"Labāk smēķēt un barot ar krūti nekā dot bērnam piena maisījumu" – spraigas diskusijas māmiņu forumā
FOTO: Shutterstock.com
Smēķējoša jaunā māmiņa
Facebook atsaucīgo māmiņu forumā kāda sieviete raksta: „Nu jau 6 nedēļas esmu jaunā māmiņa, baroju ar krūti, bet ļooti gribas pīpēt. Kad uzzināju, ka esmu stāvoklī, uzreiz atmetu, visu grūtniecību baigi neprasījās. Bet tagad, kopš esmu piedzemdējusi, ļoti ir kāre smēķēt. Pirms grūtniecības smēķēju elektroniskās cigaretes. Nezinu, kā lai ar to cīnās. Iedomājos, varbūt, lai mazinātu kāri, uzsmēķēt beznikotīna elektronisko cigareti, taču ļoti baidos nodarīt pāri mazulim. Varbūt kāda ir bijusi līdzīgā situācijā. Kā rīkoties un tikt ar to galā? Droši varat noriet mani kā suni.”
It kā būtu loģiski, ka šajā brīdī citas māmiņas izteiktu viedokli par to, ko šāda rīcība var nodarīt mazulim, kā arī mēģinātu dot padomus, kā jaunajai mammai cīnīties ar savām atkarībām. Tomēr tā viss nenotiek. Gluži pretēji – liela daļa no diskusijas dalībniecēm dalās pieredzē, cik daudz smēķējušas grūtniecības un krūts barošanas laikā. Dažos komentāros tiek piesaukti pat ārsti, kas it kā devuši zaļo gaismu smēķēšanai, un Pasaules Veselības organizācija, kura iesakot labāk barot ar krūti un smēķēt, nekā piedāvāt mazulim piena maisījumu:
- „Tūlīt kāda teiks, ka esmu sūdīga māte utt. Es pīpēju grūtniecības laikā, bet samazināju. Ar krūti barojot, ik pa brīdim uzvilku. Bet es pīpēju cigaretes. Uz saltiem utt. galīgi ne.”
- „Manuprāt, ir safe. Mana māte smēķēja visu grūtniecību ar mani. Man viss ir kārtībā. 0 veselības problēmu 23 gados. Kaut gan man pašai tagad ir nikotīna atkarība.”
- „Pasaules Veselības organizācija atzīst, ka drošāk ir uzreiz pēc barošanas smēķēt un nogaidīt laiku līdz nākamajai barošanas reizei, nekā dot piena maisījumu.”
- „Man 3 bērni. Ar visiem trim smēķēju gan grūtniecībā, gan barojot. Visi trīs izauguši bez astmām un jebkādām citām veselības problēmām. Man daktere teica – ja nevar atmest, lai nemet nost, jo grūtniecības laikā lielais stress varot nodarīt vairāk bērnam pāri. Es arī vissliktākā māte laikam esmu.”
- „Man arī tā bija, runāju ar dakteriem par šo… Man, protams, ieteica par to nedomāt… Bet, ja gadās kādu dūmiņu ievilkt, tad labāk, lai tas notiek uzreiz pēc barošanas un lai kādas trīs stundas nedod mazulim pienu. Un pavērot, vai bērns nepaliek kašķīgs, jo tad ietekme manāma. Bet idejiski nekas šausmīgi slikts tas nav, ja ievēro šo principu. Un pasaulē ir vēl vesels lērums ar citiem kaitīgākiem ieradumiem – alko, narkotikas utt.”
- „Paņem bez nikotīna, pīpē pēc barošanas un nomaini apģērbu, izmazgā zobus vai izskalo ar skalojamo. Kaitējums nebūs. Labāk tā nekā mūžīgi streso, grauz nagus utt., jo bēbis to ļoti labi jūt. Būsi mierīgāka tu, būs mierīgāks bēbis.”
- „Es, kā pīpēju (stāvoklī būdama, protams, mazāk), tā arī pīpēju, kad baroju, un nu jau jaunākajai 5 gadi, un vēl joprojām pīpēju. Pīpēju arī ar vecāko, kurai nu jau 11 tūlīt būs… Visi dzīvi, sveiki, veseli, bez problēmām, un pati arī nejūtu baigās problēmas.”
