Bērns saka "Nē!" Neērti, bet priecājies par to

Kāds vieds cilvēks reiz ir teicis, ka labākais, ko vecāki saviem bērniem var iemācīt, ir teikt: „Nē!” Taču mums, pieaugušajiem, ne vienmēr tas ir izdevīgi...

Bērns saka Nē! Neērti, bet priecājies par to

FOTO: Shutterstock.com

Mums nepatīk un mūs kaitina, ja bērns saka: „Nē!” Daudz labprātāk un ērtāk mēs redzētu bērnu, kurš būtu gatavs bez ierunām pakļauties pieaugušo norādēm un teiktajam. Taču, šādi rīkojoties, riskējam ar to, ka arī situācijās, kurās bērnam draudēs briesmas no kāda pieaugušā vai pat vienaudža, bērns nespēs atteikt, jo būs mācīts, ka pieaugušiem vienmēr ir taisnība un viņi jāklausa.

Bērniem jāsaskaras ar dažādām grūtām situācijām pat savā bērnišķīgajā ikdienā, kad viņiem jāpieņem grūti lēmumi. Tāpēc ir īpaši svarīgi, lai vecāki ir tie, kas bērniem pasaka, ka viņi drīkst teikt „nē” un kā to darīt dažādos veidos (aizejot prom, ignorējot situāciju, sakot „nē, paldies” u. tml. Māciet bērniem atteikšanas prasmi!

Pārrunājiet ar bērnu tādu situāciju piemērus, kuros viņi noteikti drīkst teikt „nē!”, arī tad, ja tas ir pieaugušais vai bērna draugs. Piemēram, ja nepazīstama tante piedāvā saldumus, saki: „Nē, paldies!” Ja esi mājās pie sava drauga un viņš piedāvā pagaršot neskaidru dzērienu, saki: „Nē, paldies!”. Ja kāds Tev sit, saki: „Nedari man tā, man tas nepatīk!” Ja kāds svešs cilvēks aicina Tevi savā automašīnā, ne tikai saki „nē”, bet skaļi sauc: „Es viņu nepazīstu! Tas nav mans tētis!” Māciet bērniem teikt „nē” skaļi, droši, ar pārliecību, nebaidoties, ka tam sekos sods. Tad, kad esat to bērnam sākuši mācīt, ir svarīgi praktizēt to arī ikdienā. Sāciet ar to, ka pajautājiet bērnam, ko viņš dara situācijās, kad kāds viņam liek darīt to, ko viņš pats nevēlas darīt. Izspēlējiet lomu spēles, kurās bērnam kaut ko piedāvājat, bet viņam būtu jāatsaka dažādos veidos. Šādi treniņi dos jūsu bērnam pārliecību un drosmi, ka viņš spēj pieņemt pareizos lēmumus, un jums drošību, ka esat darījis ko praktisku, lai pasargātu savu bērnu, kad nespējat viņam būt līdzās.

Centra pret vardarbību Dardedze programmā Audzināsim drošus bērnus nedrošā pasaulē speciālisti ar īpašas lelles Džimbas palīdzību māca bērniem un iesaka vecākiem, kā bērnam iemācīt teikt „nē” adekvātās situācijās. Vairāk informācijas meklē: dzimba.lv, bet Džimba iesaka: „Māci bērnam, ka viņš drīkst teikt „nē”.”

Materiāls tapis sadarbībā ar portālu par drošu bērnību dzimba.lv
 

Reklāma
Reklāma