Vai spēj tam noticēt? Mazais čivava ir lielisks sargsuns!

Pēc garā ceļa no acteku laikiem, čivavas vēsture atsākās ASV. Tur aizsākās šķirnes veidošana, līdz šķirne tika oficiāli atzīta Amerikas audzētāju klubā 1904. gadā. Čivavas sīkais izmērs iepatikās daudziem amerikāņiem, un pēc II Pasaules kara to ieraudzīja arī Eiropa, kur šim mazajam sunītim bija lieli panākumi. 

 Nav piemērotāka parauga klēpjsunītim! Bet iekšēji šis mazais sunītis ir dzīvīgs, izturīgs, ar lepnu un apņēmīgu raksturu. Foto no Royal Canin arhīva.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Nav piemērotāka parauga klēpjsunītim! Bet iekšēji šis mazais sunītis ir dzīvīgs, izturīgs, ar lepnu un apņēmīgu raksturu. Foto no "Royal Canin" arhīva.

Izcelšanās

Gandrīz visi eksperti uzskata, ka čivavas savu nosaukumu guvuši no pilsētas Meksikas ziemeļu daļā, kur suņi ir cēlušies. Daži tic, ka tas noticis aptuveni 9. gs. Tolteku ērā, kad tika sakrustots tečiči – viena no vissenākajām zināmajām suņu šķirnēm, ar perro čivavueno suņiem, kuri dzīvojuši kalnos Čivavas pilsētas apkārtnē valsts ziemeļos. Citi krustojumi tika veikti ar suņiem, kuri tika ievesti no Āzijas. Citi uzskata, ka šķirnes vēsture sākusies 14. gs. Acteku laikā, kad tā tika ļoti iecienīta un uzskatīta par ļoti jauku. 

 

Galva. Ābola forma, akcentēta piere un peresistents patietāls avotiņš. Īss, nedaudz ass purniņš, mazi vaigi. Deguns tumšs vai gaišs atkarībā no apmatojuma krāsas.

Ausis. Liels, plašs pamats, stāvas, kad klausās, un nokarenas par 45 grādiem miera stāvoklī.

Acis. Plati novietotas, nav izvirzītas uz āru. Melnas, brūnas, zilas vai sarkanas.

Apmatojums. Garš vai īss. Garš: apmatojums ir smalks, zīdains, taisns vai nedaudz viļņots, pavilna plāna. Īss: īss un spodrs. Iespējams nedaudz krokots.

Ķermenis. Cilindrisks un kompakts, garāks nekā augstums uz skausta. Apaļš, proporcionāls kakls un pleci. 

Aste. Vidēji gara, uz augšu, ielīka vai aptīta ar galu ap muguru.

Krāsa. Jebkura krāsa vai to sajaukums ir pieļaujams. Vissastopamākā un populārākā ir dzreltenbrūna vai brūna, šokolādes, dzeltenbrūna vai brūna svītrota, balta, krēmkrāsa, sudrabaini dzeltenbrūna, sudrabaini pelēka, melna un rudi brūna, melna krāsa.

Svars. 0,5 līdz 3 kg. 

Temperaments

Šie, mazie sīkie sunīši ļoti pieķēras saviem saimniekiem. Nav piemērotāka parauga klēpjsunītim! Bet iekšēji šis mazais sunītis ir dzīvīgs, izturīgs, ar lepnu un apņēmīgu raksturu. Nepieciešams labs treniņš.

Dažkārt ir nosliece uz riešanu, ir agresīvs pret svešiem cilvēkiem, tādēļ čivava ir labs sargsuns. Izteikta īpašuma izjūta attiecībā uz savu saimnieku, tādēļ šis suns nav tas, kurš rēķināsies ar bērniem. Šīs īpašības nozīmē, ka laba apmācība atvieglos dzīvi kopā ar šo sunīti

 

Periodiska suņa izvešana ārā suņa labklājībai

Ja ir kāds suns, kas ļoti mīl dzīvot istabā, tad tas ir čivava! Tas ir ideāls dzīvnieks dzīvoklim – tas var lietot tik mazu kastīti ar smiltīm kā kaķis. Tomēr viņam patīk arī pastaigāties, tādēļ ieteicamas regulāras pastaigas.

 

Rūpes par čivavu

Čivavām ir nosliece uz zobakmens veidošanos, tādēļ šīs šķirnes suņiem ievērojami nozīmīga ir laba zobu higiēna. Pie tam, barojot ar īpašas formas tekstūras un sastāva barības granulām, regulāra zobu tīrīšana ievērojami mazina zobakmeni. Periodiski ieteicams pārbaudīt arī viņu acis un, ja jums tas liekas nepieciešams, konsultējieties ar veterinārārstu.

Reklāma
Reklāma

 

VAI ZINI, KURŠ IR IDEĀLĀKAIS KLĒPJSUNĪTIS? SKATIES BILDĒS ČIVAVU!

 

FCI klasifikācija

Grupa 9: Dekoratīvie suņi (suņi kompanjoni un klēpjsunīši)

Apakšgrupa 6: čivavas

 

Suns ir mājās - esiet gatavi!

Ierīkojiet sunim viņa vietu ar ērtu grozu gulēšanai

Izlemiet, kur suns ēdīs, nolieciet tur vienu bļodiņu barībai, otru - ūdenim.

Barojiet suni noteiktā laikā.

Raugieties, lai kucēns vienmēr ēstu pēc jums, lai viņš iemācītos, ka saimnieks esat jūs.

 

LASI CITUS RAKSTUS PAR SUŅU ŠĶIRNĒM

Jorkšīras terjers - mazais sunītis ar lauvas drosmi

Līdzsvarotais un pašpārliecinātais vācu aitu suns

Mopsis. Suns, kurš bezgalīgi pieķeras saimniekam

Suns, kurš ļoti mīl bērnus - Labradoras retrīvers