- „Ja tik šausmīgi gribas, uzreiz pēc barošanas ievelc pāris dūmus beznikotīna saltu. Nav, protams, nekas veselīgs, bet labāk nekā ar nikotīnu. Kā arī pētījumi pierāda, ka barošana ar krūti + beznikotīna veipa smēķēšana joprojām ir vērtīgāka mazulim nekā maisījums. Ja ievēro visu (smēķē tieši pēc barošanas, pēc tam nomazgā rokas un pārģērbjas), tad kaitīgums mazulim ir minimāls, jo līdz nākamajai barošanai organisms jau ir maksimāli attīrījies.”
- „Mana situācija ir pretēja... Ar pirmajiem diviem, esot stāvoklī, samazināju līdz minimumam jeb kad bija stress, tikai tad... Ar trešo vispār ne, un nu sirds problēmas. Un, kad nonācām Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas intensīvajā terapijā, no sākuma man piena nebija – pirmoreiz nebija. Viņu baroja caur pudeli. Biju ļoti sastresojusies, nospļāvos un aizgāju pēc pīpes... Pīpēju ļoti, ļoti maz, kad tiešām nevaru izturēt, bet pabaroju un 3–4 stundas bez zīdīšanas vai pirms smēķēšanas atslaucu pienu un dodu no pudeles...”
Par laimi, starp foruma dalībniecēm ir arī sievietes, kas lūdz jauno māmiņu apdomāties:
- „Tiec ar sevi galā. Kāp pāri savai atkarībai. Diez vai bebim vajag klepojošu māti. Tev ir lielisks brīdis turpināt ar sevi cīnīties – meklē jaunus ieradumus. Labākus.”
- „Lai ar kāda nebūtu kāre, bet šī ir lieliska iespēja atmest nu tā pavisam, ka pat vairs nekārojas. Ja visu grūtniecību iztikāt bez, priekš kam atsākt? Saglabāsiet sev labu veselību un ietaupīsiet daudz naudas.”
- „Tās, kuras dzer, smēķē, parasti saka, ka bērns jau piedzima vesels. Jāņem vērā, ka garīgās un veselības problēmas tādiem bērniem parādās bieži vien pieaugot, it sevišķi ap 10–14 gadiem.”
- „Negribu mācīt, bet kas ir svarīgāk – bērns vai smēķēt?”
- „Arī man bērns zīž. Man pēkšņi vienā brīdī bija jāpārtrauc ēst piena produktus, miltu izstrādājumus, vairumu augļu un dārzeņu, kā arī kafiju. Šķita, ka noģībšu, bet es darīju visu bērna labad. Ļoti grūti bija sākumā, bet biju gatava uz visu. Bez kafijas ne dienu pirms tam nebiju. Man pamatīgi pa emocijām iedeva šis. Es gribu ticēt un cerēt – ja tik ilgi izdzīvojāt bez pīpēšanas, pierādīsiet sev bērna dēļ, ka arī tagad varat bez! Izturību, esat lieliska mamma, ja reiz grūtniecībā atmetāt! Nedomājiet par cigaretēm, vairāk pastaigu, video, novērsiet domas.”
- „Izvērtē prioritātes. Ja prioritāte ir cigarete, nevis bērns, uz priekšu. Neaizmirsti, ka arī tad, ja pāriesi uz maisījumu, smēķēt blakus bērnam nedrīkst.”

Portāls mammamuntetiem atgādina: zīdīšana un smēķēšana nav savienojamas. Vairāk par smēķēšanas kaitīgumu lasiet rakstam pievienotajā Rīgas Dzemdību nama izstrādātajā bukletā.
Ja nepieciešama palīdzība smēķēšanas atmešanā, vērsieties pie sava ģimenes ārsta. Par krūts barošanu nepieciešamības gadījumā konsultējieties ar zīdīšanas konsultantēm vai PEP mammām.