Masāža mazulim vecāku rokām: uzlabo miegu, mazina kolikas, stiprina saikni un daudz citu ieguvumu

“Masāža ir lielisks veids, kā stiprināt saikni starp vecākiem un bērnu, vienlaikus sniedzot daudzveidīgu labumu mazuļa un bērna veselībai un attīstībai. Regulāra, maiga masāža var pozitīvi ietekmēt gan fizisko, gan emocionālo labsajūtu,” stāsta sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.
Maigu masāžu vecāki var veikt jau zīdainim.

FOTO: Shutterstock.com

Maigu masāžu vecāki var veikt jau zīdainim.

“Maigu masāžu vecāki var veikt jau zīdainim. Tā ne tikai sniedz vispārēju ieguvumu veselībai, bet rada bērnam labsajūtu, kā arī stiprina vecāka un bērna attiecības. Masāža sniedz mīlestības pilnus mirkļus,” saka fizioterapeite. 

 

Ja bērns masāžas laikā nav gatavs rāmi gulēt, muguriņu var masēt arī, kamēr mazais sēž vecākam klēpī vai rotaļājas. 

 

Ieguvumi veselībai 

 

Uzlabo miegu

Masāža palīdz atslābināt muskuļus un nomierināt nervu sistēmu, kas veicina dziļāku un mierīgāku miegu. Tas ir īpaši noderīgi zīdaiņiem, kuriem ir miega traucējumi.
 

Mazina kolikas un diskomfortu vēderā

Viegla vēdera masāža pulksteņrādītāja virzienā var stimulēt gremošanas sistēmu, palīdzot atbrīvoties no gāzēm un mazināt koliku simptomus.
 

Veicina muskuļu un kaulu attīstību

Masāža uzlabo asinsriti, kas ir svarīgi muskuļu un kaulu veselīgai attīstībai. Tā var arī palīdzēt atslābināt sasprindzinātus muskuļus.
 

Uzlabo asinsriti

Masāža stimulē asins plūsmu, nodrošinot labāku skābekļa un barības vielu piegādi audiem un orgāniem.
 

Mazina stresu un spriedzi

Jā, pat zīdainis var piedzīvot stresu. Masāža palīdz atbrīvot endorfīnus, kas ir dabīgi labsajūtas hormoni, tādējādi mazinot stresa līmeni.

Emocionālie un attīstības ieguvumi

  • Stiprina saikni ar vecākiem. Masāža ir  tāds  brīdis, kas veido dziļu un mīlestības pilnu saikni starp vecākiem un bērnu. Pieskāriens ir viens no pirmajiem veidiem, kā zīdaiņi komunicē un veido pieķeršanos.
  • Attīsta ķermeņa apzināšanos. Masāža palīdz bērnam apzināties savu ķermeni un tā robežas, veicinot ķermeņa attīstību.
  • Veicina relaksāciju. Regulāra masāža palīdz bērnam iemācīties atslābināties, kas ir svarīga prasme visā dzīves garumā.
  • Uzlabo pašregulāciju. Mazuļi, kuri saņem masāžu, bieži vien labāk spēj paši sevi nomierināt un regulēt savas emocijas.

 

Svarīgi padomi bērna masāžai

Reklāma
Reklāma

Par to, vai bērnam vecāki var veikt masāžu, eksperte iesaka konsultēties ar ārstu, īpaši, ja bērnam ir kādas veselības problēmas.

  • Izvēlies masāžai piemērotu laiku. Masē bērnu, kad viņš ir nomodā, mierīgs un apmierināts, nevis tieši pirms vai pēc ēšanas.
  • Esi maigs. Zīdaiņu āda ir ļoti jutīga, tāpēc jāveic maigas, glāstošas kustības.
  • Vēro bērna reakciju. Ja bērns sāk raudāt vai ir nemierīgs, masāža jāpārtrauc. 
  • Iekārto patīkamu vidi. Rūpējies, lai masāžas laikā telpā ir silta, mierīga atmosfēra.
  • Var izmantot piemērotu masāžas eļļu. Mazuļa masāžai piemērota būs dabīga eļļa bez smaržas. Pirms lietošanas jāpārliecinās, vai bērnam tā neizraisa alerģisku reakciju. 

 

Masāžas veikšanas pamatprincipi 

“Klasiskās masāžas pamatelementi ir: glāstīšana, berzēšana, mīcīšana un vibrācija. 
Masāžu veic sausām rokām. Kustību vienmēr veic no lejas uz augšu – uz reģionālajiem limfmezgliem. Masāžas laikā mugurkaula daļu neaiztiek,” pamāca sertificēta fizioterapeite, “Rimi Bērniem” eksperte Jekaterina Bovtramoviča. 

 

1. Muguras glāstīšana

Masāžu sāk ar muguras maigu glāstīšanu. Glāstīšana jāveic arī, masāžu noslēdzot.

 

2. Muguras berzēšana

Roku savelk dūrē un berzē muguru, veicot apļveida kustības. Berzi var veikt arī ar plaukstu malām, ar katru veicot kustību pretējā virzienā. Pēc berzēšanas uz muguras jāparādās vieglam apsārtumam. 
 


3. Muguras mīcīšana

Pirkstos paņem ādas kroku un mīca. Pamazām izmīca muguru abās mugurkaula pusēs. Šādā pat veidā var izmīcīt arī bērna rokas. 

 

4. Muguras vibrācija

Ar abu plaukstu malām viegli it kā klapē muguriņu. Vibrāciju var veikt arī ar pirkstu galiem. Secīgi izvibrē muguru abās mugurkaula pusēs.

Saistītie raksti