reizi turi savu pirmdzimto rokās, ir šī vienreizējā procesa sākums, un tas, cik ātri un atvērti vīrietis spēj saprast, ka viņam ir aktīvi jāpiedalās, padara šo tēti par unikālu. Vēl viena unikālā tēta superspēja – būt spējīgam allaž pielāgoties un mainīties, lai kopā ar savu ģimeni izaugtu.”
 

Raksts tapis Labklājības ministrijas organizētās informatīvās kampaņas "Tēt, esi unikāls!" ietvaros, sadarbībā ar biedrību "Tēvi" un vecāku organizāciju Mammāmuntētiem.lv.

Rakstu sagatavoja biedrības “Tēvi” vadītāja Elīna Kļaviņa.